You are here: Home State News -> Parliamentary Constituencies
 

Indian Parliamentary Constituencies 2014, Parliament Constituency Details, Member of Parliament MP Details 2014, Political Analysis State Parliament Wise 2014, Past Election Result Opinion Poll Candidates Victory Margin Parliament Wise, Rate your MP 2014

Indian Parliamentary Constituencies 2014, Parliament Constituency Details, Member of Parliament MP Details 2014, Political Analysis State Parliament Wise 2014, Past Election Result Opinion Poll Candidates Victory Margin Parliament Wise, Rate your MP 2014 

PC No State PC Name Sitting MP Name Party
1 Andaman and Nicobar Islands Andaman and Nicobar Islands Bishnu Pada Ray Bharatiya Janata Party
1 Andhra Pradesh Adilabad Ramesh Rathod Telugu Desam Party
24 Andhra Pradesh Amalapuram G. V. Harsha Kumar Indian National Congress
22 Andhra Pradesh Anakapalli Sabbam Hari Indian National Congress
36 Andhra Pradesh Anantapur Anantha Venkatarami Reddy Indian National Congress
18 Andhra Pradesh Aruku Kishore Chandra Suryanarayana Deo Vyricherla Indian National Congress
32 Andhra Pradesh Bapatla Lakshmi Panabaka Indian National Congress
14 Andhra Pradesh Bhongir Komatireddy Raj Gopal Reddy Indian National Congress
10 Andhra Pradesh Chevella Jaipal Reddy Sudini Indian National Congress
42 Andhra Pradesh Chittoor Naramalli Sivaprasad Telugu Desam Party
27 Andhra Pradesh Eluru Kavuri Sambasiva Rao Indian National Congress
30 Andhra Pradesh Guntur Sambasiva Rayapati Rao Indian National Congress
37 Andhra Pradesh Hindupur Kristappa Nimmala Telugu Desam Party
9 Andhra Pradesh Hyderabad Asaduddin Owaisi All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen
38 Andhra Pradesh Kadapa Y. S. Jagan Mohan Reddy (resigned-2010)[2] Indian National Congress
38 Andhra Pradesh Kadapa Y. S. Jagan Mohan Reddy (By-elections 2011) YSR Congress Party
23 Andhra Pradesh Kakinada Mallipudi Raju Pallam Mangapati Indian National Congress
3 Andhra Pradesh Karimnagar Ponnam Prabhakar Indian National Congress
17 Andhra Pradesh Khammam Nama Nageswara Rao Telugu Desam Party
35 Andhra Pradesh Kurnool Kotla Jayasurya Prakasha Reddy Indian National Congress
28 Andhra Pradesh Machilipatnam Konakalla Narayana Rao Telugu Desam Party
16 Andhra Pradesh Mahabubabad Balram Porika Naik Indian National Congress
11 Andhra Pradesh Mahbubnagar K. Chandrashekar Rao Telangana Rashtra Samithi
7 Andhra Pradesh Malkajgiri Sarvey Sathyanarayana Indian National Congress
6 Andhra Pradesh Medak Vijaya Shanthi M Telangana Rashtra Samithi
12 Andhra Pradesh Nagarkurnool Manda Jagannath Indian National Congress
13 Andhra Pradesh Nalgonda Gutha Sukender Reddy Indian National Congress
34 Andhra Pradesh Nandyal S. P. Y. Reddy Indian National Congress
26 Andhra Pradesh Narasapur Bapiraju Kanumuru Indian National Congress
31 Andhra Pradesh Narasaraopet Modugula Venugopala Reddy Telugu Desam Party
39 Andhra Pradesh Nellore Mekapati Rajamohan Reddy (resigned-2012)[2] Indian National Congress
39 Andhra Pradesh Nellore Mekapati Rajamohan Reddy YSR Congress Party
4 Andhra Pradesh Nizamabad Madhu Goud Yaskhi Indian National Congress
33 Andhra Pradesh Ongole Magunta Sreenivasulu Reddy Indian National Congress
2 Andhra Pradesh Peddapalle G. Vivekanand Indian National Congress
25 Andhra Pradesh Rajahmundry Aruna Kumar Vundavalli Indian National Congress
41 Andhra Pradesh Rajampet Sai Prathap Annayyagari Indian National Congress
8 Andhra Pradesh Secunderabad M. Anjan Kumar Yadav Indian National Congress
19 Andhra Pradesh Srikakulam Killi Krupa Rani Indian National Congress
40 Andhra Pradesh Tirupathi Chinta Mohan Indian National Congress
29 Andhra Pradesh Vijayawada Vacant: due to R of MP Vacant [2]
21 Andhra Pradesh Visakhapatnam Daggubati Purandeswari Indian National Congress
20 Andhra Pradesh Vizianagaram Jhansi Lakshmi Botcha Indian National Congress
15 Andhra Pradesh Warangal Rajaiah Siricilla Indian National Congress
5 Andhra Pradesh Zahirabad Suresh Kumar Shetkar Indian National Congress
1 Arunachal Pradesh Arunachal East Ninong Ering Indian National Congress
2 Arunachal Pradesh Arunachal West Takam Sanjoy Indian National Congress
3 Assam Autonomous District Biren Singh Engti Indian National Congress
6 Assam Barpeta Ismail Hussain Indian National Congress
4 Assam Dhubri Badruddin Ajmal Assam United Democratic Front
13 Assam Dibrugarh Paban Singh Ghatowar Indian National Congress
7 Assam Gauhati Bijoya Chakravarty Bharatiya Janata Party
12 Assam Jorhat Bijoy Krishna Handique Indian National Congress
11 Assam Kaliabor Dip Gogoi Indian National Congress
1 Assam Karimganj Lalit Mohan Suklabaidya Indian National Congress
5 Assam Kokrajhar Sansuma Khunggur Bwiswmuthiary Bodaland Peoples Front
14 Assam Lakhimpur Ranee Narah Indian National Congress
8 Assam Mangaldoi Ramen Deka Bharatiya Janata Party
10 Assam Nowgong Rajen Gohain Bharatiya Janata Party
2 Assam Silchar Kabindra Purkayastha Bharatiya Janata Party
9 Assam Tezpur Joseph Toppo Asom Gana Parishad
9 Bihar Araria Pradeep Kumar Singh Bharatiya Janata Party
32 Bihar Arrah Meena Singh Janata Dal (United)
37 Bihar Aurangabad Sushil Kumar Singh Janata Dal (United)
27 Bihar Banka Digvijay Singh (Bihar) (Died - 24 June 2010) Independent
27 Bihar Banka Putul Kumari Independent
24 Bihar Begusarai Monazir Hassan Janata Dal (United)
26 Bihar Bhagalpur Syed Shahnawaz Hussain Bharatiya Janata Party
33 Bihar Buxar Jagada Nand Singh Rashtriya Janata Dal
14 Bihar Darbhanga Kirti Azad Bharatiya Janata Party
38 Bihar Gaya Hari Manjhi Bharatiya Janata Party
17 Bihar Gopalganj Purnmasi Ram Janata Dal (United)
21 Bihar Hajipur Ram Sundar Das Janata Dal (United)
36 Bihar Jahanabad Vacant: due to CC on MP Vacant [3]
40 Bihar Jamui Bhudeo Choudhary Janata Dal (United)
7 Bihar Jhanjharpur Mangani Lal Mandal Janata Dal (United)
35 Bihar Karakat Mahabali Singh Janata Dal (United)
11 Bihar Katihar Nikhil Kumar Choudhary Bharatiya Janata Party
25 Bihar Khagaria Dinesh Chandra Yadav Janata Dal (United)
10 Bihar Kishanganj Mohammad Asrarul Haque Indian National Congress
13 Bihar Madhepura Sharad Yadav Janata Dal (United)
6 Bihar Madhubani Hukmadeo Narayan Yadav Bharatiya Janata Party
19 Bihar Maharajganj Uma Shankar Singh (died January 2013) [2] Rashtriya Janata Dal
19 Bihar Maharajganj Prabhunath Singh (June 2013 bye-elections) Rashtriya Janata Dal
28 Bihar Munger Rajiv Ranjan Singh Alias Lalan Singh Janata Dal (United)
15 Bihar Muzaffarpur Jai Narain Prasad Nishad Janata Dal (United)
29 Bihar Nalanda Kaushalendra Kumar Janata Dal (United)
39 Bihar Nawada Bhola Singh Bharatiya Janata Party
2 Bihar Paschim Champaran Sanjay Jaiswal Bharatiya Janata Party
31 Bihar Pataliputra Ranjan Prasad Yadav Janata Dal (United)
30 Bihar Patna Sahib Shatrughan Sinha Bharatiya Janata Party
12 Bihar Purnia Uday Singh Bharatiya Janata Party
3 Bihar Purvi Champaran Radha Mohan Singh Bharatiya Janata Party
23 Bihar Samastipur Maheshwar Hazari Janata Dal (United)
20 Bihar Saran Vacant: due to CC on MP Vacant [3]
34 Bihar Sasaram Meira Kumar Indian National Congress
4 Bihar Sheohar Rama Devi Bharatiya Janata Party
5 Bihar Sitamarhi Arjun Roy Janata Dal (United)
18 Bihar Siwan Om Prakash Yadav Independent
8 Bihar Supaul Vishwa Mohan Kumar Janata Dal (United)
22 Bihar Ujiarpur Aswamedh Devi Janata Dal (United)
16 Bihar Vaishali Raghuvansh Prasad Singh Rashtriya Janata Dal
1 Bihar Valmiki Nagar Baidyanath Prasad Mahto Janata Dal (United)
1 Chandigarh Chandigarh Pawan Kumar Bansal Indian National Congress
10 Chhattisgarh Bastar Baliram Kashyap (died March 2011)[2] Bharatiya Janata Party
10 Chhattisgarh Bastar Dinesh Kashyap (May 2011 bye-elections) Bharatiya Janata Party
5 Chhattisgarh Bilaspur Dilip Singh Judeo Bharatiya Janata Party
5 Chhattisgarh Bilaspur Vacant: due to D of MP Vacant [2]
7 Chhattisgarh Durg Saroj Pandey Bharatiya Janata Party
3 Chhattisgarh Janjgir-Champa Kamla Devi Patle Bharatiya Janata Party
11 Chhattisgarh Kanker Sohan Potai Bharatiya Janata Party
4 Chhattisgarh Korba Charan Das Mahant Indian National Congress
9 Chhattisgarh Mahasamund Chandulal Sahu (Chandu Bhaiya) Bharatiya Janata Party
2 Chhattisgarh Raigarh Vishnu Deo Sai Bharatiya Janata Party
8 Chhattisgarh Raipur Ramesh Bais Bharatiya Janata Party
6 Chhattisgarh Rajnandgaon Madhusudan Yadav Bharatiya Janata Party
1 Chhattisgarh Sarguja Murarilal Singh (died Dec 2013)[2] Bharatiya Janata Party
1 Chhattisgarh Sarguja Vacant: due to D of MP Vacant [3]
1 Dadra and Nagar Haveli Dadar and Nagar Haveli Patel Natubhai Gomanbhai Bharatiya Janata Party
1 Daman and Diu Daman and Diu Lalubhai Patel Bharatiya Janata Party
1 Goa North Goa Shripad Yasso Naik Bharatiya Janata Party
2 Goa South Goa Francisco Sardinha Indian National Congress
7 Gujarat Ahmedabad East Harin Pathak Bharatiya Janata Party
8 Gujarat Ahmedabad West Solanki Kiritbhai Premajibhai Bharatiya Janata Party
14 Gujarat Amreli Kachhadia Naranbhai Bharatiya Janata Party
16 Gujarat Anand Bharatsinh Solanki Indian National Congress
2 Gujarat Banaskantha Haribhai Parthibhai Chaudhary (2013 By-elections) Bharatiya Janata Party
2 Gujarat Banaskantha Mukesh Gadhvi (Death in Mar 2013)[2] Indian National Congress
23 Gujarat Bardoli Tushar Amarsinh Chaudhary Indian National Congress
22 Gujarat Bharuch Mansukhbhai Vasava Bharatiya Janata Party
15 Gujarat Bhavnagar Rajendrasinh Ghanshyamsinh Rana (Rajubhai Rana) Bharatiya Janata Party
21 Gujarat Chhota Udaipur Rathwa Ramsingbhai Patalbhai Bharatiya Janata Party
19 Gujarat Dahod Prabha Kishor Taviad Indian National Congress
6 Gujarat Gandhinagar L. K. Advani Bharatiya Janata Party
12 Gujarat Jamnagar Ahir Vikrambhai Arjanbhai Madam Indian National Congress
13 Gujarat Junagadh Solanki Dinubhai Boghabhai Bharatiya Janata Party
1 Gujarat Kachchh Poonamben Veljibhai Jat Bharatiya Janata Party
17 Gujarat Kheda Dinsha Patel Indian National Congress
4 Gujarat Mahesana Jayshreeben Patel Bharatiya Janata Party
25 Gujarat Navsari Chandrakant Raghunath Patil Bharatiya Janata Party
18 Gujarat Panchmahal Prabhatsinh Pratapsinh Chauhan Bharatiya Janata Party
3 Gujarat Patan Jagdish Thakor Indian National Congress
11 Gujarat Porbandar Vitthalbhai Hansrajbhai Radadiya  
10 Gujarat Rajkot Kunwarjibhai Mohanbhai Bavaliya Indian National Congress
5 Gujarat Sabarkantha Mahendrasinh Chauhan Bharatiya Janata Party
24 Gujarat Surat Darshana Vikram Jardosh Bharatiya Janata Party
9 Gujarat Surendranagar soma ganda patel Indian National Congress
20 Gujarat Vadodara Balkrishna Khanderao Shukla (Balu Shukla) Bharatiya Janata Party
26 Gujarat Valsad Kishanbhai Vestabhai Patel Indian National Congress
1 Haryana Ambala Vacant: due to R of MP Vacant [2]
8 Haryana Bhiwani-Mahendragarh Shruti Choudhry Indian National Congress
10 Haryana Faridabad Avtar Singh Bhadana Indian National Congress
9 Haryana Gurgaon Inderjit Singh Rao Indian National Congress
4 Haryana Hisar Kuldeep Bishnoi (By-election 2011) Haryana Janhit Congress (BL)
5 Haryana Karnal Arvind Kumar Sharma Indian National Congress
2 Haryana Kurukshetra Naveen Jindal Indian National Congress
7 Haryana Rohtak Deepender Singh Hooda Indian National Congress
3 Haryana Sirsa Ashok Tanwar Indian National Congress
6 Haryana Sonipat Jitender Singh Malik Indian National Congress
3 Himachal Pradesh Hamirpur Anurag Singh Thakur Bharatiya Janata Party
2 Himachal Pradesh Kangra Rajan Sushant Bharatiya Janata Party
1 Himachal Pradesh Mandi Pratibha Singh Indian National Congress
1 Himachal Pradesh Mandi Virbhadra Singh  
4 Himachal Pradesh Shimla Virender Kashyap Bharatiya Janata Party
3 Jammu & Kashmir Anantnag Mirza Mehboob Beg Jammu & Kashmir National Conference
1 Jammu & Kashmir Baramulla Sharifuddin Shariq Jammu & Kashmir National Conference
6 Jammu & Kashmir Jammu Madan Lal Sharma Indian National Congress
4 Jammu & Kashmir Ladakh Hassan Khan Independent
2 Jammu & Kashmir Srinagar Farooq Abdullah Jammu & Kashmir National Conference
5 Jammu & Kashmir Udhampur Ch. Lal Singh Indian National Congress
4 Jharkhand Chatra Inder Singh Namdhari Independent
7 Jharkhand Dhanbad Pashupati Nath Singh Bharatiya Janata Party
2 Jharkhand Dumka Shibu Soren Jharkhand Mukti Morcha
6 Jharkhand Giridih Ravindra Kumar Pandey Bharatiya Janata Party
3 Jharkhand Godda Nishikant Dubey Bharatiya Janata Party
14 Jharkhand Hazaribagh Yashwant Sinha Bharatiya Janata Party
9 Jharkhand Jamshedpur Ajay Kumar Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
9 Jharkhand Jamshedpur Arjun Munda  
11 Jharkhand Khunti Karia Munda Bharatiya Janata Party
5 Jharkhand Kodarma Babulal Marandi Jharkhand Vikas Morcha (Prajatantrik)
12 Jharkhand Lohardaga Sudarshan Bhagat Bharatiya Janata Party
13 Jharkhand Palamau Kameshwar Baitha Jharkhand Mukti Morcha
1 Jharkhand Rajmahal Devidhan Besra Bharatiya Janata Party
8 Jharkhand Ranchi Subodh Kant Sahay Indian National Congress
10 Jharkhand Singhbhum Madhu Koda Independent
3 Karnataka Bagalkot Gaddigoudar P. C. Bharatiya Janata Party
25 Karnataka Bangalore Central P. C. Mohan Bharatiya Janata Party
24 Karnataka Bangalore North D.B. Chandre Gowda Bharatiya Janata Party
23 Karnataka Bangalore Rural D. K. Suresh Indian National Congress
23 Karnataka Bangalore Rural H. D. Kumaraswamy  
26 Karnataka Bangalore South Ananth Kumar Bharatiya Janata Party
2 Karnataka Belgaum Angadi Suresh Channabasappa Bharatiya Janata Party
9 Karnataka Bellary J. Shantha Bharatiya Janata Party
7 Karnataka Bidar Dharam Singh Indian National Congress
4 Karnataka Bijapur Ramesh Jigajinagi Bharatiya Janata Party
22 Karnataka Chamarajanagar R.Dhruvanarayana Indian National Congress
27 Karnataka Chikballapur M. Veerappa Moily Indian National Congress
1 Karnataka Chikkodi Katti Ramesh Vishwanath Bharatiya Janata Party
18 Karnataka Chitradurga Janardhana Swamy Bharatiya Janata Party
17 Karnataka Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel Bharatiya Janata Party
13 Karnataka Davanagere G.M. Siddeswara Bharatiya Janata Party
11 Karnataka Dharwad Pralhad Joshi Bharatiya Janata Party
5 Karnataka Gulbarga Mallikarjun Kharge Indian National Congress
16 Karnataka Hassan H. D. Devegowda Janata Dal (Secular)
10 Karnataka Haveri Shivkumar Chanabasappa Udasi Bharatiya Janata Party
28 Karnataka Kolar K. H. Muniyappa Indian National Congress
8 Karnataka Koppal Shivaramagouda Shivanagouda Bharatiya Janata Party
20 Karnataka Mandya Divya Spandana a.k.a Ramya Indian National Congress
20 Karnataka Mandya N. Chaluvaraya Swamy  
21 Karnataka Mysore Adagur H. Vishwanath Indian National Congress
6 Karnataka Raichur Sanna Pakirappa Bharatiya Janata Party
14 Karnataka Shimoga B. Y. Raghavendra Bharatiya Janata Party
19 Karnataka Tumkur G.S. Basavaraj Bharatiya Janata Party
15 Karnataka Udupi Chikmagalur K. Jayaprakash Hegde Indian National Congress
15 Karnataka Udupi Chikmagalur D. V. Sadananda Gowda  
12 Karnataka Uttara Kannada Ananthkumar Hegde Bharatiya Janata Party
15 Kerala Alappuzha K. C Venugopal Indian National Congress
9 Kerala Alathur P. K Biju Communist Party of India (Marxist)
19 Kerala Attingal A Sampath Communist Party of India (Marxist)
11 Kerala Chalakudy K. P. Dhanapalan Indian National Congress
12 Kerala Ernakulam K. V. Thomas Indian National Congress
13 Kerala Idukki P.T Thomas Indian National Congress
2 Kerala Kannur K. Sudhakaran Indian National Congress
1 Kerala Kasaragod P. Karunakaran Communist Party of India (Marxist)
18 Kerala Kollam N. Peethambarakurup Indian National Congress
14 Kerala Kottayam Jose K. Mani (Karingozheckal) Kerala Congress (M)
5 Kerala Kozhikode M. K. Raghavan Indian National Congress
6 Kerala Malappuram E. Ahmed Muslim League Kerala State Committee
16 Kerala Mavelikkara Kodikkunnil Suresh Indian National Congress
8 Kerala Palakkad M. B. Rajesh Communist Party of India (Marxist)
17 Kerala Pathanamthitta Anto Antony Punnathaniyil Indian National Congress
7 Kerala Ponnani E. T. Muhammed Basheer Muslim League Kerala State Committee
20 Kerala Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Indian National Congress
10 Kerala Thrissur P. C. Chacko Indian National Congress
3 Kerala Vadakara Mullappally Ramachandran Indian National Congress
4 Kerala Wayanad M. I. Shanavas Indian National Congress
1 Lakshadweep Lakshadweep Muhammed Hamdulla Sayeed Indian National Congress
15 Madhya Pradesh Balaghat Vacant: due to R of MP Vacant [2]
29 Madhya Pradesh Betul Jyoti Dhurve Bharatiya Janata Party
2 Madhya Pradesh Bhind Ashok Argal Bharatiya Janata Party
19 Madhya Pradesh Bhopal Kailash Joshi Bharatiya Janata Party
16 Madhya Pradesh Chhindwara Kamal Nath Indian National Congress
7 Madhya Pradesh Damoh Shivraj Singh Lodhi Bharatiya Janata Party
21 Madhya Pradesh Dewas Sajjan Singh Verma Indian National Congress
25 Madhya Pradesh Dhar Gajendra Singh Rajukhedi Indian National Congress
4 Madhya Pradesh Guna Jyotiraditya Madhavrao Scindia Indian National Congress
3 Madhya Pradesh Gwalior Vacant: due to R of MP Vacant [2]
17 Madhya Pradesh Hoshangabad Vacant: due to R of MP Vacant [2]
26 Madhya Pradesh Indore Sumitra Mahajan Bharatiya Janata Party
13 Madhya Pradesh Jabalpur Rakesh Singh Bharatiya Janata Party
8 Madhya Pradesh Khajuraho Jeetendra Singh Bundela Bharatiya Janata Party
28 Madhya Pradesh Khandwa Arun Subhashchandra Yadav Indian National Congress
27 Madhya Pradesh Khargone Makhansingh Solanki (Babuji) Bharatiya Janata Party
14 Madhya Pradesh Mandla Basori Singh Masram Indian National Congress
23 Madhya Pradesh Mandsour Meenakshi Natrajan Indian National Congress
1 Madhya Pradesh Morena Narendra Singh Tomar Bharatiya Janata Party
20 Madhya Pradesh Rajgarh Narayansingh Amlabe Indian National Congress
24 Madhya Pradesh Ratlam Kantilal Bhuria Indian National Congress
10 Madhya Pradesh Rewa Deoraj Singh Patel Bahujan Samaj Party
5 Madhya Pradesh Sagar Vacant: due to R of MP Vacant [2]
9 Madhya Pradesh Satna Ganesh Singh Bharatiya Janata Party
12 Madhya Pradesh Shahdol Rajesh Nandini Singh Indian National Congress
11 Madhya Pradesh Sidhi Govind Prasad Mishra Bharatiya Janata Party
6 Madhya Pradesh Tikamgarh Virendra Kumar Bharatiya Janata Party
22 Madhya Pradesh Ujjain Guddu Premchand Indian National Congress
18 Madhya Pradesh Vidisha Sushma Swaraj Bharatiya Janata Party
37 Maharashtra Ahmednagar Dilipkumar Mansukhlal Gandhi Bharatiya Janata Party
6 Maharashtra Akola Sanjay Shamrao Dhotre Bharatiya Janata Party
7 Maharashtra Amravati Anandrao Vithoba Adsul Shivsena
19 Maharashtra Aurangabad Chandrakant Khaire Shivsena
35 Maharashtra Baramati Supriya Sule Nationalist Congress Party
39 Maharashtra Beed Gopinathrao Pandurang Munde Bharatiya Janata Party
11 Maharashtra Bhandara-Gondiya Praful Manoharbhai Patel Nationalist Congress Party
23 Maharashtra Bhiwandi Suresh Kashinath Taware Indian National Congress
5 Maharashtra Buldhana Prataprao Ganpatrao Jadhav Shivsena
13 Maharashtra Chandrapur Hansraj Gangaram Ahir Bharatiya Janata Party
2 Maharashtra Dhule Pratap Narayanrao Sonawane Bharatiya Janata Party
20 Maharashtra Dindori Harishchandra Chavan Bharatiya Janata Party
12 Maharashtra Gadchiroli-Chimur Marotrao Sainuji Kowase Indian National Congress
48 Maharashtra Hatkanangle Raju Shetti Alias Devappa Anna Swabhimani Paksha
15 Maharashtra Hingoli Subhash Bapurao Wankhede Shivsena
3 Maharashtra Jalgaon A T Nana Patil Bharatiya Janata Party
18 Maharashtra Jalna Raosaheb Dadarao Danve Bharatiya Janata Party
24 Maharashtra Kalyan Vacant: due to R of MP Vacant [2]
47 Maharashtra Kolhapur Sadashivrao Dadoba Mandlik Independent
41 Maharashtra Latur Jaywant Gangaram Awale Indian National Congress
43 Maharashtra Madha Vacant: due to R of MP Vacant [2]
33 Maharashtra Maval Gajanan Dharmshi Babar Shivsena
26 Maharashtra Mumbai North Sanjay Brijkishorlal Nirupam Indian National Congress
29 Maharashtra Mumbai North Central Priya Sunil Dutt Indian National Congress
28 Maharashtra Mumbai North East Sanjay Dina Patil Nationalist Congress Party
27 Maharashtra Mumbai North West Gurudas Vasant Kamat Indian National Congress
31 Maharashtra Mumbai South Milind Murli Deora Indian National Congress
30 Maharashtra Mumbai South Central Eknath M. Gaikwad Indian National Congress
10 Maharashtra Nagpur Vilasrao Baburaoji Muttemwar Indian National Congress
16 Maharashtra Nanded Bhaskarrao Bapurao Khatgaonkar Indian National Congress
1 Maharashtra Nandurbar Gavit Manikrao Hodlya Indian National Congress
21 Maharashtra Nashik Sameer Bhujbal Nationalist Congress Party
40 Maharashtra Osmanabad Padamsinha Bajirao Patil Nationalist Congress Party
22 Maharashtra Palghar Baliram Sukur Jadhav Bahujan Vikas Aaghadi
17 Maharashtra Parbhani Ganeshrao Nagorao Dudhgaonkar Shivsena
34 Maharashtra Pune Suresh Kalmadi Indian National Congress
32 Maharashtra Raigad Anant Geete Shivsena
9 Maharashtra Ramtek Mukul Balkrishna Wasnik Indian National Congress
46 Maharashtra Ratnagiri-Sindhudurg Nilesh Narayan Rane Indian National Congress
4 Maharashtra Raver Haribhau Madhav Jawale Bharatiya Janata Party
44 Maharashtra Sangli Pratik Prakashbapu Patil Indian National Congress
45 Maharashtra Satara Udayanraje Bhonsle Nationalist Congress Party
38 Maharashtra Shirdi Bhausaheb Rajaram Wakchaure Shivsena
36 Maharashtra Shirur Adhalrao Shivaji Dattatray Shivsena
42 Maharashtra Solapur Sushilkumar Sambhajirao Shinde Indian National Congress
25 Maharashtra Thane Sanjeev Ganesh Naik Nationalist Congress Party
8 Maharashtra Wardha Meghe Datta Indian National Congress
14 Maharashtra Yavatmal-Washim Bhavana Pundlikrao Gawali (Patil) Shivsena
1 Manipur Inner Manipur Thokchom Meinya Indian National Congress
2 Manipur Outer Manipur Thangso Baite Indian National Congress
1 Meghalaya Shillong Vincent H Pala Indian National Congress
2 Meghalaya Tura Agatha K Sangma Nationalist Congress Party
1 Mizoram Mizoram C. L. Ruala Indian National Congress
1 Nagaland Nagaland Vacant: due to R of MP Vacant [2]
1 NCT of Delhi Chandni Chowk Kapil Sibal Indian National Congress
3 NCT of Delhi East Delhi Sandeep Dikshit Indian National Congress
4 NCT of Delhi New Delhi Ajay Makan Indian National Congress
2 NCT of Delhi North East Delhi Jai Prakash Agarwal Indian National Congress
5 NCT of Delhi North West Delhi Krishna Tirath Indian National Congress
7 NCT of Delhi South Delhi Ramesh Kumar Indian National Congress
6 NCT of Delhi West Delhi Mahabal Mishra Indian National Congress
19 Odisha Aska Nityananda Pradhan Biju Janata Dal
6 Odisha Balasore Srikant Kumar Jena Indian National Congress
1 Odisha Bargarh Sanjay Bhoi Indian National Congress
20 Odisha Berhampur Siddhanta Mahapatra Biju Janata Dal
7 Odisha Bhadrak Arjun Charan Sethi Biju Janata Dal
18 Odisha Bhubaneswar Prasanna Kumar Patasani Biju Janata Dal
10 Odisha Bolangir Kalikesh Narayan Singh Deo Biju Janata Dal
14 Odisha Cuttack Bhartruhari Mahtab Biju Janata Dal
9 Odisha Dhenkanal Tathagata Satpathy Biju Janata Dal
16 Odisha Jagatsinghpur Bibhu Prasad Tarai Communist Party of India
8 Odisha Jajpur Mohan Jena Biju Janata Dal
11 Odisha Kalahandi Bhakta Charan Das Indian National Congress
13 Odisha Kandhamal Rudramadhab Ray Biju Janata Dal
15 Odisha Kendrapara Baijayant Panda Biju Janata Dal
4 Odisha Keonjhar Yashbant Narayan Singh Laguri Biju Janata Dal
21 Odisha Koraput Jayaram Pangi Biju Janata Dal
5 Odisha Mayurbhanj Laxman Tudu Biju Janata Dal
12 Odisha Nabarangpur Pradeep Kumar Majhi Indian National Congress
17 Odisha Puri Pinaki Misra Biju Janata Dal
3 Odisha Sambalpur Amarnath Pradhan Indian National Congress
2 Odisha Sundargarh Hemanand Biswal Indian National Congress
1 Puducherry Puducherry V. Narayanasamy Indian National Congress
2 Punjab Amritsar Navjot Singh Sidhu Bharatiya Janata Party
6 Punjab Anandpur Sahib Ravneet Singh Indian National Congress
11 Punjab Bathinda Harsimrat Kaur Badal Shiromani Akali Dal
9 Punjab Faridkot Paramjit Kaur Gulshan Shiromani Akali Dal
8 Punjab Fatehgarh Sahib Sukhdev Singh Libra Indian National Congress
10 Punjab Ferozpur Sher Singh Ghubaya Shiromani Akali Dal
1 Punjab Gurdaspur Partap Singh Bajwa Indian National Congress
5 Punjab Hoshiarpur Santosh Chowdhary Indian National Congress
4 Punjab Jalandhar Mohinder Singh Kaypee Indian National Congress
3 Punjab Khadoor Sahib Rattan Singh Ajnala Shiromani Akali Dal
7 Punjab Ludhiana Manish Tewari Indian National Congress
13 Punjab Patiala Maharani Preneet Kaur Indian National Congress
12 Punjab Sangrur Vijay Inder Singla Indian National Congress
13 Rajasthan Ajmer Sachin Pilot Indian National Congress
8 Rajasthan Alwar Jitendra Singh Indian National Congress
20 Rajasthan Banswara Tarachand Bhagora Indian National Congress
17 Rajasthan Barmer Harish Chaudhary Indian National Congress
9 Rajasthan Bharatpur Ratan Singh Indian National Congress
23 Rajasthan Bhilwara C P Joshi Indian National Congress
2 Rajasthan Bikaner Arjun Ram Meghwal Bharatiya Janata Party
21 Rajasthan Chittorgarh Girija Vyas Indian National Congress
3 Rajasthan Churu Ram Singh Kaswan Bharatiya Janata Party
11 Rajasthan Dausa Vacant: due to R of MP Vacant
1 Rajasthan Ganganagar Bharat Ram Meghwal Indian National Congress
7 Rajasthan Jaipur Mahesh Joshi Indian National Congress
12 Rajasthan Jaipur Rural Lal Chand Kataria indian national congress
18 Rajasthan Jalore Devji Patel Bharatiya Janata Party
25 Rajasthan Jhalawar-Baran Dushyant Singh Bharatiya Janata Party
4 Rajasthan Jhunjhunu Vacant: due to D of MP Vacant
16 Rajasthan Jodhpur Chandresh Kumari Indian National Congress
10 Rajasthan Karauli-Dholpur Khiladi Lal Bairwa Indian National Congress
24 Rajasthan Kota Ijyaraj Singh Indian National Congress
14 Rajasthan Nagaur Jyoti Mirdha Indian National Congress
15 Rajasthan Pali Badri Ram Jakhar Indian National Congress
22 Rajasthan Rajsamand Gopal Singh Indian National Congress
6 Rajasthan Sawai Madopur - Tonk Namo Narain Meena Indian National Congress
5 Rajasthan Sikar Mahadeo Singh Khandela Indian National Congress
19 Rajasthan Udaipur Raghuvir Meena Indian National Congress
1 Sikkim Sikkim Prem Das Rai Sikkim Democratic Front
7 Tamil Nadu Arakkonam Jagathrakshakan Dravida Munnetra Kazhagam
12 Tamil Nadu Arani M. Krishnasamy Indian National Congress
4 Tamil Nadu Chennai Central Dayanidhi Maran Dravida Munnetra Kazhagam
2 Tamil Nadu Chennai North T. K. S. Elangovan Dravida Munnetra Kazhagam
3 Tamil Nadu Chennai South C. Rajendran All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
27 Tamil Nadu Chidambaram Thol. Thirumavalavan Viduthalai Chiruthaigal Katchi
20 Tamil Nadu Coimbatore P. R. Natarajan Communist Party of India (Marxist)
26 Tamil Nadu Cuddalore S. Alagiri Indian National Congress
10 Tamil Nadu Dharmapuri R. Thamaraiselvan Dravida Munnetra Kazhagam
22 Tamil Nadu Dindigul N S V Chitthan Indian National Congress
17 Tamil Nadu Erode A. Ganeshamurthi Marumalarchi Dravida Munnetra Kazhagam
14 Tamil Nadu Kallakurichi Adhi Sankar Dravida Munnetra Kazhagam
6 Tamil Nadu Kancheepuram P. Viswanathan Indian National Congress
39 Tamil Nadu Kanniyakumari Helen Davidson J Dravida Munnetra Kazhagam
23 Tamil Nadu Karur M. Thambidurai All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
9 Tamil Nadu Krishnagiri E. G. Sugavanam Dravida Munnetra Kazhagam
32 Tamil Nadu Madurai M K Alagiri Dravida Munnetra Kazhagam
28 Tamil Nadu Mayiladuthurai O. S. Manian All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
29 Tamil Nadu Nagapattinam A K S Vijayan Dravida Munnetra Kazhagam
16 Tamil Nadu Namakkal S. Gandhiselvan Dravida Munnetra Kazhagam
19 Tamil Nadu Nilgiris A Raja Dravida Munnetra Kazhagam
25 Tamil Nadu Perambalur D Napoleon Dravida Munnetra Kazhagam
21 Tamil Nadu Pollachi K. Sugumar All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
35 Tamil Nadu Ramanathapuram JK Rithesh Dravida Munnetra Kazhagam
15 Tamil Nadu Salem S. Semmalai All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
31 Tamil Nadu Sivaganga P Chidambaram Indian National Congress
5 Tamil Nadu Sriperumbudur T R Baalu Dravida Munnetra Kazhagam
37 Tamil Nadu Tenkasi P. Lingam Communist Party of India
30 Tamil Nadu Thanjavur S S Palanimanickam Dravida Munnetra Kazhagam
33 Tamil Nadu Theni J M Aaron Rashid Indian National Congress
1 Tamil Nadu Thiruvallur P. Venugopal All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
36 Tamil Nadu Thoothukkudi S. R. Jeyadurai Dravida Munnetra Kazhagam
24 Tamil Nadu Tiruchirappalli P. Kumar All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
38 Tamil Nadu Tirunelveli S. Ramasubbu Indian National Congress
18 Tamil Nadu Tiruppur C. Sivasami All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
11 Tamil Nadu Tiruvannamalai D. Venugopal Dravida Munnetra Kazhagam
8 Tamil Nadu Vellore Abdul Rahman Dravida Munnetra Kazhagam
13 Tamil Nadu Viluppuram M. Anandan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
34 Tamil Nadu Virudhunagar Manicka Tagore Indian National Congress
2 Tripura Tripura East Baju Ban Riyan Communist Party of India (Marxist)
1 Tripura Tripura West Khagen Das Communist Party of India (Marxist)
18 Uttar Pradesh Agra Ram Shankar Bharatiya Janata Party
44 Uttar Pradesh Akbarpur Raja Ram Pal Indian National Congress
15 Uttar Pradesh Aligarh Raj Kumari Chauhan Bahujan Samaj Party
52 Uttar Pradesh Allahabad Kunwar Rewati Raman Singh Samajwadi Party
55 Uttar Pradesh Ambedkar Nagar Rakesh Pandey Bahujan Samaj Party
37 Uttar Pradesh Amethi Rahul Gandhi Indian National Congress
9 Uttar Pradesh Amroha Devendra Nagpal Rashtriya Lok Dal
24 Uttar Pradesh Aonla Maneka Gandhi Bharatiya Janata Party
69 Uttar Pradesh Azamgarh Ramakant Yadav Bharatiya Janata Party
23 Uttar Pradesh Badaun Dharmendra Yadav Samajwadi Party
11 Uttar Pradesh Baghpat Ajit Singh Rashtriya Lok Dal
56 Uttar Pradesh Bahraich Kamal Kishor Indian National Congress
72 Uttar Pradesh Ballia Neeraj Shekhar Samajwadi Party
48 Uttar Pradesh Banda R. K. Singh Patel Samajwadi Party
67 Uttar Pradesh Bansgaon Kamlesh Paswan Bharatiya Janata Party
53 Uttar Pradesh Barabanki P. L. Punia Indian National Congress
25 Uttar Pradesh Bareilly Praveen Singh Aron Indian National Congress
61 Uttar Pradesh Basti Arvind Kumar Chaudhary Bahujan Samaj Party
78 Uttar Pradesh Bhadohi Gorakh Nath Pandey Bahujan Samaj Party
4 Uttar Pradesh Bijnor Sanjay Singh Chauhan Rashtriya Lok Dal
14 Uttar Pradesh Bulandshahr Kamlesh Balmiki Samajwadi Party
76 Uttar Pradesh Chandauli Ramkishun Samajwadi Party
66 Uttar Pradesh Deoria Gorakh Prasad Jaiswal Bahujan Samaj Party
29 Uttar Pradesh Dhaurahra Kunwar Jitin Prasad Indian National Congress
60 Uttar Pradesh Domariyaganj Jagdambika Pal Indian National Congress
22 Uttar Pradesh Etah Vacant: due to R of MP Vacant [2]
41 Uttar Pradesh Etawah Premdas Samajwadi Party
54 Uttar Pradesh Faizabad Nirmal Khatri Indian National Congress
40 Uttar Pradesh Farrukhabad Salman Khursheed Indian National Congress
49 Uttar Pradesh Fatehpur Rakesh Sachan Samajwadi Party
19 Uttar Pradesh Fatehpur Sikri Seema Upadhyay Bahujan Samaj Party
20 Uttar Pradesh Firozabad Raj Babbar Indian National Congress
20 Uttar Pradesh Firozabad Akhilesh Yadav  
13 Uttar Pradesh Gautam Buddh Nagar Surendra Singh Nagar Bahujan Samaj Party
12 Uttar Pradesh Ghaziabad Rajnath Singh Bharatiya Janata Party
75 Uttar Pradesh Ghazipur Radhe Mohan Singh Samajwadi Party
70 Uttar Pradesh Ghosi Dara Singh Chauhan Bahujan Samaj Party
59 Uttar Pradesh Gonda Beni Prasad Verma Indian National Congress
64 Uttar Pradesh Gorakhpur Adityanath Bharatiya Janata Party
47 Uttar Pradesh Hamirpur Vijay Bahadur Singh Bahujan Samaj Party
31 Uttar Pradesh Hardoi Usha Verma Samajwadi Party
16 Uttar Pradesh Hathras Sarika Singh Rashtriya Lok Dal
45 Uttar Pradesh Jalaun Ghanshyam Anuragi Samajwadi Party
73 Uttar Pradesh Jaunpur Dhananjay Singh Bahujan Samaj Party
46 Uttar Pradesh Jhansi Pradeep Jain Aditya Indian National Congress
2 Uttar Pradesh Kairana Tabassum Begum Bahujan Samaj Party
57 Uttar Pradesh Kaiserganj Brijbhushan Sharan Singh Samajwadi Party
42 Uttar Pradesh Kannauj Dimple Yadav Samajwadi Party
43 Uttar Pradesh Kanpur Sriprakash Jaiswal Indian National Congress
50 Uttar Pradesh Kaushambi Shailendra Kumar Samajwadi Party
28 Uttar Pradesh Kheri Zafar Ali Naqvi Indian National Congress
65 Uttar Pradesh Kushi Nagar Ratanjit Pratap Narain Singh Indian National Congress
68 Uttar Pradesh Lalganj Baliram Bahujan Samaj Party
35 Uttar Pradesh Lucknow Lal Ji Tandon Bharatiya Janata Party
74 Uttar Pradesh Machhlishahr Tufani Saroj Samajwadi Party
63 Uttar Pradesh Maharajganj Harsh Vardhan Indian National Congress
21 Uttar Pradesh Mainpuri Mulayam Singh Yadav Samajwadi Party
17 Uttar Pradesh Mathura Jayant Chaudhary Rashtriya Lok Dal
10 Uttar Pradesh Meerut Rajendra Agrawal Bharatiya Janata Party
79 Uttar Pradesh Mirzapur Bal Kumar Patel Samajwadi Party
32 Uttar Pradesh Misrikh Ashok Kumar Rawat Bahujan Samaj Party
34 Uttar Pradesh Mohanlalganj Sushila Saroj Samajwadi Party
6 Uttar Pradesh Moradabad Mohammed Azharuddin Indian National Congress
3 Uttar Pradesh Muzaffarnagar Kadir Rana Bahujan Samaj Party
5 Uttar Pradesh Nagina Yashvir Singh Samajwadi Party
51 Uttar Pradesh Phulpur Kapil Muni Karwariya Bahujan Samaj Party
26 Uttar Pradesh Pilibhit Varun Gandhi Bharatiya Janata Party
39 Uttar Pradesh Pratapgarh Rajkumari Ratna Singh Indian National Congress
36 Uttar Pradesh Rae Bareli Sonia Gandhi Indian National Congress
7 Uttar Pradesh Rampur Jaya Prada Nahata Samajwadi Party
80 Uttar Pradesh Robertsganj Pakauri Lal Samajwadi Party
1 Uttar Pradesh Saharanpur Jagdish Singh Rana Bahujan Samaj Party
71 Uttar Pradesh Salempur Ramashankar Rajbhar Bahujan Samaj Party
8 Uttar Pradesh Sambhal Shafiqur Rahman Barq Bahujan Samaj Party
62 Uttar Pradesh Sant Kabir Nagar Bhismshankar Bahujan Samaj Party
27 Uttar Pradesh Shahjahanpur Mithlesh Samajwadi Party
58 Uttar Pradesh Shrawasti Vinay Kumar Indian National Congress
30 Uttar Pradesh Sitapur Kaisar Jahan Bahujan Samaj Party
38 Uttar Pradesh Sultanpur Vacant: due to R of MP Vacant [2]
33 Uttar Pradesh Unnao Annu Tandon Indian National Congress
77 Uttar Pradesh Varanasi Murli Manohar Joshi Bharatiya Janata Party
3 Uttarakhand Almora Pradeep Tamta Indian National Congress
2 Uttarakhand Garhwal Satpal Maharaj Indian National Congress
5 Uttarakhand Haridwar Harish Rawat Indian National Congress
4 Uttarakhand Nainital-Udhamsingh Nagar K. C. Singh Baba Indian National Congress
1 Uttarakhand Tehri Garhwal Mala Rajya Laxmi Shah Bharatiya Janata Party
1 Uttarakhand Tehri Garhwal Vijay Bahuguna  
2 West Bengal Alipurduars Manohar Tirkey Revolutionary Socialist Party
29 West Bengal Arambagh Malik, Sakti Mohan Communist Party of India (Marxist)
40 West Bengal Asansol Bansa Gopal Chowdhury Communist Party of India (Marxist)
10 West Bengal Baharampur Adhir Ranjan Chowdhury Indian National Congress
6 West Bengal Balurghat Prasanta Kumar Majumdar Revolutionary Socialist Party
14 West Bengal Bangaon Gobinda Chandra Naskar All India Trinamool Congress
36 West Bengal Bankura Acharia Basudeb Communist Party of India (Marxist)
17 West Bengal Barasat Kakali Ghosh Dastidar All India Trinamool Congress
38 West Bengal Bardhaman Purba Anup Kumar Saha Communist Party of India (Marxist)
15 West Bengal Barrackpore Dinesh Trivedi All India Trinamool Congress
18 West Bengal Basirhat Haji Nurul Islam All India Trinamool Congress
42 West Bengal Birbhum Satabdi Roy All India Trinamool Congress
37 West Bengal Bishnupur Susmita Bauri Communist Party of India (Marxist)
41 West Bengal Bolpur Ram Chandra Dome Communist Party of India (Marxist)
39 West Bengal Burdwan-Durgapur Prof. S. K. Saidul Haque Communist Party of India (Marxist)
1 West Bengal Cooch Behar Nripendra Nath Roy All India Forward Bloc
4 West Bengal Darjeeling Jaswant Singh Bharatiya Janata Party
21 West Bengal Diamond Harbour Vacant: due to R of MP Vacant [2]
16 West Bengal Dum Dum Saugata Roy All India Trinamool Congress
32 West Bengal Ghatal Gurudas Dasgupta Communist Party of India
28 West Bengal Hooghly Ratna De (Nag) All India Trinamool Congress
25 West Bengal Howrah Ambica Banerjee (die April 2013) [2] All India Trinamool Congress
25 West Bengal Howrah Prasun Banerjee (2013 by-elections) All India Trinamool Congress
22 West Bengal Jadavpur Kabir Suman All India Trinamool Congress
3 West Bengal Jalpaiguri Mahendra Kumar Roy Communist Party of India (Marxist)
9 West Bengal Jangipur Abhijit Mukherjee Indian National Congress
33 West Bengal Jhargram Dr. Pulin Bihari Baske Communist Party of India (Marxist)
19 West Bengal Joynagar Tarun Mondal Socialist Unity Centre of India
31 West Bengal Kanthi Sisir Adhikari All India Trinamool Congress
23 West Bengal Kolkata Dakshin Mamata Banerjee (Resigned-2011)[2] All India Trinamool Congress
23 West Bengal Kolkata Dakshin Subrata Bakshi (By-election-2011) All India Trinamool Congress
24 West Bengal Kolkata Uttar Sudip Bandyopadhyay All India Trinamool Congress
12 West Bengal Krishnanagar Tapas Paul All India Trinamool Congress
8 West Bengal Maldaha Dakshin Abu Hasem Khan Choudhury Indian National Congress
7 West Bengal Maldaha Uttar Mausam Noor Indian National Congress
20 West Bengal Mathurapur Choudhury Mohan Jatua All India Trinamool Congress
34 West Bengal Medinipur Prabodh Panda Communist Party of India
11 West Bengal Murshidabad Abdul Mannan Hossain Indian National Congress
35 West Bengal Purulia Narahari Mahato All India Forward Bloc
5 West Bengal Raiganj Deepa Dasmunsi Indian National Congress
13 West Bengal Ranaghat Sucharu Ranjan Haldar All India Trinamool Congress
27 West Bengal Sreerampur Kalyan Banerjee All India Trinamool Congress
30 West Bengal Tamluk Suvendu Adhikari All India Trinamool Congress
26 West Bengal Uluberia Sultan Ahmed All India Trinamool Congress

Find Your Assembly

Google Translate

Lok Sabha 2019 Polls

Which Party Will Form Government in Lok Sabha Elections 2019?

BJP (NDA) - 63.4%
INC (UPA) - 28%
Third Front - 8.6%

Total votes: 917
The voting for this poll has ended on: 19 Apr 2019 - 00:00

CEO & Voter List