You are here: Home Kerala|
 

Kerala LDF candidate List, Kerala Assembly Election LDF Candidate List 2016, Kerala LDF Vidhan Sabha Contesting Candidate, Kerala Election candidate list, Complete LDF candidate List 2016, Kerala election ticket declared, Kerala election Complete Candidat

Kerala LDF candidate List, Kerala Assembly Election LDF Candidate List 2016, Kerala LDF Vidhan Sabha Contesting Candidate, Kerala Election candidate list, Complete LDF candidate List 2016, Kerala election ticket declared, Kerala election Complete Candidate List 2016, LDF releases candidate List for Kerala, Kerala assembly election candidate list 2016

Find list of LDF candidates who are contesting in Kerala Vidhan Sabha Election 2014 from the different assembly constituencies of Kerala.

LDF has declared names of candidates for 124 of the 140 seats for the May 16 Assembly polls in the state CPI, the second largest partner, declared the names of candidates in 25 seats out of 27 the party is contesting. The front also announced candidates of its six front partners Congress-S (1), Kerala Congress (Scaria) 1, INL -1, Janathiya Pathiya Kerala Congress four, RSP (Leninist) 1 and Kerala Congress-B (1).

 Also Read:

  1. Click here for Congress Candidate List
  2. Click here for BJP Candidate List
  3. Click here for CPI(M) Candidate List
  4. Click here for CPI Candidate List
  5. Click here for LDF Candidate List
  6. Click here for IUML Candidate List
  7. Click here for UDF Candidate List

Kerala LDF Candidate List has been declared. Here is the complete list.

CPI(M) released 90 candidates, CPI released list of 25 candidates.

Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 V Sivankutty Nemom CPM
2 B Sathyan Attingal CPM
3 TN Seema vattiyoorkavu CPM
4 IB Sathish Kattakada CPM
5 DK Murali Vamanapuram CPM
6 Kadakampally Surendran Kazhakootam CPM
7 CK Hareendran Parassala CPM
8 V Joyee Varkala CPM
9 AA Rasheed Aruvikkara CPM
10 K.A. Ansalan Neyyattinkara CPM
11 J. Mercy Kutty Amma Kundara CPM
12 Ayisha Potty Kottarakkara CPM
13 Mukesh Kollam CPM
14 M Naushad Iravipuram CPM
15 Raju Abraham Ranni CPM
16 R Sanalkumar Konni CPM
17 Veena George Aranmula CPM
18 TM Thomas Isaac Alappuzha CPM
19 G Sudhakaran Ambalapuzha CPM
20 AM Arif Aroor CPM
21 U Prathiba Har Kayamkulam CPM
22 KK Ramachandran Nair Chengannur CPM
23 R Rajesh Mavellikkara CPM
24 K Suresh Kurup Ettumanoor CPM
25 Reji Zacharia Kottayam CPM
26 Jaick C Thomas Puthuppally CPM
27 MM Mani Udumbanchola CPM
28 S Rajendran Devikulam CPM
29 S Sharma Vypin CPM
30 Saju Paul Perumbavoor CPM
31 Shiji Shivaji Kunnathunadu CPM
32 M J Jacob Piravam CPM
33 AM Yusuf Kalamassery CPM
34 Sebastain Paul Tirkakkara CPM
35 V Saleem Aluva CPM
36 K J Maxi Kochi CPM
37 M Anilkumar Ernakulam CPM
38 M Swaraj Tripunithura CPM
39 C Raveendranath Puthukaad CPM
40 BD Devassy Chalakudy CPM
41 KV Abdul Khader Guruvayur CPM
42 PK Sashi Shoranur CPM
43 AC Moideen Kunnamkulam CPM
44 Mary Thomas Wadakkanchery CPM
45 UR Pradeep Chelakkara CPM
46 KU Arunan Irinjalakuda CPM
47 Murali Perunelli Manaloor CPM
48 NN Krishnadas Palakkad CPM
49 K Babu Nenmara CPM
50 K D Prasenan Alathur CPM
51 P Unni Ottapalam CPM
52 Subaida Ishaq Thrithala CPM
53 VS Achuthanandan Malampuzha CPM
54 KV Vijayadas Kongad CPM
55 AK Balan Tharoor CPM
56 A PradeepKUmar Kozhikode North CPM
57 KK Lathika Kuttiadi CPM
58 Purushan Kadalundi Balussery CPM
59 K Dasan Koyilandy CPM
60 TP Ramakrishnan Perambra CPM
61 VKC Mammed Koya Bepore CPM
62 George M Thomas Thiruvambadi CPM
63 EP Jayarajan Mattannur CPM
64 T.V.Rajesh Kalliasseri CPM
65 James Mathew Thaliparambu CPM
66 Pinarayi Vijayan Dharmadam CPM
67 Benoy Kurien Peravoor CPM
68 MV Nikesh Kumar Azheekode CPM
69 AN Shamseer Thalassery CPM
70 KK Shailaja Koothuparambu CPM
71 C Krishnan Payyannur CPM
72 K Kunjiraman Uduma CPM
73 M Rajagopal Trikaripur CPM
74 CH Kunjambu Manjeswaram CPM
75 P Sreeramakrishnan Ponnani CPM
76 PP Basheer Vengara CPM
77 TK Rasheed Ali Mankada CPM
78 K Nishanth Wandoor CPM
79 V Sashikumar Perinthalamanna CPM
80 KP Sumathi Malappuram CPM
81 Gafoor P Lilly Tirur CPM
82 PV Anwar Nilambur CPM
83 KP Veerankutty Kondotty CPM
84 KT Jaleel Thavanoor CPM
85 V Abdurahiman Thanoor CPM
86 Karat Razaaq Koduvally CPM
87 PTA Raheem Kunnamangalam CPM
88 CK Saseendran Kalpetta CPM
89 OR Kelu Mananthavady CPM
90 Rugmini Subramaniam Bathery CPM
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 C Divakaran Nedumangad CPI
2 Adv VS Sunilkumar Thrissur CPI
3 Mullakkara Ratnakaran Chadayamangalam CPI
4 E Chandrasekharan Kanhangad CPI
5 EK Vijayan Nadapuram CPI
6 Geetha Gopi Nattika CPI
7 ES Bijimol Peermade CPI
8 P Thilothaman Cherthala CPI
9 Chittayam Gopakumar Adoor CPI
10 Adv K Raju Punalur CPI
11 JS Jailal Chathannoor CPI
12 V Sasi Chirayinkeezhu CPI
13 KT Jose Irikkoor CPI
14 Sharada Mohan Paravoor CPI
15 K Rajan Ollur CPI
16 Mohammed Mohsin Pattambi CPI
17 Niyas Pulikkalathu Tirurangadi CPI
18 KP Suresh Raj Mannarkkad CPI
19 VR Sunil Kumar Kodungallur CPI
20 ET Tyson Kaipamangalam CPI
21 Eldho Abraham Muvattupuzha CPI
22 CK Asha Vaikom CPI
23 Adv VB Binu Kanjirappally CPI
24 P Prasad Haripad CPI
25 R Ramachandran Karunagappally CPI
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 Francis George Idukki Kerala Congress (Democratic)
2 PC Joseph Poonjar Kerala Congress (Democratic)
3 Dr KC Joseph Changanassery Kerala Congress (Democratic)
4 Antony Raju Thiruvananthapuram Kerala Congress (Democratic)
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 Ramachandran Kadannappally Kannur Congress (S)
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 Scaria Thomas Kaduthuruthy Kerala Congress (Scaria Thomas)
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 AP Abdul Wahab Kozhikode South INL
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 Kovoor Kunjumon Kunnathur RSP Leninist
Sl.No Candidate Name Const. Name Party
1 KB Ganesh Kumar Pathanapuram Kerala Congress (B)

ALL KERELA ASSEMBLY CONSTITUENCIES Past Election Result Analysis, Candidate List and Opinion Polls 

Assembly Name Assembly Name Assembly Name
Manjeshwar Wandoor (SC) PUTHUKKAD
Kasaragod MANJERI CHALAKKUDY
Udma PERINTHALMANNA     KODUNGALLUR
kanhangad Mankada PERUMBAVOOR
TRIKARIPUR MALAPPURAM ANGAMALY
PAYYANNUR VENGARA Aluva
KALLIASSERI VALLIKKUNNU KALAMASSERY
TALIPARAMBA TIRURANGADI PARAVUR
IRIKKUR TANUR VYPEN
Azhikode TIRUR KOCHI
KANNUR Kottakkal THRIPUNITHURA
DHARMADAM THAVANUR ERANAKULAM
THALASSERY PONNANI THRIKKAKARA
KUTHUPARAMBA THRITHALA KUNNATHUNAD
MATTANNUR PATTAMBI PIRAVOM
Peravoor Shornur MUVATTUPUZHA
MANANTHAVADY OTTAPALAM KOTHAMANGALAM    
SULTHANBATHERY        KONGAD DEVIKULAM
KALPETTA MANNARKAD UDUMBANCHOLA
VADAKARA MALAMPUZHA THODUPUZHA
KUTTIADI PALAKKAD IDUKKI
NADAPURAM TARUR PEERUMADE
QUILANDY CHITTUR PALA
Perambra NENMARA KADUTHURUTHY
BALUSSERI ALATHUR VAIKOM
ELATHUR CHELAKKARA ETTUMANOOR
KOZHIKODE KUNNAMKULAM KOTTAYAM
KOZHIKODE GURUVAYOOR PUTHUPPALLY
BEYPORE MANALUR CHANGANASSERY    
KUNNAMANGALAM        WADAKKANCHERY     KANJIRAPPALLY
KODUVALLY OLLUR POONJAR
THIRUVAMBADY THRISSUR Aroor
KONDOTTY Nattika CHERTHALA
ERANAD KAIPAMANGALAM ALAPPUZHA
NILAMBUR IRINJALAKKUDA AMBALAPUZHA
KUTTANAD PATHANAPURAM Vamanapuram
Haripad PUNALUR Kazhakoottam
KAYAMKULAM CHADAYAMANGALAM        Vattiyoorkavu
MAVELIKARA KUNDARA Thiruvananthapuram       
CHENGANNUR KOLLAM Nemom
THIRUVALLA ERAVIPURAM Aruvikkara
RANNI CHATHANNUR Parassala
ARANMULA VARKALA Kattakkada
KONNI ATTINGAL Kovalam
ADOOR Kunnathur Neyyattinkara
KARUNAGAPPALLY CHAVARA CHIRAYINKEEZHU
KOTTARAKKARA NEDUMANGAD

 

Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 V Sivankutty Nemom CPM
2 B Sathyan Attingal CPM
3 TN Seema vattiyoorkavu CPM
4 IB Sathish Kattakada CPM
5 DK Murali Vamanapuram CPM
6 Kadakampally Surendran Kazhakootam CPM
7 CK Hareendran Parassala CPM
8 V Joyee Varkala CPM
9 AA Rasheed Aruvikkara CPM
10 K.A. Ansalan Neyyattinkara CPM
11 J. Mercy Kutty Amma Kundara CPM
12 Ayisha Potty Kottarakkara CPM
13 Mukesh Kollam CPM
14 M Naushad Iravipuram CPM
15 Raju Abraham Ranni CPM
16 R Sanalkumar Konni CPM
17 Veena George Aranmula CPM
18 TM Thomas Isaac Alappuzha CPM
19 G Sudhakaran Ambalapuzha CPM
20 AM Arif Aroor CPM
21 U Prathiba Har Kayamkulam CPM
22 KK Ramachandran Nair Chengannur CPM
23 R Rajesh Mavellikkara CPM
24 K Suresh Kurup Ettumanoor CPM
25 Reji Zacharia Kottayam CPM
26 Jaick C Thomas Puthuppally CPM
27 MM Mani Udumbanchola CPM
28 S Rajendran Devikulam CPM
29 S Sharma Vypin CPM
30 Saju Paul Perumbavoor CPM
31 Shiji Shivaji Kunnathunadu CPM
32 M J Jacob Piravam CPM
33 AM Yusuf Kalamassery CPM
34 Sebastain Paul Tirkakkara CPM
35 V Saleem Aluva CPM
36 K J Maxi Kochi CPM
37 M Anilkumar Ernakulam CPM
38 M Swaraj Tripunithura CPM
39 C Raveendranath Puthukaad CPM
40 BD Devassy Chalakudy CPM
41 KV Abdul Khader Guruvayur CPM
42 PK Sashi Shoranur CPM
43 AC Moideen Kunnamkulam CPM
44 Mary Thomas Wadakkanchery CPM
45 UR Pradeep Chelakkara CPM
46 KU Arunan Irinjalakuda CPM
47 Murali Perunelli Manaloor CPM
48 NN Krishnadas Palakkad CPM
49 K Babu Nenmara CPM
50 K D Prasenan Alathur CPM
51 P Unni Ottapalam CPM
52 Subaida Ishaq Thrithala CPM
53 VS Achuthanandan Malampuzha CPM
54 KV Vijayadas Kongad CPM
55 AK Balan Tharoor CPM
56 A PradeepKUmar Kozhikode North CPM
57 KK Lathika Kuttiadi CPM
58 Purushan Kadalundi Balussery CPM
59 K Dasan Koyilandy CPM
60 TP Ramakrishnan Perambra CPM
61 VKC Mammed Koya Bepore CPM
62 George M Thomas Thiruvambadi CPM
63 EP Jayarajan Mattannur CPM
64 T.V.Rajesh Kalliasseri CPM
65 James Mathew Thaliparambu CPM
66 Pinarayi Vijayan Dharmadam CPM
67 Benoy Kurien Peravoor   CPM
68 MV Nikesh Kumar Azheekode CPM
69 AN Shamseer Thalassery CPM
70 KK Shailaja Koothuparambu CPM
71 C Krishnan Payyannur CPM
72 K Kunjiraman Uduma CPM
73 M Rajagopal Trikaripur CPM
74 CH Kunjambu Manjeswaram CPM
75 P Sreeramakrishnan Ponnani CPM
76 PP Basheer Vengara CPM
77 TK Rasheed Ali Mankada CPM
78 K Nishanth Wandoor CPM
79 V Sashikumar Perinthalamanna CPM
80 KP Sumathi Malappuram CPM
81 Gafoor P Lilly Tirur CPM
82 PV Anwar Nilambur CPM
83 KP Veerankutty Kondotty CPM
84 KT Jaleel Thavanoor CPM
85 V Abdurahiman Thanoor CPM
86 Karat Razaaq Koduvally CPM
87 PTA Raheem Kunnamangalam CPM
88 CK Saseendran Kalpetta CPM
89 OR Kelu Mananthavady CPM
90 Rugmini Subramaniam Bathery CPM
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 C Divakaran Nedumangad CPI
2 Adv VS Sunilkumar Thrissur CPI
3 Mullakkara Ratnakaran Chadayamangalam CPI
4 E Chandrasekharan Kanhangad CPI
5 EK Vijayan Nadapuram CPI
6 Geetha Gopi Nattika CPI
7 ES Bijimol Peermade CPI
8 P Thilothaman Cherthala CPI
9 Chittayam Gopakumar Adoor CPI
10 Adv K Raju Punalur CPI
11 JS Jailal Chathannoor CPI
12 V Sasi Chirayinkeezhu CPI
13 KT Jose Irikkoor CPI
14 Sharada Mohan Paravoor CPI
15 K Rajan Ollur CPI
16 Mohammed Mohsin Pattambi CPI
17 Niyas Pulikkalathu Tirurangadi CPI
18 KP Suresh Raj Mannarkkad CPI
19 VR Sunil Kumar Kodungallur CPI
20 ET Tyson Kaipamangalam CPI
21 Eldho Abraham Muvattupuzha CPI
22 CK Asha Vaikom CPI
23 Adv VB Binu Kanjirappally CPI
24 P Prasad Haripad CPI
25 R Ramachandran Karunagappally CPI
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 Francis George Idukki Kerala Congress (Democratic)
2 PC Joseph Poonjar Kerala Congress (Democratic)
3 Dr KC Joseph Changanassery Kerala Congress (Democratic)
4 Antony Raju Thiruvananthapuram Kerala Congress (Democratic)
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 Ramachandran Kadannappally Kannur Congress (S)
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 Scaria Thomas Kaduthuruthy Kerala Congress (Scaria Thomas)
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 AP Abdul Wahab Kozhikode South INL
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 Kovoor Kunjumon Kunnathur RSP Leninist
Sl.No Candidate Name Candidate Name Party
1 KB Ganesh Kumar Pathanapuram Kerala Congress (B)

Find Your Assembly

Google Translate

CEO & Voter List