Election Results 2021 Lok Sabha Assembly Candidate India

    Leadtech Services
You are here: Home Telangana|
 

GHMC Election Schedule live voting Winner List Results 2020 Ward Wise Corporator list

GHMC Election Schedule live voting Winner List Results 2020 Ward Wise Corporator list Opinion Exit Poll

Find GHMC Election Schedule live voting Winner List Results 2020 Ward Wise Corporator list, BJP INC AIMIM TRS Candidates, Opinion/Exit Poll 2020 Greater Hyderabad Municipal Corporation 2020.

 

GHMC Election Results 2020 Ward Wise.

Sl No. Name of the Contesting candidate Party Affiliation Votes Secured Status
WARD Name : Ward 1 - Kapra , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 46223 , Total Vaild Votes : 20245 , Rejected Votes : 401 , NOTA Votes : 219
1 ALLAKONDKAR VINOD KUMAR BJP 6684
2 PATHI KUMAR INC 3631
3 MUNIGADAPA SREERAMULU TDP 788
4 S.SWARNA RAJ TRS 8762 Elected
5 KANDREGULA VENUGOPAL RAO TJSP 380
WARD Name : Ward 2 - Dr.A.S.Rao nagar , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 41691 , Total Vaild Votes : 18957 , Rejected Votes : 191 , NOTA Votes : 166
1 CHANDRIKA MEDURI BJP 4642
2 DUDALA NIRMALA TDP 736
3 PAJJURI PAVANI MANIPAL REDDY TRS 4510
4 SHIRISHA REDDY SINGIREDDY INC 9039
5 BHADRAGAMA ARCHANA TJSP 19
6 V. PUSHPA LATHA IND 11
WARD Name : Ward 3 - Cherlapally , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 46444 , Total Vaild Votes : 23944 , Rejected Votes : 840 , NOTA Votes : 270
1 PILLI VENKATESWARLU CPM 224
2 BONTHU SRIDEVI TRS 11635 Elected
3 G.YADAGIRI INC 1287
4 RUDRAGONI RAMCHANDAR GOUD TDP 606
5 SURENDER GOUD KASULA BJP 8905
6 NIMMALA BHANU TEJA GOUD IND 585
7 BODIGE RAJU GOUD IND 702
WARD Name : Ward 4 - Meerpet H.B.Colony , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 43559 , Total Vaild Votes : 20556 , Rejected Votes : 488 , NOTA Votes : 187
1 POLEPAKA ANJAIAH INC 1812
2 J. PRABHU DASS TRS 11266 Elected
3 BANGI JAYA LAKSHMI BJP 7327
4 MUKKA RAJA MALLAIAH MCPIU 12
5 KATTULA PRUDVI KUMAR IND 4
6 KAMPALLY VIJAY KUMAR IND 9
7 KONGARA SHYAM NARSING IND 9
8 A. MANIKANTA IND 54
9 V. R. SRINIVAS IND 44
10 SUNCHU MADHAN MOHAN IND 19
WARD Name : Ward 5 - Mallapur , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 48359 , Total Vaild Votes : 13545 , Rejected Votes : 346 , NOTA Votes : 109
1 DEVENDAR REDDY PANNALA TRS 5677
2 RANGU MALLIKARJUN GOUD BJP 3836
3 VANGETI SANJEEVA REDDY INC 1796
4 T. SATYA PRASAD BABU CPI 336
5 SURNAM RAJESHWAR TDP 310
6 KOTHA MANI TJSP 254
7 KALAGA SARVESHWAR RAO IND 352
8 S.V. KRISHNA IND 374
9 PEDIMOOTHY SHIVA KUMAR IND 84
10 BOLLAMPALLY NIRMALA IND 112
11 MOHAMMED OSMAN IND 263
12 S. RAVINDRA SAGAR IND 148
13 RAMPALLY MALLESH GOUD IND 3
WARD Name : Ward 6 - Nacharam , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 54477 , Total Vaild Votes : 22747 , Rejected Votes : 441 , NOTA Votes : 256
1 AMPALA ANITHA BJP 7495
2 MEDALA JYOTHI INC 5592
3 SHANTHI SAIZEN SHEKAR TRS 9549 Elected
4 PARVEEN TABASSUM TJSP 46
5 SHIRISHA G IND 65
WARD Name : Ward 7 - Chiluka nagar , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 52407 , Total Vaild Votes : 13549 , Rejected Votes : 320 , NOTA Votes : 131
1 Kondoju Bhagya Laxmi CPM 112
2 Gone Shailaja BJP 5688
3 Pabbathi Vinoda Shekar Reddy TDP 132
4 Bannala Geeta Praveen TRS 6034
5 M. Beena Reddy INC 1432
6 Vangari Lavanya TJSP 101
7 Ambati Sharada Mudiraj IND 33
8 Mounika Rajesh IND 17
WARD Name : Ward 8 - Habsiguda , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 49339 , Total Vaild Votes : 22339 , Rejected Votes : 426 , NOTA Votes : 218
1 UMA REDDY BOPPANAPALLY INC 1969
2 CHETHANA KAKKIRENI BJP 10803 Elected
3 BETHI SWAPNA REDDY TRS 9356
4 UPPARI SWAPNA TJSP 152
5 KASTURI VIJAYA SREE IND 59
WARD Name : Ward 9 - Ramanthapur , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 43583 , Total Vaild Votes : 13714 , Rejected Votes : 167 , NOTA Votes : 157
1 KONDRONPALLY MADHAVI TDP 175
2 GANDHAM JYOSTHNA TRS 5667
3 THAVIDABOINA SOWMYA INC 1282
4 BANDARU SRIVANI BJP 6590
WARD Name : Ward 10 - Uppal , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 55045 , Total Vaild Votes : 27411 , Rejected Votes : 538 , NOTA Votes : 245
1 ARATIKAYALA SHALINI TRS 8570
2 MEKALA SHILPA BJP 4337
3 M RAJITHA INC 14504 Elected
WARD Name : Ward 11 - Nagole , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 52380 , Total Vaild Votes : 27424 , Rejected Votes : 377 , NOTA Votes : 356
1 ARUNA.CH BJP 14560 Elected
2 Cheruku Sangeetha TRS 11314
3 BADDAM. LAKSHMI TDP 504
4 MUSUKU.SHAILAJA INC 944
5 PEDAVOORI.SANDYA IND 102
WARD Name : Ward 12 - Mansoorabad , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 51545 , Total Vaild Votes : 13701 , Rejected Votes : 152 , NOTA Votes : 147
1 INDRA KUMAR GOUD D. TDP 204
2 KOPPULA NARSIMHA REDDY BJP 7105
3 KOPPULA VITTAL REDDY TRS 4031
4 PRABHAKAR REDDY JAKKIDI INC 2216
5 SATHI REDDY T. CPM 97
6 S AMRUTH KUMAR INYJP 9
7 EEDULA VENKATESHWAR REDDY IND 1
8 THANDA UPENDRA YADAV IND 19
9 BURRI KRISHNA SHEKAR IND 14
10 VASANTHA RAILU DR.K. IND 5
WARD Name : Ward 13 - Hayathnagar , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 52344 , Total Vaild Votes : 13715 , Rejected Votes : 140 , NOTA Votes : 143
1 GURRAM VENKATA SRINIVAS REDDY INC 1410
2 S.TIRUMALA REDDY TRS 4130
3 K.NAVAJEEVAN REDDY BJP 7764
4 MAHESH REDDY M AIFB 20
5 MURALIDHAR REDDY S TDP 374
6 JENIGE VISHNUVARDHAN IND 17
WARD Name : Ward 14 - B.N.Reddy Nagar , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 51543 , Total Vaild Votes : 13602 , Rejected Votes : 232 , NOTA Votes : 166
1 GADDE VIJAY TDP 391
2 MUDDGOUNI LAXMI PRASANNA TRS 6814
3 MODDU LACHI REDDY BJP 5608
4 SADA SIVUDU M INC 625
5 KANIVENI RAJAL RAO IND 6
6 JESWANTH REDDY MUTHYALA IND 36
7 MUDDAGOUNI RANJITH GOUD IND 21
8 RAGHUPATHI MADDELA IND 101
WARD Name : Ward 15 - Vanasthalipuram , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 42773 , Total Vaild Votes : 19991 , Rejected Votes : 268 , NOTA Votes : 259
1 Anil Mogga AIFB 25
2 Chandra Sekhar Velaga TDP 772
3 JITTA RAJASHEKAR REDDY TRS 8512
4 Venkateshwar Reddy Ragula BJP 9214 Elected
5 SAMA RAM MOHAN REDDY INC 1374
6 Mallesham Pulimamidi TJSP 7
7 K.Nagadeva IND 18
8 Pilli Venkatesh IND 26
9 Mukkapally Siddeshwar IND 43
WARD Name : Ward 16 - Hasthinapuram , Reserved for : ST(W), Total Voters in Municipality Ward : 41981 , Total Vaild Votes : 20057 , Rejected Votes : 458 , NOTA Votes : 247
1 JHANSI RAMAVATH TDP 242
2 BANOTH SUJATHA BJP 8036
3 RAMAVATH PADMA TRS 7757
4 SANGEETHA JARPEELA INC 3987
5 SRIDEVI LUNAVATH IND 15
6 SILMARTH BINDU IND 20
WARD Name : Ward 17 - Champapet , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 49139 , Total Vaild Votes : 13606 , Rejected Votes : 261 , NOTA Votes : 133
1 G.PRAVEEN GOUD TDP 140
2 VANGA MADHUSUDHAN REDDY BJP 9232
3 VINJAMURI RAGHAVA CHARY INC 815
4 SAMA RAMANA REDDY TRS 3279
5 J.JAGAN IND 24
6 K.RAKESH IND 34
7 RAMU.GUNNERU IND 61
8 SANGIPET NARESH KUMAR IND 21
WARD Name : Ward 18 - Lingojiguda , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 47454 , Total Vaild Votes : 13672 , Rejected Votes : 193 , NOTA Votes : 130
1 AKULA RAMESH GOUD BJP 6153
2 CHITTALURI VENKATESHWARLU TDP 316
3 DARIPALLY RAJASHEKAR REDDY INC 2468
4 SRINIVASA RAO MUDRABOINA TRS 4661
5 B.P MADHUSUDHAN TJSP 12
6 KATLA KUMAR IND 16
7 JAIPAL REDDY PANYALA IND 6
8 PARVEG SHAIK IND 40
WARD Name : Ward 19 - Saroornagar , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 59581 , Total Vaild Votes : 13668 , Rejected Votes : 170 , NOTA Votes : 162
1 ANITHA REDDY PARUPALLY TRS 5136
2 AKULA SRIVANI BJP 7662
3 KALPANA KUMARI YANDRA TDP 252
4 CHIKKULLA JAYAMMA INC 510
5 RAYABANDI SHOBA RANI CPI 47
6 ARAGANDLAPALLY SUJATHA IND 6
7 GUNDE VENKATA GNANA PRASUNAMBA IND 14
8 TEKUMETLA SWARUPA IND 17
9 DEEPIKA YADAV TEKUMETLA IND 2
10 ROJA KAKI IND 18
11 LAVANYA GADDHATI IND 4
WARD Name : Ward 20 - Ramakrishnapuram , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 54686 , Total Vaild Votes : 13568 , Rejected Votes : 342 , NOTA Votes : 148
1 SMT. PUNNA NIRMALA INC 953
2 RADHA VEERANNAGARI BJP 7245
3 VIJAYA BHARATHI.MURUKUNTLA TRS 4972
4 SANDYAPOGU SUJATHA TDP 220
5 RESHMA AIMIM Inquilab 3
6 SARITHA TJSP 10
7 DUBBAGALLA JYOSHNA IND 67
8 MADHAVI MANTRAVADI IND 98
WARD Name : Ward 21 - Kothapet , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 45604 , Total Vaild Votes : 13660 , Rejected Votes : 180 , NOTA Votes : 173
1 PAVAN KUMAR NAIKOTI BJP 7339
2 MOGULLA RAJI REDDY INC 796
3 SRISAILAM TALLA TDP 645
4 G.V.SAGAR REDDY TRS 4741
5 ALLENA VENKATA SRI HARSHA INYJP 7
6 DUDUKA RAVI SHANKAR TJSP 17
7 K RAJESHWARA SHARMA IND 54
8 R VANI IND 39
9 VEERA REDDY VANGETI IND 22
WARD Name : Ward 22 - Chaitanyapuri , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 43167 , Total Vaild Votes : 13631 , Rejected Votes : 199 , NOTA Votes : 178
1 GINNARAM VITTAL REDDY TRS 4009
2 P.RAJESH TDP 488
3 Ranga Venkat Narsimha Rao BJP 8335
4 SHASHIDAR REDDY KUKUNOORU INC 682
5 MADDELA PRAVEEN KUMAR DBP 15
6 MANDAPURAM SRINIVAS REDDY TJSP 20
7 KONDOJU VENUGOPAL CHARY IND 25
8 G.JAGADEESHWAR IND 40
9 SHANMUKA CHARI RANGU IND 17
WARD Name : Ward 23 - Gaddiannaram , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 46911 , Total Vaild Votes : 13756 , Rejected Votes : 119 , NOTA Votes : 141
1 BADDAM PREM MAHESWAR REDDY BJP 7426
2 BADDULA VENKATESH YADAV INC 1913
3 BHAVANI PRAVEEN KUMAR TRS 4042
4 M. SUNIL BABU TDP 329
5 GUNTA SHANKER IND 22
6 VADDEMANI PRABHAKAR IND 24
WARD Name : Ward 24 - Saidabad , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 56396 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KOTHAKAPU ARUNA BJP 0
2 GANTLA SUJANA INC 0
3 SWARNA LATHA SINGIREDDY TRS 0
4 T.SUNITHA BHUSHAN IPBP 0
5 KAVETI SARIKA IND 0
6 NALUBOLU RANI IND 0
WARD Name : Ward 25 - Moosarambagh , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 57239 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 TEEGALA SUNARITHA TRS 0
2 B. BHAGYA LAKSHMI BJP 0
3 Mrs. MASARATH JAHAN CPI 0
4 SADA LAXMI. C INC 0
5 ANU RADHA IND 0
6 CHEKOLEKAR RUKMINIBAI IND 0
7 MEEDIDODDI SURVANA IND 0
8 P. LAXMI IND 0
WARD Name : Ward 26 - Oldmalakpet , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 54655 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Kanakaboina Renuka BJP 0
2 Dr JUWERIA FATIMA AIMIM 0
3 Mrs. PAGILLA SHALINI TRS 0
4 Mrs. FIRDOUS FATIMA CPI 0
5 Bugudala veeramani INC 0
6 MOGUDALA KAVITHA IND 0
WARD Name : Ward 27 - Akberbagh , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 43979 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 BASUPALLI NAVEEN REDDY BJP 0
2 MADHIKUNTA SRIDHAR REDDY TRS 0
3 MOHAMMED ADIL PASHA INC 0
4 SYED MINHAJUDDIN AIMIM 0
5 S.SUSHEEL KUMAR AGARWAL TDP 0
6 SYED ANWAR AIMIM Inquilab 0
7 SYED ABDUL AZEEM IND 0
8 S.SUDHEER KUMAR YADHAV IND 0
WARD Name : Ward 28 - Azampura , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 47953 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 AYESHA JAHAN NASEEM AIMIM 0
2 JEEDIMEDLA LAVANYA BJP 0
3 NAKKA GODAWARI INC 0
4 MAREPALLY ARTHI TRS 0
5 ASMA KHATOON IND 0
6 M PADMA IND 0
7 RASHMA BANU IND 0
8 SALEHA BEGUM IND 0
9 CIKKA SRAVANTHI IND 0
WARD Name : Ward 29 - Chavni , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 47122 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ABHISHEK GOUD EARUKLA BJP 0
2 MD FAISAL HASSAN INC 0
3 MOHAMMAED ABDUL SALAM SHAHID AIMIM 0
4 MOHAMMAD SHOUKATH ALI TRS 0
5 ABDUL SHABAZ IND 0
6 KARIPE SAI IND 0
7 MD KHAJA ALI SIDDIQUI IND 0
WARD Name : Ward 30 - Dabeerpura , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 50976 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 ALAMDAR HUSSAIN KHAN AIMIM 0
2 MIR HYDER ALI INC 0
3 MIRZA AKHIL AFANDI BJP 0
4 SABER TRS 0
5 HABEEB AYDRUS TDP 0
6 KOUSAR ALI MIRZA AIMIM Inquilab 0
7 ALTAF NASEEB KHAN IND 0
8 FAISAL KHAN IND 0
9 MOHD HAMZA HUSSAIN IND 0
WARD Name : Ward 31 - Rain bazar , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 42800 , Total Vaild Votes : 17664 , Rejected Votes : 287 , NOTA Votes : 31
1 MOHAMMED ABDUL JAWEED TRS 2833
2 MOHAMMED IQBAL HUSSAIN ZAKI TDP 56
3 MOHAMMED WASAYUDDIN AIMIM 12388 Elected
4 RAGEER ESHWAR YADAV BJP 268
5 SYED DILAWAR HUSSAIN INC 98
6 S.K.KHAJA IND 123
7 Mohammed Akram Ali Khan IND 50
8 MOHAMMED ABDUL RAHMAN IND 1638
9 MEHDI ALI KHAN IND 210
WARD Name : Ward 32 - Pathergatti , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 59149 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Anil Kumar Bajaj BJP 0
2 MOHD MOOSA QASIM INC 0
3 Syed Abdul Qadeer TRS 0
4 SYED SOHAIL QUADRI AIMIM 0
5 Mir Vilayath Ali AIMIM Inquilab 0
6 Md Hasmath Ali S IND 0
7 Sanjay Kumar Shukla IND 0
WARD Name : Ward 33 - Moghalpura , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 40641 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KANCHAN SHARMA INC 0
2 NASREEN SULTANA AIMIM 0
3 C.MANJULA BJP 0
4 SARITHA SANAM VENKATA TRS 0
WARD Name : Ward 34 - Talabchanchalam , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 45085 , Total Vaild Votes : 20839 , Rejected Votes : 414 , NOTA Votes : 72
1 S NARJIS BANU TRS 1467
2 MEHER UNNISA TDP 65
3 K RENUKA BJP 385
4 SAMEENA BEGUM AIMIM 18922 Elected
WARD Name : Ward 35 - Gowlipura , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 48841 , Total Vaild Votes : 13540 , Rejected Votes : 365 , NOTA Votes : 95
1 B. KAVITHA TDP 69
2 P GAYATRI INC 348
3 BODDU SARITHA TRS 2990
4 A BHGYA LAXMI BJP 9765
5 B.RUCHITHA AIFB 24
6 N. KAVERI IND 19
7 P. JAYA LAXMI IND 173
8 G. PRATYUSHA IND 34
9 RUKUMINI CHANDAN IND 54
10 A. ROJA IND 64
WARD Name : Ward 36 - Lalithabagh , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 37833 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 MD ALI SHARIF AIMIM 0
2 M CHANDRASEKHAR BJP 0
3 MOHAMMED ABDUL IRFAN INC 0
4 MOHAMMED ARIF KHAN CPI 0
5 G RAGHAVENDRA RAJU TRS 0
6 JANGA RAVI KUMAR YADAV IND 0
7 MOHAMMED MUNAWAR ALI IND 0
WARD Name : Ward 37 - Kurmaguda , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 54887 , Total Vaild Votes : 23050 , Rejected Votes : 741 , NOTA Votes : 111
1 NAVITHA YADAV MAILKOL TRS 2360
2 PRASANNA DEVI BALISHETTI INC 247
3 MAHAPARA AIMIM 13148 Elected
4 P SHANTHA BJP 7026
5 R.SATYAVATHI TDP 55
6 VALLURI NANDINI IND 3
7 N.SARITHA IND 211
WARD Name : Ward 38 - I.S.Sadan , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 51602 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Korra Devi TDP 0
2 K. Manjula INC 0
3 A. Lakshmi CPI 0
4 J SWEETHA J BJP 0
5 Smt. Sama Swapna TRS 0
6 Smt. Akula Shylaja IND 0
7 K.JIVITA IND 0
8 Smt. Ramavath Bahrathi IND 0
WARD Name : Ward 39 - Santhoshnagar , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 47341 , Total Vaild Votes : 16485 , Rejected Votes : 476 , NOTA Votes : 46
1 JAGAN MOHAN.K BJP 880
2 MATEEN SHAREEF INC 889
3 MOHAMMED MUZAFFAR HUSSAIN AIMIM 13134 Elected
4 C.SRINIVAS TRS 1524
5 SHAIK ABDUL SATTAR CPM 58
WARD Name : Ward 40 - Riyasath nagar , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 41732 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KOLLA MAHENDER BJP 0
2 MIRZA MUSTAFA BAIG AIMIM 0
3 SYED MUSTAFA QUADRI INC 0
4 B SANTOSH KUMAR TRS 0
5 MOHAMMED ZAHEED KHAN IND 0
6 J MAHESH YADAV IND 0
WARD Name : Ward 41 - Kanchanbagh , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 43210 , Total Vaild Votes : 20020 , Rejected Votes : 729 , NOTA Votes : 66
1 AMENA SABA INC 638
2 KANKTEKAR ROJA BJP 247
3 RESHMA FATIMA AIMIM 17709 Elected
4 VASANTHA AKULA TRS 1267
5 FARZANA BEGUM AIMIM Inquilab 148
6 KHALEDA SULTANA IND 11
WARD Name : Ward 42 - Barkas , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 41185 , Total Vaild Votes : 16612 , Rejected Votes : 452 , NOTA Votes : 67
1 Chenniahgari Saritha TRS 1891
2 Vijaya laxmi BJP 1163
3 Shabana Begum AIMIM 13558 Elected
WARD Name : Ward 43 - Chandrayan gutta , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 49207 , Total Vaild Votes : 24551 , Rejected Votes : 735 , NOTA Votes : 90
1 ABDUL WAHAB AIMIM 19152 Elected
2 JURKI SANTOSH RANI TRS 1915
3 J. NAVEEN KUMAR BJP 2419
4 REDDY RAJU TDP 174
5 Shaik Afzal INC 779
6 MOHD FAIZ AHMED NADEEM AIMIM Inquilab 41
7 NAZIMA BEGUM IND 13
8 SYED AZEEM UDDIN IND 58
WARD Name : Ward 44 - Uppuguda , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 44553 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 THADEM SRINIVAS RAO BJP 0
2 B. NAGESH INC 0
3 FAHAD BIN ABDUL SAMED BIN ABDAT AIMIM 0
4 SMT.MUPPIDI SHOBHA TRS 0
5 SYED ALI CPI 0
6 K. SOMMAIAH AIMIM Inquilab 0
7 GADDAM NARASIMHA IND 0
8 DEVALAPALLY NARESH KUMAR IND 0
9 NANAVATH RAJU IND 0
10 D. BANUCHANDER IND 0
11 MOHAMMED JAFAR AHMED IND 0
12 SHAIK MOHAMMED IND 0
WARD Name : Ward 45 - Jangammet , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 46149 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 A.KRISHNA CPM 0
2 KOWDI MAHENDER BJP 0
3 N. PRAMOD REDDY INC 0
4 MOHAMMED ABDUR RAHMAN AIMIM 0
5 K. SWAROOPA TRS 0
6 GADDEMAIDE HARINATH MCPIU 0
7 SYED ZIA UDDIN TAHER WPI 0
8 V. GOPI IND 0
9 S. CHANDRA PRAKASH IND 0
10 K.JAGAN IND 0
11 JINKUNTLA MADHAVA RAO IND 0
12 POLELA CHANDER SHAKER IND 0
13 MOHAMMED RIYAZ IND 0
14 METTU SRINIVAS IND 0
15 RAJINIKANTH T IND 0
16 K. RANGA CHARYA IND 0
17 VENKATESH IND 0
18 SRI.RAMULA BHASKAR IND 0
19 B. SRI SAILAM IND 0
20 V SURENDER IND 0
WARD Name : Ward 46 - Falaknuma , Reserved for : ST(G), Total Voters in Municipality Ward : 48194 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Karamtot Ganesh Rathod INC 0
2 K.Thara Bai AIMIM 0
3 Nenawath Bikku Naik BJP 0
4 Sabavat Giridhar Naik TRS 0
5 Gugloth Mahender IND 0
6 Mounika Sabavat IND 0
WARD Name : Ward 47 - Nawabsaheb kunta , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 37030 , Total Vaild Votes : 13521 , Rejected Votes : 73 , NOTA Votes : 406
1 Mehraj Begum INC 297
2 Shireen Khatoon AIMIM 11907
3 Sameena Beguma TRS 1317
WARD Name : Ward 48 - Shali banda , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 45908 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 T CHANDRA SHEKAR INC 0
2 Y.NARESH BJP 0
3 MOHD MUSTAFA ALI AIMIM 0
4 C. RAKESH YADAV TDP 0
5 M.A. Shakeel TRS 0
6 ANANDESHI SRINIVAS PRAVEEN IND 0
WARD Name : Ward 49 - Ghansi bazar , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 49102 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 M.Anusha Goud TRS 0
2 Yellasani Srilatha TDP 0
3 Parveen Sultana AIMIM 0
4 Pooja INC 0
5 Renu Soni BJP 0
6 Renu Keswani IND 0
7 K.Vijaylaxmi IND 0
8 Sunitha Singh IND 0
WARD Name : Ward 50 - Begum bazar , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 45365 , Total Vaild Votes : 13518 , Rejected Votes : 415 , NOTA Votes : 74
1 V G Purushotham INC 115
2 POOJA VYAS TRS 4667
3 PRASHANTH RAJ YADAV TDP 111
4 G SHAKAR YADAV BJP 8536 Elected
5 ABDUL AZEEM IND 32
6 PURUSHOOTAM DAS APOSA IND 10
7 U RAJENDER IND 29
8 SHARAD KUMAR BISAWA IND 18
WARD Name : Ward 51 - Gosha mahal , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 42037 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KANHAYALAL INC 0
2 DINESH KAYALKAR TDP 0
3 G MUKESH SINGH TRS 0
4 LAL SINGH BJP 0
5 SHAIK NIZAMUDDIN TJSP 0
6 K ABISHEK KUMAR IND 0
7 GANGA RAM RANJIT SINGH IND 0
8 DINESH SHUKLA IND 0
9 MANOJ SINGH IND 0
10 MILIND RAJ SINGH IND 0
11 P VENKATESH GOUD IND 0
12 G SHIVA IND 0
13 A SHIVA RAJ IND 0
14 T SHANKER SINGH IND 0
WARD Name : Ward 52 - Puranapool , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 37595 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 AHMED ASLAM ULLAH SHAREEF INC 0
2 PENDYALA LAXMAN RAO TRS 0
3 S RAJ MOHAN AIMIM 0
4 K SURENDER BJP 0
5 ANIL SEN TJSP 0
6 MOHAMMED ABDUL QAYYUM IND 0
7 MOHAMMED DASTAGIR IND 0
WARD Name : Ward 53 - Doodbowli , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 37786 , Total Vaild Votes : 13493 , Rejected Votes : 442 , NOTA Votes : 65
1 MD ANWAR HUSSAIN TDP 65
2 AKUTHOTA NIRANJAN KUMAR BJP 2799
3 M A JALEEL INC 270
4 MOHD ABDUR RAHMAN TRS 1185
5 MOHD SALEEM AIMIM 9152
6 M.A.AKHEEL IND 22
WARD Name : Ward 54 - Jahanuma , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 47155 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 KHAJA GAYAS UDDIN INC 0
2 PALLE VEERAMANI TRS 0
3 MOHAMMED ABDUL MUQTADER AIMIM 0
4 A SRIHARI BJP 0
5 SRI MOHD AHMED SHAREEF IND 0
6 MOHDAMMED WAHEED ALI IND 0
WARD Name : Ward 55 - Ramanastpura , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 37948 , Total Vaild Votes : 13343 , Rejected Votes : 583 , NOTA Votes : 41
1 MALAKHEDKAR GURU CHARAN BJP 487
2 MOHD INKESHAF TRS 1210
3 MOHD KHADER AIMIM 11358
4 MOHAMMED YOUSUF DANISH INC 279
5 CHAVAN RAMESH IND 9
WARD Name : Ward 56 - Kishanbagh , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 43641 , Total Vaild Votes : 13498 , Rejected Votes : 440 , NOTA Votes : 62
1 KHAJA MUBASHEERUDDIN AIMIM 9230
2 B NAVEEN KUMAR BJP 1848
3 MOHAMMED SHAKEEL AHMED TRS 2168
4 MOHAMMED HAMED TDP 39
5 MUMTAZ SULTANA INC 213
WARD Name : Ward 57 - Suleman nagar , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 46755 , Total Vaild Votes : 13360 , Rejected Votes : 612 , NOTA Votes : 28
1 ABIDA SULTANA AIMIM 10185
2 RIZWANA BEGUM INC 344
3 V LAXMI BJP 410
4 SHAHANA ANJUM CPI 46
5 SARITHA AIRVA TRS 2357
6 SHIRAZ AMEENA IND 18
WARD Name : Ward 58 - Shastripuram , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 39223 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 JALLA BABU RAO YADAV BJP 0
2 BANDA RAJESH YADAV TRS 0
3 MOHAMMED TAJ UDDIN INC 0
4 MOHAMMED MUBEEN AIMIM 0
5 MOHAMMED FAIYAZ IND 0
6 MOHAMMED RAHIM KHAN IND 0
7 SADIQ BIN YOUSUF IND 0
WARD Name : Ward 59 - Mylardevpally , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 79579 , Total Vaild Votes : 13649 , Rejected Votes : 297 , NOTA Votes : 50
1 THOKALA SRINIVAS REDDY BJP 6944
2 T. PREMDAS GOUD TRS 6225
3 B. RAMULU AIFB 16
4 SANEM SRINIVAS GOUD INC 376
5 ABDUL MAJID AIMIM Inquilab 3
6 GIRI BABU YADAV GADHAM BMP 0
7 ANUGANTI RAJU IND 24
8 ASHOK KUMAR MEKALA IND 41
9 KOLUKURI SRINIVAS REDDY IND 7
10 T.Y.J. MAHANAND GANDI GOUD IND 13
WARD Name : Ward 60 - Rajendra nagar , Reserved for : SC(W), Total Voters in Municipality Ward : 47588 , Total Vaild Votes : 13445 , Rejected Votes : 475 , NOTA Votes : 80
1 KORANI SRILATHA TRS 4809
2 NAGULAPALLY ROJA TDP 193
3 PODAVU ARCHANA BJP 6347
4 BATHULA S DIVYA INC 2061
5 GUNDALA SARITHA AIMIM Inquilab 15
6 ANASUYA KORANI IND 20
WARD Name : Ward 61 - Attapur , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 56392 , Total Vaild Votes : 13286 , Rejected Votes : 661 , NOTA Votes : 52
1 Cheruku Madhavi TRS 6859
2 A. Madhavi TDP 118
3 M. Vasavi INC 404
4 Sangeeta Mondra BJP 5578
5 Uma Maheswari K IND 12
6 Nusrat Jahan IND 48
7 VV Shanti Kumari IND 15
8 Shilpa Khandare IND 63
9 Sugandh Kour IND 189
WARD Name : Ward 62 - Ziaguda , Reserved for : SC(G), Total Voters in Municipality Ward : 41610 , Total Vaild Votes : 13470 , Rejected Votes : 475 , NOTA Votes : 55
1 ATTAPUR RAJESH KUMAR CPM 37
2 ABHISHEK CHOWGLE INC 207
3 DARSHAN BOHINI BJP 8072
4 KULKESH KUMAR KAWLE TDP 78
5 A KRISHNA TRS 5047
6 ADIRALA MUNENDAR IND 17
7 Y BABU GURU IND 9
8 HOTKER BALRAJ IND 3
WARD Name : Ward 63 - Manghalhat , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 47078 , Total Vaild Votes : 13621 , Rejected Votes : 338 , NOTA Votes : 43
1 Urmila Devi TDP 46
2 Jyothi Khilewale INC 313
3 PARAMESAWARI SINGH TRS 6929 Elected
4 Merampally Shashikala BJP 6148
5 Shanta Bai TJSP 22
6 Usha Bai IND 4
7 Kandada Aruna IND 4
8 Chanda Bai IND 5
9 TAKUR VEENA SINGH IND 10
10 Thota Srilahta IND 97
11 POONAM BAI IND 39
12 Posthy Sumithra Bai IND 4
WARD Name : Ward 64 - Dattathreyanagar , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 30090 , Total Vaild Votes : 15994 , Rejected Votes : 490 , NOTA Votes : 47
1 N. Dharmender Singh BJP 1940
2 A. Narayana INC 134
3 Mohmmad Saleem TRS 1538
4 Mohammed Aziz TDP 68
5 Mohmmad Zaker Baquery AIMIM 12314 Elected
WARD Name : Ward 65 - Karwan , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 50820 , Total Vaild Votes : 13382 , Rejected Votes : 540 , NOTA Votes : 53
1 KATLA ASHOK BJP 4790
2 MANDAGIRI SWAMY AIMIM 5969
3 J RAVINDER INC 455
4 THANDRA CHANDRAKANTH TDP 87
5 BHASKAR MUTHYALA TRS 2069
6 HARISH TUMMA IND 7
7 R. PANDARI IND 5
WARD Name : Ward 66 - Lunger house , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 50650 , Total Vaild Votes : 13450 , Rejected Votes : 517 , NOTA Votes : 33
1 AMINA BEGUM AIMIM 7550
2 B.BHAGYALAXMI TRS 2080
3 SHOBHA RANI PANDAY INC 156
4 C.SUGANDHA PUSHPA BJP 3621
5 B.SUDHA RANI TDP 37
6 RENU YADAV IND 4
7 LAVANYA R IND 2
WARD Name : Ward 67 - Golkonda , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 54716 , Total Vaild Votes : 26263 , Rejected Votes : 893 , NOTA Votes : 95
1 ASFIYA KHAN TRS 3569
2 B.SHAKUNTHALA BJP 1641
3 SAMEENA YASMEEN AIMIM 20819
4 FAHMIDA BEGUM IND 234
WARD Name : Ward 68 - Tolichowki , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 39808 , Total Vaild Votes : 20051 , Rejected Votes : 441 , NOTA Votes : 88
1 DR. AYESHA HUMERA AIMIM 18087
2 ANASUYA BJP 392
3 NAGA JYOTHI ABBANAPURI TRS 1572
WARD Name : Ward 69 - Nanalnagar , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 50649 , Total Vaild Votes : 25865 , Rejected Votes : 520 , NOTA Votes : 67
1 Mohammed Naseeruddin AIMIM 21818 Elected
2 Shaik Azhar TRS 2954
3 Mohammed Abdul Sarhan INC 447
4 K Karan kumar BJP 646
WARD Name : Ward 70 - Mehdipatnam , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 34275 , Total Vaild Votes : 11655 , Rejected Votes : 186 , NOTA Votes : 44
1 M UMA MAHESHWARA RAO INC 864
2 D GOPALA KRISHNA BJP 1936
3 MOHAMMED MAJID HUSSAIN AIMIM 7420 Elected
4 P VEERA BABU TDP 159
5 SANTHOSH KUMAR HINGOLEKAR TRS 1249
6 MD NAZEER AHMED ANSARI BMP 8
7 MOHD ABDUL ALEEM IND 19
WARD Name : Ward 71 - Guddimalkapur , Reserved for : BC(G), Total Voters in Municipality Ward : 51389 , Total Vaild Votes : 22456 , Rejected Votes : 606 , NOTA Votes : 158
1 DEVARA KARUNAKAR BJP 12359 Elected
2 NAGARAM VENU GOUD INC 941
3 BANGARI PRAKASH TRS 8693
4 A SURENDER SINGH TDP 175
5 M KARTHIK YADAV IND 28
6 GIRI KARUNA IND 90
7 PANDIKONDA SRINIVAS IND 35
8 MADHAV RAO BEKKAM IND 35
9 MOHAMMED ABDUL AZEEM IND 82
10 SATTAR GULAM IND 18
WARD Name : Ward 72 - Asifnagar , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 51815 , Total Vaild Votes : 13563 , Rejected Votes : 402 , NOTA Votes : 36
1 GHOUSIA SULTANA AIMIM 8730
2 CHENNABATNI LAVANYA BJP 3101
3 MANISHA INC 249
4 M SAI SHIRISHA TRS 1358
5 P JAYASREE IND 14
6 TASEEN BAGIDI IND 73
7 DANDUGULA SARITHA IND 7
8 DR. LUBNA SARWATH IND 31
WARD Name : Ward 73 - Vijayanagar colony , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 54365 , Total Vaild Votes : 19978 , Rejected Votes : 626 , NOTA Votes : 69
1 INAYAH FATIMA INC 1528
2 DARGA ASHWINI BJP 4964
3 BATHA JABEEN AIMIM 11071 Elected
4 M SWAROOPA RANI TRS 2370
5 SADIYA FATHIMA IND 16
6 SMT SAYYED SHAHINA PARVIN ISMAIL IND 11
7 K SUMITHRA IND 18
WARD Name : Ward 74 - Ahmed nagar , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 54041 , Total Vaild Votes : 21889 , Rejected Votes : 552 , NOTA Votes : 75
1 MAMATHA S TRS 3164
2 RAFATH SULTANA AIMIM 14536 Elected
3 RADHA BAI K N BJP 2964
4 HUMERA AHMEDI INC 1225
WARD Name : Ward 75 - Red hills , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 45413 , Total Vaild Votes : 19710 , Rejected Votes : 246 , NOTA Votes : 93
1 AYESHA FARHEEN INC 2167
2 PRIYANKA GOUD CH TRS 3030
3 SADDIA MAZHER AIMIM 10460 Elected
4 SEEMA BJP 3920
5 B KRUPA IND 9
6 GIRIDHARI LAKSHMI IND 11
7 G. PADMA IND 14
8 RENUKA BANNELA IND 43
9 LAXMI DOODI IND 33
10 SHANNAZ FATHIMA IND 23
WARD Name : Ward 76 - Mallepally , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 57430 , Total Vaild Votes : 24826 , Rejected Votes : 567 , NOTA Votes : 56
1 KOLLURU USHASREE BJP 9301
2 ZAKIYA ANJUM INC 959
3 METTU VANI TRS 2114
4 YASMEEN BEGUM AIMIM 12386 Elected
5 JUVERIYA SULTANA IND 51
6 PUJARI NAGAMANI IND 15
WARD Name : Ward 77 - Jambagh , Reserved for : UR(G), Total Voters in Municipality Ward : 47212 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 JAGAPATHI MAHESH TDP 0
2 JADALA RAVINDRA AIMIM 0
3 MUNUKUNTLA ANAND GOUD TRS 0
4 C.K. MURTHY INC 0
5 RAKESH JAISWAL BJP 0
6 B . YELLESH MADIGA BMP 0
7 MOHD IFTEKHAR ALI AIMIM Inquilab 0
8 MOHAMED ZAHOOR UDDIN TJSP 0
9 RAKESH KULKARNI HINDJP 0
10 GODUGU SRINIVAS YADAV IND 0
11 DASARI RAJKUMAR IND 0
12 N . RAJESH IND 0
13 VANAMALA GOPAL IND 0
14 SOMA THRINATH RAO IND 0
WARD Name : Ward 78 - Gunfoundry , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 47936 , Total Vaild Votes : 13700 , Rejected Votes : 213 , NOTA Votes : 87
1 Mamtha Manga TRS 4845
2 P. Sangeetha Yadav INC 344
3 Dr. B. Surekha BJP 7212 Elected
4 G SOWNDARYA TDP 236
5 Andela Anitha Yadav IND 926
6 GULAB LAXMI IND 50
7 Jangam Rajitha Priyadarshini IND 33
8 MEGHANA JAIN IND 27
9 G. Vani Sree IND 19
10 SREELATHA GAJULA IND 7
11 Sonal C Doshi IND 1
WARD Name : Ward 79 - Himayathnagar , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 49643 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Indira Rao Juvvadi INC 0
2 B CHAYA DEVI CPI 0
3 N.K. Padmaja TDP 0
4 MAHALAKSHMI.G.N.V.K BJP 0
5 J. Hemalatha Yadav TRS 0
6 ANITHA KIRAN SALLA IND 0
7 Nazima Begum IND 0
8 Nabeela Ahmed IND 0
9 Sulochana Gaddam IND 0
WARD Name : Ward 80 - Kachiguda , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 42496 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 K UMA RANI BJP 0
2 B JAYANTHI YADAV INC 0
3 G RAMYA KUMARI TDP 0
4 B SIRISHA TRS 0
5 AEKKALA SHIRISHA IND 0
6 VORUGANTI RAMA DEVI IND 0
7 L.DEEPIKA IND 0
8 K NEELAMMA IND 0
9 D VIJITHA REDDY IND 0
WARD Name : Ward 81 - Nallakunta , Reserved for : UR(W), Total Voters in Municipality Ward : 49833 , Total Vaild Votes : 0 , Rejected Votes : 0 , NOTA Votes : 0
1 Abbagonolla Jyothi INC 0
2 Amrutha Yakara BJP 0
3 Gariganti Sridevi TRS 0
4 Racharla Kavitha TDP 0
5 Ameena Samreen IND 0
6 Akula Manjula IND 0
7 N Krishnaveni IND 0
8 Thatta Maheshwari IND 0
WARD Name : Ward 82 - Golnaka , Reserved for : BC(W), Total Voters in Municipality Ward : 51218 , Total Vaild Votes : 25056 , Rejected Votes : 851 , NOTA Votes : 254
1 KATTULA SARITHA BJP 10665
2 POLINENI PADMA INC 569
3 MAMIDALA ARUNA TDP 227
4 LAVANYA DUSARI TRS 13381 Elected
5 ANDRAPU RAJESHWARI IND 21
6 GAYATHRI CHINTALA IND 37
7 NIKHAT UNNISA IND 120