You are here: Home Telangana|
 

GHMC Election Results live 2019, GHMC election results 2019 live, GHMC Candidate list 2019, GHMC BJP congress TRS AIMIM candidate list, GHMC election ticket declare, GHMC election candidates list 2019

GHMC Election Results live 2019, GHMC election results 2019 live, GHMC Candidate list 2019, GHMC BJP congress TRS AIMIM candidate list, GHMC election ticket declare, GHMC election candidates list 2019

 

GHMC Election Results Likely Today. But Counting of votes is delayed. It might start from 3 PM today and the resutls will only be declared after 5 PM. TRS and AIMIM are the front runners including TDP/BJP combine.

GHMC Election Results 2016:- Final Results

Party Leading Won
TRS 0 99
AIMIM 0 44
TDP-BJP 0 05
Congress 0 02
Others 0 0
Total Wards 150
 
 

Check here Winner List , Ward Wise Corporator List 2016

Row.No S.No.in Ballot Paper Contesting Candidate Name PARTY VotesSecured Result Status
Ward : 1-KAPRA , Reserved for : SC , Total Votes : 44213 , Polled Votes : 19282 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19282
5 5 S SWARNA RAJ TRS 10112 Winner
Ward : 2-DR. A.S RAO NAGAR , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48201 , Polled Votes : 20108 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20108
15 4 PAJJURI PAVANI REDDY TRS 7987 Winner
Ward : 3-CHERLAPALLY , Reserved for : BC , Total Votes : 45160 , Polled Votes : 24768 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24768
21 2 BONTHU RAMMOHAN TRS 13462 Winner
Ward : 4-MEERPET HB COLONY , Reserved for : SC , Total Votes : 45695 , Polled Votes : 21991 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21991
33 2 GOLLURI ANJAIAH TRS 12319 Winner
Ward : 5-MALLAPUR , Reserved for : UR , Total Votes : 47865 , Polled Votes : 24467 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24467
42 4 DEVENDAR REDDY PANNALA TRS 12929 Winner
Ward : 6-NACHARAM , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51086 , Polled Votes : 23712 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 23711
56 4 SHANTHI SAIZEN SHEKAR CHITIPOLU INC 8236 Winner
Ward : 7-Chilkanagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 47866 , Polled Votes : 23477 , Invalid Votes : 5 , Valid Votes : 23472
62 2 GOPU SARASWATHI TRS 13055 Winner
Ward : 8-Habsiguda , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48006 , Polled Votes : 23347 , Invalid Votes : 14 , Valid Votes : 23333
76 4 BETHI SWAPNA REDDY TRS 12567 Winner
Ward : 9-Ramanthapur , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 42275 , Polled Votes : 24368 , Invalid Votes : 8 , Valid Votes : 24360
82 1 GANDHAM JYOSTHNA TRS 10396 Winner
Ward : 10-Uppal , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 53196 , Polled Votes : 26570 , Invalid Votes : 8 , Valid Votes : 26562
99 1 ANALA REDDY MEKALA TRS 10510 Winner
Ward : 11-Nagole , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51391 , Polled Votes : 26481 , Invalid Votes : 14 , Valid Votes : 26467
111 3 CHERUKU SANGEETHA TRS 12915 Winner
Ward : 12-Mansoorabad , Reserved for : UR , Total Votes : 51341 , Polled Votes : 25108 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25108
116 2 KOPPULA VITTAL REDDY TRS 12736 Winner
Ward : 13-Hayath Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 51879 , Polled Votes : 24263 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24263
127 2 S TIRUMALA REDDY TRS 10598 Winner
Ward : 14-B.N. Reddy Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 51727 , Polled Votes : 027037 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27037
140 3 SMT MUDDAGOUNI LAXMI PRASANNA TRS 12743 Winner
Ward : 15-Vanasthali Puram , Reserved for : UR , Total Votes : 48452 , Polled Votes : 22444 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22444
148 1 JITTA RAJA SEKHAR REDDY TRS 13691 Winner
Ward : 16-Hastinapuram , Reserved for : ST(W) , Total Votes : 42856 , Polled Votes : 18964 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18964
157 2 RAMAVATH PADMA TRS 12220 Winner
Ward : 17-Champapet , Reserved for : UR , Total Votes : 52663 , Polled Votes : 25369 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 25368
168 3 S RAMANA REDDY TRS 8938 Winner
Ward : 18-Lingojiguda , Reserved for : UR , Total Votes : 52833 , Polled Votes : 24942 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24942
177 4 SRINIVASA RAO MUDRABOINA TRS 12341 Winner
Ward : 19-Saroornagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 62178 , Polled Votes : 23473 , Invalid Votes : 7 , Valid Votes : 23466
190 2 P ANITHA REDDY TRS 12493 Winner
Ward : 20-R.K. PURAM , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 64602 , Polled Votes : 26936 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26936
200 3 RADHA VEERANNAGARI BJP 12216 Winner
Ward : 21-Kothapet , Reserved for : UR , Total Votes : 52081 , Polled Votes : 22313 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22313
211 4 G V SAGAR REDDY TRS 10583 Winner
Ward : 22-Chaitanyapuri , Reserved for : UR , Total Votes : 45492 , Polled Votes : 19714 , Invalid Votes : 7 , Valid Votes : 19707
221 2 G VITTAL REDDY TRS 8311 Winner
Ward : 23-Gaddiannaram , Reserved for : UR , Total Votes : 54029 , Polled Votes : 23642 , Invalid Votes : 4 , Valid Votes : 23638
238 3 BHAVANI PRAVEEN KUMAR TRS 12601 Winner
Ward : 24-Saidabad , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 58345 , Polled Votes : 21165 , Invalid Votes : 02 , Valid Votes : 21163
250 3 SWARNA LATHA SINGIREDDY TRS 13042 Winner
Ward : 25-Moosarambagh , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57793 , Polled Votes : 21669 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21669
257 3 T SUNARITHA TRS 13134 Winner
Ward : 26-Old Malakpet , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47635 , Polled Votes : 18962 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18962
262 2 JUWERIA FATIMA AIMIM 9001 Winner
Ward : 27-Akberbagh , Reserved for : UR , Total Votes : 42913 , Polled Votes : 16871 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16870
271 4 SYED MINHAJUDDIN AIMIM 6239 Winner
Ward : 28-Azampura , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 46575 , Polled Votes : 20596 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20596
276 1 AYESHA JAHAN NASEEM AIMIM 8253 Winner
Ward : 29-Chawani , Reserved for : BC , Total Votes : 38334 , Polled Votes : 16380 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16379
283 2 MOHD MURTUZA ALI AIMIM 12122 Winner
Ward : 30-DABERPURA , Reserved for : UR , Total Votes : 46584 , Polled Votes : 18610 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18610
288 3 MIRZA RIYAZ UL HASSAN EFFENDI AIMIM 10815 Winner
Ward : 31-REINBAZAR , Reserved for : UR , Total Votes : 38515 , Polled Votes : 13797 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13797
299 3 MIR WAJID ALI KHAN AIMIM 9932 Winner
Ward : 32-PATHERGATTI , Reserved for : UR , Total Votes : 55698 , Polled Votes : 22526 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22526
307 4 SYED SOHAIL QUADRI AIMIM 16458 Winner
Ward : 33-MOGHALPURA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 35677 , Polled Votes : 16068 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16068
313 1 AMTUL ALEEM AIMIM 8810 Winner
Ward : 34-TALABCHACHALAM , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 41079 , Polled Votes : 16160 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16160
321 1 NASREEN SULTANA AIMIM 13337 Winner
Ward : 35-GOWLIPURA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 48725 , Polled Votes : 23576 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 23574
329 2 ALE LALITHA BJP 10505 Winner
Ward : 36-Lalithabagh , Reserved for : UR , Total Votes : 40204 , Polled Votes : 17412 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17412
338 1 MD ALI SHARIF AIMIM 8557 Winner
Ward : 37-Kurmaguda , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 48966 , Polled Votes : 21034 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21034
349 4 SAMEENA BEGUM AIMIM 9889 Winner
Ward : 38-IS Sadan , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 54293 , Polled Votes : 22287 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22287
356 3 SAMA SWAPNA TRS 15052 Winner
Ward : 39-Santhoshnagar , Reserved for : BC , Total Votes : 44136 , Polled Votes : 16568 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16568
366 4 MOHAMMED MUZAFFAR HUSSAIN AIMIM 11886 Winner
Ward : 40-Riyasath Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 41375 , Polled Votes : 16720 , Invalid Votes : 01 , Valid Votes : 16719
371 3 MIRZA MUSTAFA BAIG AIMIM 9475 Winner
Ward : 41-Kanchanbagh , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 42129 , Polled Votes : 16859 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16859
376 2 RESHMA FATIMA AIMIM 10528 Winner
Ward : 42-Barkas , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 35928 , Polled Votes : 13328 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13328
384 4 SHABANA BEGUM AIMIM 9408 Winner
Ward : 43-Chandrayangutta , Reserved for : BC , Total Votes : 42736 , Polled Votes : 17076 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17076
388 1 ABDUL WAHAB AIMIM 8965 Winner
Ward : 44-Uppuguda , Reserved for : UR , Total Votes : 47648 , Polled Votes : 19890 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19890
399 2 FAHAD BIN ABDUL SAMED BIN ABDAT AIMIM 8777 Winner
Ward : 45-Jangammet , Reserved for : UR , Total Votes : 45056 , Polled Votes : 21489 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21489
409 1 MOHAMMED ABDUL RAHMAN AIMIM 7131 Winner
Ward : 46-FALKNUMA , Reserved for : ST , Total Votes : 44328 , Polled Votes : 17015 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17015
438 2 K THARA BHAI AIMIM 13956 Winner
Ward : 47-NAWAB SAHAB KUNTA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 37747 , Polled Votes : 15604 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 15604
446 4 SHIREEN KHATOON AIMIM 13492 Winner
Ward : 48-Shahali banda , Reserved for : BC , Total Votes : 44649 , Polled Votes : 21823 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21823
449 3 MOHAMMED MUSTAFA ALI AIMIM 11780 Winner
Ward : 49-GHANSI BAZAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 52207 , Polled Votes : 24755 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24755
454 3 RENU SONI BJP 10139 Winner
Ward : 50-BEGUM BAZAR , Reserved for : UR , Total Votes : 56649 , Polled Votes : 27148 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27148
464 5 G SHANKER YADAV BJP 15850 Winner
Ward : 51-GOSHAMAHAL , Reserved for : BC , Total Votes : 51854 , Polled Votes : 23561 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23561
472 3 G MUKESH SINGH TRS 8555 Winner
Ward : 52-Puranapool , Reserved for : BC , Total Votes : 34410 , Polled Votes : 16313 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16313
481 4 SUNNAM RAJ MOHAN AIMIM 8554 Winner
Ward : 53-DOODH BOWLI , Reserved for : BC , Total Votes : 38140 , Polled Votes : 17592 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 17591
483 1 M A GAFFAR AIMIM 10267 Winner
Ward : 54-JAHANUMA , Reserved for : BC , Total Votes : 43545 , Polled Votes : 18230 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18230
490 2 KHAJA MUBASHEERUDDIN AIMIM 15278 Winner
Ward : 55-RAMNASTPURA , Reserved for : BC , Total Votes : 36932 , Polled Votes : 16856 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 16855
497 4 MOHAMMED MUBEEN AIMIM 13964 Winner
Ward : 56-Kishan bagh , Reserved for : BC , Total Votes : 44421 , Polled Votes : 18906 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18906
500 2 MOHAMMED SALEEM AIMIM 12649 Winner
Ward : 57-Sulemannagar , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 38309 , Polled Votes : 19157 , Invalid Votes : 5 , Valid Votes : 19152
505 1 ABIDA SULTANA AIMIM 15410 Winner
Ward : 58-Shastripuram , Reserved for : BC , Total Votes : 34777 , Polled Votes : 17193 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17193
511 3 MD MISBAH UDDIN AIMIM 12486 Winner
Ward : 59-Mailardevpally , Reserved for : UR , Total Votes : 76038 , Polled Votes : 39010 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 39010
516 3 TOKALA SRINIVAS REDDY TRS 18259 Winner
Ward : 60-Rajendranagar , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 39091 , Polled Votes : 20508 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20508
527 4 KORANI SRILATHA TRS 10542 Winner
Ward : 61-Attapur , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51564 , Polled Votes : 26353 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26353
536 4 RAVULA VIJAYA TRS 13155 Winner
Ward : 62-ZIAGUDA , Reserved for : SC , Total Votes : 41884 , Polled Votes : 20017 , Invalid Votes : 00 , Valid Votes : 20017
539 2 A KRISHNA TRS 10941 Winner
Ward : 63-MANGALHAT , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 50290 , Polled Votes : 021680 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21680
546 2 PARMESHWARI SINGH TRS 14293 Winner
Ward : 64-DATTATREYA NAGAR , Reserved for : BC , Total Votes : 31364 , Polled Votes : 14567 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 14567
554 4 MD YOUSUF AIMIM 10315 Winner
Ward : 65-KARWAN , Reserved for : BC , Total Votes : 46970 , Polled Votes : 21502 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21502
558 4 M RAJENDER YADAV AIMIM 9131 Winner
Ward : 66-LANGER HOUSE , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 48231 , Polled Votes : 21990 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21990
565 1 AMINA BEGUM AIMIM 7737 Winner
Ward : 67-GOLCONDA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47844 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 68-TOLICHOWKI , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 35117 , Polled Votes : 13084 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 13084
576 1 DR AYESHA HUMERA AIMIM 10866 Winner
Ward : 69-NANAL NAGAR , Reserved for : BC , Total Votes : 44595 , Polled Votes : 018836 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18836
582 2 MOHAMMED NASEER UDDIN AIMIM 12067 Winner
Ward : 70-MEHDIPATNAM , Reserved for : BC , Total Votes : 29853 , Polled Votes : 10046 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 10046
588 4 MOHAMMED MAJID HUSSAIN AIMIM 5356 Winner
Ward : 71-GUDIMALKAPUR , Reserved for : BC , Total Votes : 48322 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 72-ASIF NAGAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 47215 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 73-VIJAY NAGAR COLONY , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51096 , Polled Votes : 17608 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17608
611 4 SALMA AMEEN AIMIM 8604 Winner
Ward : 74-AHMED NAGAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 51387 , Polled Votes : 19047 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19047
615 1 AYESHA RUBINA AIMIM 12378 Winner
Ward : 75-RED HILLS , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 41793 , Polled Votes : 16980 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 16980
620 2 AYESHA FATIMA AIMIM 7652 Winner
Ward : 76-MALLEPALLY , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 54164 , Polled Votes : 23511 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23511
625 2 TARANNUM NAAZ AIMIM 10601 Winner
Ward : 77-JAM BAGH , Reserved for : UR , Total Votes : 57118 , Polled Votes : 26220 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 26218
631 3 D MOHAN AIMIM 8583 Winner
Ward : 78-GUNFOUNDY , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 56105 , Polled Votes : 23954 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23954
643 4 M MAMATHA TRS 10536 Winner
Ward : 79-Himayathnagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51053 , Polled Votes : 21975 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21975
653 2 JADALA HEMALATHA YADAV TRS 10021 Winner
Ward : 80-KACHIGUDA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 44023 , Polled Votes : 21485 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21485
661 3 AEKKALA CHAITANYA KANNA TRS 10317 Winner
Ward : 81-NALLAKUNTA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57149 , Polled Votes : 26652 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 26651
671 1 GARIGANTI SRIDEVI TRS 15656 Winner
Ward : 82-GOLNAKA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 52178 , Polled Votes : 27464 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27464
686 2 KALERU PADMA TRS 14314 Winner
Ward : 83-AMBERPET , Reserved for : BC , Total Votes : 56378 , Polled Votes : 29068 , Invalid Votes : 3 , Valid Votes : 29065
693 2 JAGAN PULI TRS 9782 Winner
Ward : 84-BAGH AMBERPET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 54938 , Polled Votes : 26733 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26733
705 3 KUCHALAKANTI PADMAVATHI TRS 11555 Winner
Ward : 85-ADIKMET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 40577 , Polled Votes : 20205 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 20204
712 4 B HEMALATHA TRS 11266 Winner
Ward : 86-MUSHEERABAD , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 41865 , Polled Votes : 22417 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22417
716 1 EDLA BHAGYA LAXMI TRS 10434 Winner
Ward : 87-RAMNAGAR , Reserved for : UR , Total Votes : 56485 , Polled Votes : 25576 , Invalid Votes : 4 , Valid Votes : 25572
726 4 V SRINIVAS REDDY TRS 16968 Winner
Ward : 88-BHOLAKPUR , Reserved for : BC , Total Votes : 50074 , Polled Votes : 25897 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 25895
740 4 MOHAMMED AKHEEL AHMED AIMIM 10695 Winner
Ward : 89-GANDHINAGAR , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 49074 , Polled Votes : 20503 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 20501
750 2 MUTA PADMA NARESH TRS 11776 Winner
Ward : 90-KAVADIGUDA , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 50396 , Polled Votes : 23957 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23957
762 3 G LASYA NANDITHA TRS 16148 Winner
Ward : 91-KAIRTHABAD , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57502 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 92-Venkateshwara Colony , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 41856 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 93-Banjara Hills , Reserved for : UR , Total Votes : 48450 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 94-Shaikpet , Reserved for : UR , Total Votes : 49649 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 95-JUBILEE HILLS , Reserved for : UR , Total Votes : 46970 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 96-YOUSUFGUDA , Reserved for : UR , Total Votes : 58794 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 97-SOMAJIGUDA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 49402 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 98-AMEERPET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 47879 , Polled Votes : 18498 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18498
839 5 N SESHU KUMARI TRS 7370 Winner
Ward : 99-VENGALRAO NAGAR , Reserved for : UR , Total Votes : 47173 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 100-SANATH NAGAR , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 59896 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 101-ERRAGADDA , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 49080 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 102-Rahmath Nagar , Reserved for : UR , Total Votes : 58056 , Polled Votes : 29009 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 29009
869 4 MOHAMMED ABDUL SHAFI TRS 11301 Winner
Ward : 103-BORABANDA , Reserved for : BC , Total Votes : 42034 , Polled Votes : 21244 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21244
881 4 BABA FASIUDDIN MD TRS 9937 Winner
Ward : 104-Kondapur , Reserved for : UR , Total Votes : 72701 , Polled Votes : 29810 , Invalid Votes : 13 , Valid Votes : 29797
893 5 SHAIK HAMEED TRS 16246 Winner
Ward : 105-Gachibowli , Reserved for : UR , Total Votes : 42080 , Polled Votes : 19837 , Invalid Votes : 5 , Valid Votes : 19832
896 3 SAIBABA K TRS 10707 Winner
Ward : 106-Serilingampally , Reserved for : UR , Total Votes : 62453 , Polled Votes : 28075 , Invalid Votes : 4 , Valid Votes : 28071
905 2 R NAGENDAR YADAV TRS 14914 Winner
Ward : 107-MADHAPUR , Reserved for : UR , Total Votes : 56992 , Polled Votes : 21588 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21588
913 1 JAGADEESHWAR TRS 11782 Winner
Ward : 108-MIYAPUR , Reserved for : UR , Total Votes : 56028 , Polled Votes : 20874 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20874
925 3 MEKA RAMESH TRS 9076 Winner
Ward : 109-HAFEEZPET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 71258 , Polled Votes : 28303 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 28303
935 1 V PUJITHA JAGADEESHWAR TRS 17094 Winner
Ward : 110-CHANDANAGAR , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57495 , Polled Votes : 23065 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23065
947 2 BOBBA NAVATHA REDDY TRS 11411 Winner
Ward : 111-Bharathi Nagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 35057 , Polled Votes : 19494 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19494
953 4 V SINDHU TRS 8926 Winner
Ward : 112-Ramachandrapuram , Reserved for : BC , Total Votes : 34847 , Polled Votes : 19814 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 19813
962 4 TONTA ANJAIAH TRS 10833 Winner
Ward : 113-Patancheru , Reserved for : BC , Total Votes : 41756 , Polled Votes : 24114 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 24112
969 3 METTU SHANKAR YADAV INC 9316 Winner
Ward : 114-KPHB Colony , Reserved for : UR , Total Votes : 56185 , Polled Votes : 26538 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26538
974 3 MANDADI SRINIVASA RAO TDP 13953 Winner
Ward : 115-Balaji Nagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 63548 , Polled Votes : 29974 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 29974
981 1 KAVYA REDDY PANNALA TRS 16781 Winner
Ward : 116-Allapur , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 59181 , Polled Votes : 0 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 0
Ward : 117-Moosapet , Reserved for : UR , Total Votes : 46712 , Polled Votes : 24160 , Invalid Votes : 1 , Valid Votes : 24159
997 3 THUMU SHRAVAN KUMAR TRS 11927 Winner
Ward : 118-Fathenagar , Reserved for : UR , Total Votes : 54288 , Polled Votes : 28328 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 28328
1010 3 SATISH BABU PANDALA TRS 12898 Winner
Ward : 119-Old Bowenpally , Reserved for : UR , Total Votes : 53581 , Polled Votes : 26484 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26484
1020 2 M NARSIMHA YADAV TRS 13375 Winner
Ward : 120-Balanagar , Reserved for : UR , Total Votes : 40905 , Polled Votes : 21565 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21565
1035 1 KANDOORI NARENDER TRS 13238 Winner
Ward : 121-Kukatpally , Reserved for : UR , Total Votes : 52569 , Polled Votes : 25000 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25000
1054 3 JUPALLY SATYANARAYANA RAO TRS 15808 Winner
Ward : 122-Vivekananda Nagar Colony , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 52997 , Polled Votes : 24566 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24566
1058 2 M LAXMI BAI TRS 12207 Winner
Ward : 123-Hydernagar , Reserved for : UR , Total Votes : 43546 , Polled Votes : 20134 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 20134
1063 2 RUDRARAJU VENKATA SATYA SURYA JANAKI RAMA RAJU TRS 9424 Winner
Ward : 124-Allwyn Colony , Reserved for : UR , Total Votes : 55769 , Polled Votes : 25070 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25070
1075 4 D VENKATESH GOUD TRS 12542 Winner
Ward : 125-GajulaRamaram , Reserved for : BC , Total Votes : 52307 , Polled Votes : 25610 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25610
1080 2 RAVULA SESHAGIRI TRS 14586 Winner
Ward : 126-Jagadgiri Gutta , Reserved for : BC , Total Votes : 51845 , Polled Votes : 25878 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25878
1090 2 KOLUKULA JAGAN TRS 11605 Winner
Ward : 127-Ranga Reddy Nagar , Reserved for : BC , Total Votes : 51772 , Polled Votes : 24230 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24230
1100 4 B VIJAY SHEKHAR TRS 14046 Winner
Ward : 128-Chintal , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 42064 , Polled Votes : 19049 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 19049
1107 2 RASHIDA BEGUM TRS 10319 Winner
Ward : 129-Suraram , Reserved for : UR , Total Votes : 67148 , Polled Votes : 29383 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 29383
1117 4 MANTHRI SATYANARAYANA TRS 10973 Winner
Ward : 130-Subash Nagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 89158 , Polled Votes : 38842 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 38842
1135 1 DEVAGARI SHANTHISRI TRS 17060 Winner
Ward : 131-Quthbullapur , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 65650 , Polled Votes : 26860 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 26860
1151 2 KUNA GOURISH PARIJATHA TRS 13323 Winner
Ward : 132-Jeedimetla , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 60322 , Polled Votes : 25915 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25915
1158 4 K PADMA TRS 10261 Winner
Ward : 133-Macha Bollaram , Reserved for : SC , Total Votes : 47681 , Polled Votes : 24602 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24602
1163 4 ES RAJ JITENDER NATH TRS 13388 Winner
Ward : 134-Alwal , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 49894 , Polled Votes : 21743 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21743
1169 1 CHINTHALA VIJAYSHANTI TRS 11537 Winner
Ward : 135-Venkatapuram , Reserved for : SC , Total Votes : 39036 , Polled Votes : 17029 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 17029
1179 4 SABITHA KISHORE TRS 10616 Winner
Ward : 136-Neredmet , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 56113 , Polled Votes : 22152 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22152
1187 1 KATIKANENI SREEDEVI TRS 11810 Winner
Ward : 137-Vinayak Nagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51781 , Polled Votes : 22518 , Invalid Votes : 3 , Valid Votes : 22515
1201 2 BADDAM PUSHPALATHA TRS 14477 Winner
Ward : 138-Moula Ali , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 59649 , Polled Votes : 24597 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 24597
1212 5 MUMTAZ FATIMA TRS 9754 Winner
Ward : 139-East Anand Bagh , Reserved for : UR , Total Votes : 53562 , Polled Votes : 23599 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23599
1222 2 AKULA NARSING RAO TRS 11604 Winner
Ward : 140-Malkajgiri , Reserved for : UR , Total Votes : 52609 , Polled Votes : 23134 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 23134
1239 1 N JAGADEESHWAR GOUD TRS 11512 Winner
Ward : 141-Goutham Nagar , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 59749 , Polled Votes : 25685 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25685
1259 6 R SHIRISHA TRS 13487 Winner
Ward : 142-ADDAGUTTA , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 46401 , Polled Votes : 22257 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22257
1264 2 VIJAYA KUMARI S TRS 16635 Winner
Ward : 143-TARNAKA , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 59735 , Polled Votes : 29357 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 29357
1275 5 A SARASWATHI TRS 18051 Winner
Ward : 144-METTUGUDA , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 35919 , Polled Votes : 15475 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 15475
1284 4 P N BHARGAVI TRS 10673 Winner
Ward : 145-SEETAPHALMANDI , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 57452 , Polled Votes : 27186 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 27186
1292 3 SAMALA HEMA TRS 19533 Winner
Ward : 146-BOUDHANAGAR , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 45084 , Polled Votes : 23557 , Invalid Votes : 2 , Valid Votes : 23555
1301 2 BYRAGONI DHANANJANA BAI TRS 13775 Winner
Ward : 147-BANSILALPET , Reserved for : SC(W) , Total Votes : 53341 , Polled Votes : 25473 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 25473
1306 2 KURMA HEMALATHA TRS 16669 Winner
Ward : 148-RAMGOPALPET , Reserved for : BC(W) , Total Votes : 35757 , Polled Votes : 18593 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 18593
1312 1 A ARUNA TRS 11721 Winner
Ward : 149-BEGUMPET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 51448 , Polled Votes : 21957 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 21957
1319 1 UPPALA THARUNI TRS 12296 Winner
Ward : 150-MONDA MARKET , Reserved for : UR(W) , Total Votes : 53889 , Polled Votes : 22752 , Invalid Votes : 0 , Valid Votes : 22752
1330 2 AKULA RUPHA TRS 13354 Winner

Here are the live updates:

6: 00 PM: Vikram Goud who contested from Jam Bagh ward lost the elections. He was Congress party’s Mayor candidate.

5: 55 PM: According to early reports, TRS may win in Hyderabad.

5: 45 PM: TRS finalises victory in in Madhapur and Kukatpally.

5: 42 PM: TRS candidate Hameed Patel wins with a majority of 5000 votes in Kondapur.

5:08: GHMC winners : Khairtabad - Vijaya Reddy (TRS), Gajula Ramarm- Sheshagiri (TRS), Alwal- Vijayashanti (TRS).

5:06: Khairatabad TRS candidates Vijaya Reddy wins

5:05: TRS candidates, Padma wins Golnaka ward and Fasiyuddin wins Borabanda ward.

5:04: TRS candidate, Janaki Rama Raju wins Hydernagar ward.

5:04: TRS candidate wins in Golnaka division with 5000 votes majority

5:03: Congress candidate Shanker Yadav wins Patancheru ward

4:40: Three rounds of counting at most centers concluded .

4:30: Vote counting at Mumtaz College center at Malakpet stops.

4:22: 43% voting registered at Puranapul repolling.

4:20: Vote counting at Mumtaz College center at Malakpet just stopped.

Click here for Ward Wise Corporator List of 2009 new

4:10: Repolling at Puranapul ward is still on. Voting will be held til 5 p.m. So far 43% voting is registered.

3:49: TRS Candidates lead in Madhapur with 973, Miyapoor 458 votes.

3:45: 1st round counting at most centers is just done. Result to be declared after Puranapul re-polling gets over.

3:36: Heavy security near counting centers, as the process just began. 144 section imposed near all centers.

3:35: GHMC Commissioner, Janardhan Reddy monitoring counting process through webcasting from GHMC HQ.

3:09: Counting votes of recent GHMC polls begin at 24 centers. Postal to ballots go first.

Jagan's YSRCP not contesting GHMC polls due to insufficient funds. Congress to contest all 150 wards in GHMC polls. 94 Nominations till Wednesday. Out of 1097 nominations today around 1003 nominations have filed.  277 on behalf of TRS, 93 from BJP, 187 on behalf of TDP and 200 from Congress party, 27 from MIM party and 14 from CPI party. 

GHMC Voting Highlights:

 
  1. #GHMCElections records 45 % per cent turnout up to 5 PM

GHMC Opinion/Exit Polls Live Herenew

Past GHMC Election Results 2009:-

 
Congress TDP AIMIM BJP PRP Others
52 45 43 5 1 4

GHMC live voting updates:

Candidate Lists Here: (All Lists Declared)

      1. BJP Candidate List
      2. TRS Candidate List
      3. AIMIM Candidate List
      4. INC Candidate List
      5. TDP Candidate List
      6.  Lok Satta Party Candidate List

Also Read-->>

  1. GHMC Latest News 2016
  2. GHMC Election Schedule 2016
  3. GHMC Election 2016 live voting %
  4. GHMC Past Election Result 2009
  5. GHMC Opinion/Exit Poll
  6. GHMC Election Result 2016
 

GHMC Live Voting Updates:

 
  1. 3.55 p.m.: Congress candidate Md. Ghouse released after intervention of Congress leader N. Uttam Kumar and Shabbir Ali from Mir Chowk Police Station.
  2. 10.52 a.m.: Majority of IT companies functioning in and around Hi-Tec city.
  3. 10.48 a.m.: Residents of a basthi in Hasthinapuram refuse to vote, stage dharna
  4. 10.44 a.m.: Voters in Kalyanpuri allege their votes removed from the list #GHMCElections
  5. 10.27 a.m.: Cine actor Nagarjuna and wife Amala cast vote in elections.
  6. 10.20 a.m.: Actor Allu Arjun arrives at Banjara Hills Police Station Polling Booth to cast his vote.
  7. 10.18 a.m: Actors Nagarjuna, Amala, Balakrishna, IT minister KT Rama Rao and Nara Lokesh Cast their votes at various polling stations in Jubilee Hills and Banjara Hills.

TDP+ BJP Candidate List

BJP has decided to field Muslim candidates in the upcoming GHMC elections. Following is the list of candidates from TDP/BJP. Mohammed Fayyaz State Secretary BJP has nominated Mrs. Ayesha Naaz for Kishanbagh division,Ahmed Mohiuddin Moiz for Mehdipatnam division,Shaikh Qadeer for Dabeerpura division,Mohammed Vakeel for Maula Ali division,Diyanat Ali for Ram Nagar, and Mohammed Siraj for Pathargatti division.

D NO DIVISION NAME Candidate Name Caste Sub Caste
1 Kapra KVLN Rao SC Madiga
5 Mallapur Bodasu Laxminarayana BC Vaddera
8 Habsiguda Bobbala Ramadevi OC Reddy
10 Uppal Manjula Goud BC Goud
11 Nagole Chintala Aruna BC Yadav
12 Mansoorabad Koppula Narashima Reddy OC Reddy
14 BN Reddy Nagar Katika Reddy Arvind Reddy OC Reddy
15 Vanasthalipuram Sama Prabhakar Reddy OC Reddy
18 Lingojiguda G Praveen Goud BC Goud
19 Saroornagar Akula Akhila BC Munnuru Kapu
21 Kothapet Baddam Mahender Goud BC Goud
22 Chaitanyapuri Yelamanchili Venkata Gandhi OC Kamma

 Click here for Complete BJP 1st Candidate List new

The Greater Hyderabad BJP president, Mr Chintala Ramachandra Reddy, who released the list of the 33 candidates, pointed out that there were 24 BCs, 7 OCs, 11 women, 1 SC and 1 ST. He also said that there were four sitting corporators of the party in this list covering Divisions of Amberpet, Secunderabad, Sanathnagar, Nampally, Khairatabad, Jubilee Hills, L B Nagar, Quthbullapur, Karwan, Malakpet and Sherilingampally.
The party state president, Mr Bandaru Dattatreya, Mr N Ramchander Rao and others were also present.

TRS First (1st) Candidate List --

TRS Candidates First  List for GHMC Election
S. NO Division Name Categoy Division No. Candidate Name
1 Meerpet HB Colony SC 4 Sri. Golluri Anjaiah
2 AS Rao Nagar OC 2 Smt. Pavani Reddy
3 Yusufguda BC 96 Sri. P. Sanjay Goud
4 Rehmat Nagar Minority 102 Sri. Mohd. Abdul Shafi
5 Saidabad OC 24 Smt. Singireddy Swarnalatha Reddy
6 Uppal OC 10 Smt. Mekala Anala Hanmanth Reddy
7 Azampura OC 28 Smt. Sidda Lakshmi
8 Allapur Minority 116 Smt. Sabeeha Begum
9 Habsiguda OC 8 Smt. Swapna Subhash Reddy,
10 Somajiguda OC 97 Smt. Aatluri Vijayalakshmi
11 Gandhi Nagar BC 89 Smt. Muta Padma Naresh
12 Musheerabad BC 86 Smt. Edla Bhagyalakshmi Yadav
13 Kachiguda BC 80 Smt. E. Chaitanya Kanna Yadav
14 Sherilingampally BC 106 Sri. Ragam Nagender Yadav
15 Jeedimetla BC 132 Smt. KM Padma Pratap Goud
16 Alwal OC 134 Smt. Chintala Vijaya Shanti Reddy
17 Golnaka BC 82 Smt. Kaleru Jayashri
18 Kondapur Minority 104 Sri. Hameed Patel
19 Mansoorabad OC 12 Sri. Koppula Vithal Reddy
20 Chaitanyapuri OC 22 Sri. G. Vithal Reddy
21 Gudimalkapur BC 71 Sri. Bangaru Prakash
22 Bolakpur BC 88 Sri. Rebba Rama Rao
23 Ameerpet OC 98 Smt. N. Seshukumari
24 Gachibowli BC 105 Sri. Komirisetti Saibaba
25 Sanathnagar OC 100 Smt. Kolanu Lakshmi Balreddy
26 Boudha Nagar BC 146 Smt. B. Dhananjana Dayadand Goud
27 Tarnaka BC 143 Smt. Alakunta Saraswati Hari
28 Ramgopalpet BC 148 Smt. Attili Aruna Goud
29 KPHB Colony OC 114 Sri. Adusumilli Venkateshwara Rao
30 Balanagar OC 120 Sri. Narendrachari
31 Old Malakpet BC 26 Smt. S. Bhuvaneshwari
32 Addagutta SC 142 Smt. S. Vijayakumari
33 Ziyaguda SC 62 Sri. Aindela Krishna
34 Kapra SC 1 Smt. Swarnaraju Shivamani
35 Borabanda Minority 103 Sri. Baba Fasiyuddin
36 Erragadda BC 101 Smt. Kanjarala Annapurna Sadashiva Yadav
37 Moosarambagh OC 25 Smt. Teegala Sunitha Reddy
38 Chawani Minority 29 Sri. Mohd. Khaleem
39 Uppuguda BC 44 Sri. Akula Sreenaiah
40 Bansilalpet SC 88 Smt. Kuruma Hemalatha
41 Jangammet OC 45 Sri. M. Sitaram Reddy
42 Ghansi Bazar OC 49 Smt. B. Maha Devi
43 Kurmiguda BC 37 Smt. K. Pooja Akhil Yadav
44 Dabeerpura Minority 30 Sri. Mohd. Abdul Zeeshan
45 Riyasatnagar Minority 40 Sri. Mohd. Yusuf
46 Santoshnagar Minority 39 Sri. Mohd. Akramuddin
47 Rein Bazar Minority 31 Sri. Mohd. Aizaz
48 Monda Market BC 150 Smt. Akula Roopa Harikrishna
49 Shah ali banda Minority 48 Sr. Mohd. Anwar
50 Moghulpura BC 33  Smt. P. Veeramani
51 Pathargatti Minority 32 Sri. Mirza Baker Ali
52 Purana Pool BC 52 Sri. Mallikarjun Yadav
53 Chandrayangutta BC 42 Smt. J. Rajendra Kumar
54 Talab Chanchalam Minority 34 Smt. Nuzhat Fatima
55 Gowlipura BC 35 Smt. K. Meena
56 IS Sadan OC 38 Smt. Sama Swapna Sunder Reddy
57 Kishen Bagh Minority 56 Sri. Mohd. Shakeel Ahmed
58 Ramnaspura Minority 55 Sri. Mohd. Azam Pasha
59 Nawab Saheb Kunta Minority 47 Smt. Farhat Sultana
60 Jahnuma Minority 54 Sri. Gulam Nabi
 

Click here for Complete TRS 1st Candidate List new

TRS Second (2nd) Candidate List --

TRS Candidates Second List for GHMC Election
Sl NO Division Name Candidate Name
1 Falaknuma  Sri. D.Chander Naik
2 Doodh Bowli  Sri B.Rakesh
3 Mallapur  Sri Pannala Devender Reddy
4 Nacharam  Smt. Medala Jyothi Mallikharjuna Goud
5 Mananthapur  Smt. Gandam Jyotsna Nageshwar Rao
6 Charlapalli  Sri. Bonthu Ram Mohan
7 Banjarahills  Smt. Gadwal Vijaya Laxmi
8 Suleman Nagar  Smt. Saritha Mahesh
9 Sasthripuram  Sri Banda Rajesh Yadav
10 Rajendra Nagar  Smt. Koram Srilatha
11 Langer House  Smt. B.Bhagya Laxmi Bhupathi Reddy
12 R.K.Puram  Smt. Dr.Theegala Anitha Reddy
13 Madhapur  Sri V.Jagdish Goud
14 Vengalrao Nagar  Sri.Kilari Manohar
15 Ram Nagar  Sri V.Srinivas Reddy
16 Chanda Nagar  Smt. Bobba Navatha Reddy
17 Patancheru  Sri. R.Kumar Yadav
18 Khairathabad  Sri. P.Vijaya Reddy
19 Bharathi Nagar  Smt.V.Sindhu Adarsh Reddy
20 Venkateshwara Colony  Smt. Manne Kavitha Govardhan Reddy

 Click here for Complete TRS 2nd Candidate List new

AIMIM Candidate List-

AIMIM has finalized the names of 60 candidates out of 150 Municipal Wards. The list would be declared in a day or two.Majlis has selected candidates for reserved categories also. AIMIM reserves 50% seats for Women. Currently, out of the 44 wards of AIMIM 22 are reserved for women. And out of this 22, 15 are reserved for BC women.

 Click here for Complete AIMIM  Candidate List new

INC First (1st) Candidate List - Congress to contest all 150 wards in GHMC polls. The Congress manifesto would be released on January 18, adding that it would fight the elections on the plank of development and secularism. On Wednesday, Coordination Committee attended by Mohd. Ali Shabbir and K. Jana Reddy (Assembly),  N. Uttam Kumar Reddy and V. Hanumantha Rao.

INC Candidates First List for GHMC Election
Sl NO Division Name Candidate Name
1 Kapra  Guda Indrayya
2 Meerpet HB Colony  P.Anjayya
3 Habsiguda  P.Manjula
4 Nagole  Polepalli Vanaja
5 Hayatnagar  M.Chandra Sekhar Rao
6 Chaitanyapuri  Guduri Narendra Reddy
7 Saidabad  Arun Reddy
8 Doodbouli  Meeraj Mohammad
9 Mangalhut  Sudedar Anjurani
10 Dattatreya Nagar  M.Ramesh Kumar
11 Jambag  Moola Vikram Goud
12 Bolakpur  Wajed Hussain
13 Venkateswara Colony  Bharathi Nayak
14 Sheikpet  Atmakuri Sudhakar
15 Yousufguda  Appala Surendar Yadav
16 Vengalarao Nagar  Devireddi Nagarjuna Reddy
17 Erragadda  Nushein Begum
18 Rahmat Nagar  B.Chandramma
19 Borabanda  U.Pochayya Goud
20 Kondapur  Utla Krishna
21 Serilingampalli  K.Ellesh
22 Madapur  Gangala Narasimha Yadav
23 Hafeezpet  B.Laxmi Goud
24 Chandanagar  Gampala Anitha
25 Pathancheru  Mettu Sankar Yadav
26 Balajinagar  K.Sruthi Reddy
27 Kukatpalli  K.Amaresh Goud
28 Vivekanandanagar Colony  Uppala Vidya Kalpana
29 Hydernagar  Nakka Srinivas
30 Allwyn Colony  Dasari Narsingarao
31 Gajula Ramaram  Sunkari Sai Pratap
32 Jagadgiri Gutta  A.Marayya
33 Rangareddy Nagar  Valepu Krishna
34 Chintal  Bandi Suguna
35 Suraram  Abdul Aarif
36 Subhash Nagar  Laxmi Devi
37 Quthbullapur  Indukuri Surya Prabha
38 Jeedimetla  D.Pallavi
39 Macha Bollaram  M.V.Surya Kiran
40 Neredmet  Mariyamma
41 Vinayak Nagar  M.Krishna Veni
42 Moulali  P.Padmavathi Yadav
43 Malkajgiri  G.D.Srinivasa Goud
44 Tarnaka  B.Karthikeya Reddy
45 Boudda Nagar  A.Uma Devi

 Click here for Complete INC Candidate List new

TDP First (1st) Candidate List - 

D NO DIVISION NAME Candidate Name Caste Sub Caste
1 Kapra KVLN Rao SC Madiga
5 Mallapur Bodasu Laxminarayana BC Vaddera
8 Habsiguda Bobbala Ramadevi OC Reddy
10 Uppal Manjula Goud BC Goud
11 Nagole Chintala Aruna BC Yadav
12 Mansoorabad Koppula Narashima Reddy OC Reddy
14 BN Reddy Nagar Katika Reddy Arvind Reddy OC Reddy
15 Vanasthalipuram Sama Prabhakar Reddy OC Reddy
18 Lingojiguda G Praveen Goud BC Goud
19 Saroornagar Akula Akhila BC Munnuru Kapu
21 Kothapet Baddam Mahender Goud BC Goud
22 Chaitanyapuri Yelamanchili Venkata Gandhi OC Kamma

 Click here for Complete TDP Candidate List new

Lok Satta Party First (1st) Candidate List - 

Lok Satta Party 1st Candidates List For GHMC Election
Constituency Town Candidate Name
L.B. Nagar  Hayatnagar Srikanth Goud
Vanasthalipuram   V.Ramesh
Chaitanyapuri Shiva Kumar
Kothapet Saikiran 
Gaddiannaram  Narsismha
Amberpet  Nallakunta P. Kavitha
Musheerabad  Gandhinagar Swarnalatha
Ramnagar Gangadhar Rao

 Click here for Complete Lok Satta Party Candidate List new

Related Article:

{live}GHMC Election Voting Live Updates 2016, GHMC Election live voting %, GHMC voting begins today live streaming updates

Find Your Assembly

Google Translate

CEO & Voter List