You are here: Home Candidate List |
 

Candidate list for Assembly, Municipal, Panchayat, By(Bye) election India 2016 2017, BJP INC AAP BSP SP CPI(M) NCP Candidate list

Maharashtra BJP Candidate List 2019, Maharashtra Assembly election Contesting Candidate, BJP complete List candidate List 2019, Maharashtra election BJP ticket declared, Maharashtra Vidhan Sabha election Candidate, BJP releases candidate List for Maharash

Maharashtra BJP Candidate List 2019, Maharashtra Assembly election Contesting Candidate, BJP complete List candidate List 2019, Maharashtra election BJP ticket declared, Maharashtra Vidhan Sabha election Candidate, BJP releases candidate List for Maharashtra

Maharashtra is one of the most happening states in the country, be it the business, the entertainment industry or politics. Maharashtra Legislative Assembly Elections 2019 will be held in the month of October this year, to elect 288 members of the Maharashtra Legislative Assembly.

Bharatiya Janata Party (BJP), Indian National Congress (INC), Shiv Sena and National Congress Party (NCP) are the four major parties competing in Maharashtra.

 

BJP 4th Candidate List for Maharashtra Assembly Elections 2019

S. No. No. and Name of Legislative Assembly Name of Candidate
1.   20 Muktainagar Smt. Rohini Kadse
2.   48 Katol Shri Charan Singh Thakur
3.   60 Tumsar Shri Pradeep Padole
4.   123 Nashik East Adv. Rahul Dhikale
5.   152 Borivali Shri Sunil Rane
6.   170 Ghatkopar East Shri Parag Shah
7.   187 Colaba Shri Rahul Narvekar

BJP 3rd Candidate List for Maharashtra Assembly Elections 2019

S. No. No. and Name of Assembly Name of Candidate
1 9 Shirpur (ST) Shri Kashiram Pawara
2 59 Ramtek Dr. Mallikarjun Reddy
3 62 Sakoli Shri Parinay Phuke
4 162 Malad West Shri Ramesh Singh Thakur

 BJP 2nd Candidate List for Maharashtra Assembly Elections 2019

S. No. No. and Name of Legislative Assembly Name of Candidate
1 5 Sakri (ST) Er. MOHAN GOKUL SURYAWANSHI
2 36 Dhamamgaon Railway SRI PRATAPDADA ARUNBHAU ADASAD
3 41 Melghat (ST) SRI RAMESH MAWASKAR
4 65 Gondiya SRI GOPALDAS AGRAWAL
5 69 Aheri(ST) SRI AMRISH RAJE ATRAM
6 81 Pusad SRI NILAY NAIK
7 82 Umarkhed (SC) SRI NAMDEV SASANE
8 116 Baglan (ST SRI DILIP BORASE
9 141 Ulhas Nagar SRI KUMAR UTTAMCHAND AAILANI
10 201 Baramati SRI GOPICHAND PADALKAR
11 204 Maval SRI SANJAY (BALA) BHEGADE
12 232 Kaij (SC) SMT NAMITA MUNDADA
13 235 Latur City SRI SHAILESH LAHOTI
14 237 Udgir (SC) DR ANIL KAMBLE

 BJP 1st Candidate List for Maharashtra Assembly Elections 2019

S. No. AC No. AC Name Candidate Name
1 52 Nagpur South West Sri Devendra Fadanvis
2 210 Kothrud Sri Chandrakant Dada Patil
3 2 Shahada (ST) Sri Rajesh Udesingh Padvi
4 3 Nandurbar (ST) Dr. Vijaykumar Gavit
5 4 Nawapur (ST) Sri Bharat Manikrao Gavit
6 6 Dhule Rural Smt. Dnyanjyoti Manohar Badane Patil
7 8 Sindkheda Sri Jaykumar Rawal
8 11 Raver Sri Haribhau Jawale
9 12 Bhusawal (SC) Sri Sanjay Sawkare
10 13 Jalgaon City Sri Suresh (Rajumama) Bhole
11 15 Amalner Sri Shirish Chaudhari
12 17 Chalisgaon Sri Mangesh Ramesh Chavhan
13 19 Jamner Sri Girish Mahajan
14 21 Malkapur Sri Chainsukh Sancheti
15 23 Chikhli Smt. Shweta Mahale
16 26 Khamgaon Sri Aakash Phundkar
17 27 Jalgaon (Jamod) Dr Sanjay Kute
18 28 Akot Sri Prakash Bharsakale
19 30 Akola West Sri Goverdhan Sharma
20 31 Akola East Sri Randhir Sawarkar
21 32 Murtijapur (SC) Sri Harish Pimple
22 34 Washim (SC) Sri Lakhan Malik
23 35 Karanja Dr. Rajendra Patni
24 38 Amravati Dr. Sunil Deshmukh
25 40 Daryapur (SC) Sri Ramesh Bundile
26 43 Morshi Dr. Anil Bonde
27 44 Arvi Sri Dadarao Keche
28 46 Hinganghat Sri Samir Kunawar
29 47 Wardha Dr. Pankaj Bhoyar
30 49 Savner Dr. Rajiv Potdar
31 50 Hingna Sri Samir Meghe
32 51 Umred (SC) Sri Sudhir Parwe
33 53 Nagpur South Sri Mohan Mate
34 54 Nagpur East Sri Krushna Khopde
35 55 Nagpur Central Sri Vikas Shankarrao Kumbhare
36 56 Nagpur West Sri Sudhakar Deshmukh
37 57 Nagpur North (SC) Dr. Milind Mane
38 63 Arjuni-Morgaon (SC) Sri Rajkumar Badole
39 64 Tirora Sri Vijay Rahangadale
40 66 Amgaon (ST) Sri Sanjay Puram
41 67 Armori (ST) Sri Krushna D. Gajbhe
42 68 Gadchiroli (ST) Dr. Devrao Holi
43 70 Rajura Sri Sanjay Dhote
44 71 71   Chandrapur (SC) Sri Nana Shyamkule
45 72 72   Ballarpur   Sri Sudhir Mungantiwar
46 74 74   Chimur Sri Kirtikumar (Bunty) Bhangdiya
47 76 76   Wani     Sri Sanjiv Reddy Bodkurwar
48 77 Ralegaon Sri Ashok Ramji Uikey
49 78 Yavatmal Sri Madan Madhukar Yerawar
50 80 Arni (ST) Dr. Sandip Prabhakar Dhurve
51 85 Bhokar Sri Bapusaheb Gorthekar
52 91 Mukhed Dr. Tushar Rathod
53 94 Hingoli Sri Tanaji Mutkule
54 99 Partur Sri Babanrao Dattatray Lonikar
55 102 Badnapur (SC) Sri Narayan Kuche
56 103 Bhokardan Sri Santosh Raosaheb Patil Danve
57 106 Phulambri Sri Haribhau Bagde
58 109 Aurangabad East Sri Atul Sawe
59 111 Gangapur Sri Prashant Bam
60 118 Chandvad Dr. Rahul Aher
61 124 Nashik Central Sau Devyani Farande
62 125 Nashik West Sau Seema Hire
63 128 Dahanu (ST) Sri Paskal Dhanare
64 129 Vikramgad (ST) Dr. Hemant Sawara
65 136 Bhiwandi West Sri Mahesh Chaugule
66 139 Murbad Sri Kisan Kathore
67 142 Kalyan East Sri Ganpat Kalu Gayakwad
68 143 Dombivali Sri Ravindra Chavhan
69 145 Mira Bhayandar Sri Narendra Mehata
70 148 Thane Sri Sanjay Kelkar
71 150 Airoli Sri Sandip Naik
72 151 Belapur Smt. Manda Mhatre
73 153 Dahisar Smt. Manisha Chaudhari
74 155 Mulund Sri Mihir Kotecha
75 160 Kandivali East Sri Atul Bhatkhalkar
76 161 Charkop Sri Yogesh Sagar
77 163 Goregaon Smt. Vidya Thakur
78 165 Andheri West Sri Amit Satam
79 167 Vile Parle Adv. Parag Alavani
80 169 Ghatkopar West Sri Ram Kadam
81 177 Vandre West Adv . Ashish Shelar
82 179 Sion Koliwada Capt. Tamil Selwan
83 180 Wadala Sri Kalidas Kolambkar
84 185 Malabar Hill Sri Mangalprabhat Lodha
85 188 Panvel Sri Prashant Thakur
86 191 Pen Sri Ravisheth Patil
87 198 Shirur Sri Baburao Kashinath Pacharne
88 200 lndapur Sri Harshwardhan Patil
89 205 Chinchwad Sri Laxman Jagtap
90 207 Bhosari Sri Mahesh (Dada) Kisan Landge
91 208 Vadgaol Sheri Sri Jagdish Mulik
92 209 Shivajinagar Sri Sidharth Padmakar Shirole
93 211 Khadakwasala Sri Bhimarao Tapkir
94 212 Parvati Smt. Madhuri Misal
95 213 Hadapsar Sri Yogesh Tilekar
96 214 Pune Cantonment Sri Sunil Kamble
97 215 Kasba Peth Sau Mukta Tilak
98 216 Akole (ST) Sri Vaibhav Pichad
99 218 Shirdi Sri Radhakrushna Vikhe Patil
100 219 Kopargaon Smt. Snehalata Kolhe
101 221 Nevasa Sri Balasaheb Murkute
102 222 Shevgaon Smt. Monika Rajale
103 223 Rahuri Sri Shivajirao Kardile
104 226 Shrigonda Sri Babanrao Pachpute
105 227 Karjat Jamkhed Prof. Ram Shinde
106 228 Georai Adv Laxman Pawar
107 229 Majalgaon Sri Ramesh Adaskar
108 231 Ashti Sri Bhimrao Dhonde
109 233 Parli Sau Pankaja Gopinathrao Munde - Palwe
110 236 Ahmad pur Sri Vinayak Kisan Jadhav Patil
111 238 Nilanga Sri Sambhaji Patil Nilangekar
112 239 Ausa Sri Abhimanyu Pawar
113 241 Tuljapur Sri Rana Jagjitsingh Pa.
114 248 Solapur City North Sri Vijayrao Deshmukh
115 251 Solapur South Sri Subhash Deshmukh
116 256 Wai Sri Madan Prataprao Bhosale
117 258 Man Sri Jaykumar Gore
118 260 Karad South Sri Atul Suresh Bhosale
119 262 Satara Sri Shivendrasinh Abhaysingraje Bhosale
120 274 Kolhapur South Sri Amal Mahadeek
121 279 lchalkaranji Sri Suresh Halwankar
122 281 Miraj (SC) Sri Suresh Khade
123 282 Sangli Sri Sudhir Gadgil
124 284 Shiraia Sri Shivajirao Naik
125 288 Jat Sri Vilasrao Jagtap

ALSO READ: Best Political Survey Company in India.

 

Find Your Assembly

Google Translate

CEO & Voter List