Election Results 2021 Lok Sabha Assembly Candidate India

    Leadtech Services

List of Prime Minister of Romania, Romania Prime Minister till now, List of Romania Prime Minister, who is in Romania government, Government of Romania, Romania Prime Minister, present Prime Minister in Romania, complete List of Romania Prime Minister, Li

List of Prime Minister of Romania, Romania Prime Minister till now, List of Romania Prime Minister, who is in Romania government, Government of Romania, Romania Prime Minister, present Prime Minister in Romania, complete List of Romania Prime Minister, List of Prime Minister of Romania

PM

Name

Term of office

Party

(Born–died)

United Principalities

Presidents of the Council of Ministers

1862–1881

1

Barbu Catargiu

15 February 1862

8 June 1862

C

(1807–1862)

Apostol Arsache

8 June 1862

23 June 1862

C

(1789–1869)

interim

2

Nicolae Crețulescu

24 June 1862

11 October 1863

ML

(1812–1900)

3

Mihail Kogălniceanu

11 October 1863

26 January 1865

ML

(1817–1891)

4

Constantin Bosianu

26 January 1865

14 June 1865

ML

(1815–1882)

-2

Nicolae Crețulescu

14 June 1865

11 February 1866

ML

(1812–1900)

2nd term

5

Ion Ghica

11 February 1866

10 May 1866

ML

(1816–1897)

6

Lascăr Catargiu

11 May 1866

13 July 1866

C

(1823–1899)

-5

Ion Ghica

15 July 1866

21 February 1867

ML

(1816–1897)

2nd term

7

Constantin A. Crețulescu

1 March 1867

4 August 1867

RL

(1809–1884)

8

Ștefan Golescu

26 November 1867

12 May 1868

RL

(1809–1874)

9

Nicolae Golescu

1 May 1868

15 November 1868

RL

(1810–1877)

10

Dimitrie Ghica

16 November 1868

27 January 1870

MC

(1816–1897)

11

Alexandru G. Golescu

2 February 1870

18 April 1870

ML

(1819–1881)

12

Manolache Costache Epureanu

20 April 1870

14 December 1870

C

(1823–1880)

-5

Ion Ghica

18 December 1870

11 March 1871

ML

(1816–1897)

3rd term

-6

Lascăr Catargiu

11 March 1871

30 March 1876

C

(1823–1899)

2nd term

13

Ion Emanuel Florescu

4 April 1876

26 April 1876

C

(1819–1893)

-12

Manolache Costache Epureanu

6 May 1876

5 August 1876

PNL

(1823–1880)

2nd term

14

Ion Brătianu

24 July 1876

24 November 1878

PNL

(1821–1891)

25 November 1878

10 July 1879

 

11 July 1879

13 March 1881

Kingdom of Romania

Presidents of the Council of Ministers

1881–1947

14

Ion Brătianu

13 March 1881

9 April 1881

PNL

(1821–1891)

15

Dimitrie Brătianu

10 April 1881

8 June 1881

PNL

(1818–1892)

-14

Ion Brătianu

9 June 1881

20 March 1888

PNL

(1821–1891)

2nd term

16

Theodor Rosetti

23 March 1888

11 November 1888

PC

(1837–1932)

12 November 1888

22 March 1889

-6

Lascăr Catargiu

29 March 1889

3 November 1889

PC

(1823–1899)

3rd term

17

Gheorghe Manu

5 November 1889

15 February 1891

PC

(1833–1911)

-13

Ion Emanuel Florescu

2 March 1891

29 December 1891

PC

(1819–1893)

2nd term

-6

Lascăr Catargiu

29 December 1891

15 October 1895

PC

(1823–1899)

4th term

18

Dimitrie Sturdza

15 October 1895

2 December 1896

PNL

(1833–1914)

19

Petre S. Aurelian

2 December 1896

12 April 1897

PNL

(1833–1909)

-18

Dimitrie Sturdza

12 April 1897

23 April 1899

PNL

(1833–1914)

2nd term

20

Gheorghe Grigore Cantacuzino

23 April 1899

19-Jul-00

PC

(1833–1913)

21

Petre P. Carp

19-Jul-00

13-Feb-01

PC

(1837–1919)

-18

Dimitrie Sturdza

27-Feb-01

04-Jan-06

PNL

(1833–1914)

3rd term

-20

Gheorghe Grigore Cantacuzino

04-Jan-06

24-Mar-07

PC

(1833–1913)

2nd term

-18

Dimitrie Sturdza

24-Mar-07

09-Jan-09

PNL

(1833–1914)

4th term

22

Ion I. C. Brătianu

09-Jan-09

04-Mar-09

PNL

(1864–1927)

04-Mar-09

28-Dec-10

-21

Petre P. Carp

29-Dec-10

28-Mar-12

PC

(1837–1919)

2nd term

23

Titu Maiorescu

28-Mar-12

14-Oct-12

PC

(1840–1917)

14-Oct-12

31-Dec-13

-22

Ion I. C. Brătianu[a]

04-Jan-14

10-Dec-16

PNL

(1864–1927)

2nd term

11-Dec-16

28-Jan-18

24

Alexandru Averescu[a]

29-Jan-18

04-Mar-18

Mil.

(1859–1938)

25

Alexandru Marghiloman[a]

05-Mar-18

23-Oct-18

PC

(1854–1925)

26

Constantin Coandă[a]

24-Oct-18

29-Nov-18

Mil.

(1857–1932)

-22

Ion I. C. Brătianu

29-Nov-18

26-Sep-19

PNL

(1864–1927)

3rd term

27

Artur Văitoianu

27-Sep-19

30-Nov-19

Mil.

(1864–1956)

28

Alexandru Vaida-Voevod

01-Dec-19

12-Mar-20

PNR

(1872–1950)

-24

Alexandru Averescu

13-Mar-20

16-Dec-21

PP

(1859–1938)

2nd term

29

Take Ionescu

17-Dec-21

19-Jan-22

PCD

(1858–1922)

-22

Ion I. C. Brătianu

19-Jan-22

29-Mar-26

PNL

(1864–1927)

4th term

-24

Alexandru Averescu

30-Mar-26

04-Jun-27

PP

(1859–1938)

3rd term

30

Barbu Știrbey

04-Jun-27

20-Jun-27

Ind.

(1873–1946)

-22

Ion I. C. Brătianu

21-Jun-27

24-Nov-27

PNL

(1864–1927)

5th term

31

Vintilă Brătianu

24-Nov-27

09-Nov-28

PNL

(1867–1930)

32

Iuliu Maniu

10-Nov-28

06-Jun-30

PNȚ

(1873–1953)

33

Gheorghe Mironescu

07-Jun-30

12-Jun-30

PNȚ

(1874–1949)

-32

Iuliu Maniu

13-Jun-30

09-Oct-30

PNȚ

(1873–1953)

2nd term

-33

Gheorghe Mironescu

10-Oct-30

17-Apr-31

PNȚ

(1874–1949)

2nd term

34

Nicolae Iorga

18-Apr-31

05-Jun-32

PND

(1871–1940)

-28

Alexandru Vaida-Voevod

06-Jun-32

10-Aug-32

PNȚ

(1872–1950)

2nd term

11-Aug-32

19-Oct-32

-32

Iuliu Maniu

20-Oct-32

13-Jan-33

PNȚ

(1873–1953)

3rd term

-28

Alexandru Vaida-Voevod

14-Jan-33

13-Nov-33

PNȚ

(1872–1950)

3rd term

35

Ion G. Duca

14-Nov-33

29-Dec-33

PNL

(1879–1933)

Constantin Angelescu

29-Dec-33

03-Jan-34

PNL

(1870–1948)

interim

36

Gheorghe Tătărescu

04-Jan-34

01-Oct-34

PNL

(1886–1957)

02-Oct-34

28-Aug-36

 

29-Aug-36

14-Nov-37

 

17-Nov-37

28-Dec-37

37

Octavian Goga

29-Dec-37

10-Feb-38

PNC

(1881–1938)

38

Patriarch Miron Cristea

11-Feb-38

29-Mar-38

Ind.

(1868–1939)

30-Mar-38

31-Jan-39

 

01-Feb-39

06-Mar-39

39

Armand Călinescu

07-Mar-39

21-Sep-39

FRN

(1893–1939)

40

Gheorghe Argeșanu

21-Sep-39

28-Sep-39

FRN

(1883–1940)

41

Constantin Argetoianu

28-Sep-39

23-Nov-39

FRN

(1871–1955)

-36

Gheorghe Tătărescu

24-Nov-39

10-May-40

FRN

(1886–1957)

2nd term

11-May-40

03-Jul-40

42

Ion Gigurtu

04-Jul-40

04-Sep-40

FRN

(1886–1959)

43

Ion Antonescu[b]

04-Sep-40

14-Sep-40

Mil.

(1882–1946)

14-Sep-40

24-Jan-41

 

27-Jan-41

23-Aug-44

44

Constantin Sănătescu

23-Aug-44

03-Nov-44

Mil.

(1885–1947)

04-Nov-44

05-Dec-44

45

Nicolae Rădescu

06-Dec-44

28-Feb-45

Mil.

(1874–1953)

46

Petru Groza

06-Mar-45

30-Nov-46

FP

(1884–1958)

01-Dec-46

29-Dec-47

Romanian People's Republic/Socialist Republic of Romania

Presidents of the Council of Ministers (informally Prime Ministers)

1947–1989

46

Petru Groza

30-Dec-47

14-Apr-48

FP

(1884–1958)

15-Apr-48

02-Jun-52

47

Gheorghe Gheorghiu-Dej

02-Jun-52

28-Jan-53

PMR

(1901–1965)

28-Jan-53

04-Oct-55

48

Chivu Stoica

04-Oct-55

19-Mar-57

PMR

(1908–1975)

20-Mar-57

20-Mar-61

49

Ion Gheorghe Maurer

21-Mar-61

17-Mar-65

PCR

(1902–2000)

18-Mar-65

20-Aug-65

 

21-Aug-65

08-Dec-67

 

09-Dec-67

12-Mar-69

 

13-Mar-69

27-Feb-74

50

Manea Mănescu

27-Feb-74

18-Mar-75

PCR

(1916–2009)

18-Mar-75

30-Mar-79

51

Ilie Verdeț

30-Mar-79

29-Mar-80

PCR

(1925–2001)

29-Mar-80

20-May-82

52

Constantin Dăscălescu

21-May-82

28-Mar-85

PCR

(1923–2003)

29-Mar-85

22-Dec-89

Romania since 1989

53

Petre Roman[c]

26-Dec-89

28-Jun-90

FSN

(1946–)

28-Jun-90

30-Apr-91

 

30-Apr-91

16-Oct-91

54

Theodor Stolojan

16-Oct-91

19-Nov-92

FSN

(1943–)

55

Nicolae Văcăroiu

19-Nov-92

11-Dec-96

PDSR

(1943–)

56

Victor Ciorbea

12-Dec-96

17-Apr-98

PNȚCD

(1954–)

Gavril Dejeu

30-Mar-98

17-Apr-98

PNȚCD

(1932–)

interim

57

Radu Vasile

17-Apr-98

22-Dec-99

PNȚCD

(1942–2013)

Alexandru Athanasiu

13-Dec-99

22-Dec-99

PSDR

(1955–)

interim

58

Mugur Isărescu

22-Dec-99

28-Dec-00

Ind.

(1949–)

59

Adrian Năstase

28-Dec-00

21-Dec-04

PDSR/PSD

(1950–)

Eugen Bejinariu

21-Dec-04

28-Dec-04

PSD

(1959–)

interim

60

Călin Popescu-Tăriceanu

29-Dec-04

05-Apr-07

PNL

(1952–)

05-Apr-07

22-Dec-08

61

Emil Boc

22-Dec-08

23-Dec-09

PD-L

(1966–)

23-Dec-09

06-Feb-12

Cătălin Predoiu

06-Feb-12

09-Feb-12

Ind.

(1968–)

interim

62

Mihai Răzvan Ungureanu

09-Feb-12

07-May-12

Ind.

(1968–)

63

Victor Ponta

07-May-12

21-Dec-12

PSD

(1972–)

21-Dec-12

26-Feb-14

 

05-Mar-14

17-Dec-14

 

17-Dec-14

Incumbent

Find Your Assembly

CEO & Voter List