You are here: Home Candidate List |
 

Candidate list for Assembly, Municipal, Panchayat, By(Bye) election India 2016 2017, BJP INC AAP BSP SP CPI(M) NCP Candidate list

BJP Candidate list, BJP 1st, 2nd, 3rd, 4th candidate list for the upcoming lok Sabha elections 2014, BJP declared their first list of candidates, BJP Candidates list for upcoming lok sabh poll 2014

BJP Candidate list, BJP 1st, 2nd, 3rd, 4th candidate list for the upcoming lok Sabha elections 2014

BJP 200x200

New Delhi: As per information the the Bharatiya Janata Party (BJP), that is considered to be political wing of Hindutva force Rashtriya Swamseva Sangh (RSS) on February 27, 2014 announced its first list of 54 candidates for the Lok Sabha elections and fielded former party president Nitin Gadkari from Nagpur.

 The list was reportedly announced after a meeting of the party’s central election committee. The Committee has decided the following names for the ensuing Lok Sabha Elections 2014 of different States:


Sl.

Name of State

Constituency No. & Name

Name of Candidate

1.

Arunachal Pradesh

1

Arunachal West

Shri Kiren Rijijuji, Ex-MP

2.

Arunachal Pradesh

2

Arunachal East

Shri Tapir Gao, Ex-MP

3.

Manipur

1

Inner Manipur

Dr. R.K. Ranjan Singh

4.

Manipur

2

Outer Manipur (ST)

Prof. Gangmumei Kamei

5.

Goa

1

North Goa

Shri Shripad Yesso Naik, Sitting MP

6.

Goa

2

South Goa

Shri Narendra Keshav Sawaikar, State General Secretary

7.

West Bengal

1

Cooch Behar (SC)

Shri Hemchandra Burman, 

District President

8.

West Bengal

3

Jalpaiguri (SC)

Shri Satyalal Sarkar, Ex-DIG, SSB

9.

West Bengal

6

Balurghat

Shri Biswapriya Roychowdhary

State General Secretary

10.

West Bengal

7

Maldaha Uttar

Shri Subashkrishna Goswami

Elected Block Member

11.

West Bengal

9

Jangipur

Shri Samrat Ghosh, District General Secretary

12.

West Bengal

11

Murshidabad

Shri Sujit Kumar Ghosh, Retd. IPS

13.

West Bengal

12

Krishnanagar

Shri Satyabrata Mukherjee, Ex-MP & Central Minister

14.

West Bengal

13

Ranaghat (SC)

Dr. Supravat Biswas, National Executive Member

15.

West Bengal

16

Dum Dum

Shri Tapan Sikdar, Ex-MP & Central Minister

16.

West Bengal

17

Barasat

Shri P.C. Sarkar (Jr.), World Famous Magician

17.

West Bengal

20

Mathurapur (SC)

Shri Tapan Naskar, District General Secretary

18.

West Bengal

21

Diamond Harbour

Shri Avijit Das, State BJYM Member

19.

West Bengal

23

Kolkata Dakshin

Shri Tathagata Roy, Ex State President

20.

West Bengal

24

Kolkata Uttar

Shri Rahul Sinha, State President

21.

West Bengal

25

Howrah

Shri George Baker, Film Actor (Christian Minority)

22.

West Bengal

26

Uluberia

Shri R.K. Mahanti, Retd. IPS

23.

West Bengal

36

Bankura

Dr. Subash Sarkar, State Vice President

24.

Odisha

2

Sundargarh (ST)

Shri Jual Oram, Former Minister

25.

Odisha

3

Sambalpur

Shri Suresh Pujari, State Gen. Secy., and Ex-State President

26.

Odisha

9

Dhenkanal

Shri Rudra Narayan Pani, Ex-MP (Rajya Sabha)

27.

Odisha

10

Bolangir

Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo, 

Ex-MP

28.

Odisha

12

Nabarangpur (ST)

Shri Parsuram Majhi, State Vice President and Ex-MP

29.

Odisha

16

Jagatsinghpur (SC)

Shri Baidhar Mallik, Ex-MLA

30.

Maharashtra

2

Dhule

Dr. Subhash Bhamre, Famous Cancer Surgeon

31.

Maharashtra

3

Jalgaon

Shri Ashok Tapiram Patil, (A.T. Nana Patil), Sitting MP

32.

Maharashtra

4

Raver

Shri Haribhau Javle, Sitting MP

33.

Maharashtra

6

Akola

Shri Sanjya Dhotre, Sitting MP

34.

Maharashtra

10

Nagpur

Shri Nitin Gadkari, Ex-National President

35.

Maharashtra

11

Bhandara - Gondiya

Shri Nana Patole, Sitting MLA

36.

Maharashtra

12

Gadchiroli-Chimur (ST)

Shri Ashok Nete, State President, ST Morcha

37.

Maharashtra

13

Chandrapur

Shri Hansraj Ahir, Sitting MP

38.

Maharashtra

16

Nanded

Shri D.B. Patil, Ex-MP

39.

Maharashtra

18

Jalna

Shri Ravsaheb Danve Patil, Sitting MP

40.

Maharashtra

20

Dindori (ST)

Shri Harishchandra Chowhan, Sitting MP

41.

Maharashtra

22

Palghar (ST)

Ad. Chintaman Vanga, Sitting MLA & Ex-MP

42.

Maharashtra

26

Mumbai North

Shri Gopal Shetti, Sitting MLA

43.

Maharashtra

28

Mumbai North East

Dr. Kirit Somaiya, Ex-MP

44.

Maharashtra

37

Ahmadnagar

Shri Dilip Gandhi, Sitting MP

45.

Maharashtra

39

Beed

Shri Gopinath Munde, Dy. Leader of Opposition, Lok Sabha

46.

Maharashtra

44

Sangli

Shri Sanjaykaka Patil, Ex-MLA

47.

Himachal Pradesh

1

Kangra

Shri Shanta Kumar, Ex-CM and Ex-Minister

48.

Himachal Pradesh

3

Hamirpur

Shri Anurag Thakur, Sitting MP and National President BJYM

49.

Himachal Pradesh

4

Shimla (SC)

Shri Virendra Kashyap, Sitting MP 

50.

Jammu & Kashmir

1

Baramulla

Shri Gulam Mohammad Meer, 

51.

Jammu & Kashmir

3

Anantnag

Mushtaq Ahmad Malik, Nurabadi

52.

Jammu & Kashmir

4

Ladakh

Shri Thunpsthan Chhewang, National Executive Member

53.

Jammu & Kashmir

5

Udhampur

Dr. Jitendra Singh, National Executive Member & State Spokesperson

54.

Jammu & Kashmir

6

Jammu

Shri Jugal Kishore Sharma, State President


Second List Of BJP candidates:-

haryana-assembly-election-2014-updates-news-haryana-vidhan-sabha-election-2014-opinion-poll-exit-poll-haryana-election-results-live-2014Also Read:- Lok Sabha 2014 Updates| Opinion poll |Candidate list for upcoming elections|Election Schedule| National News 

ASSAM

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1.             

1.             

7

Gauhati

Smt. Bijoya Chakraborty

Sitting MP

2.             

2.             

8

Mangaldoi

Shri Ramen Deka

Sitting MP

3.             

3.             

10

Nowgong

Shri Rajen Gohain

Sitting MP

4.             

4.             

12

Jorhat

Shri Kamakhaya Prasad Tasa

State Vice President

5.             

5.             

14

Lakhimpur

Shri Sarbananda Sonowal

State President

 

KARNATAKA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

6.             

1.             

1

Chikkodi

Shri Ramesh V. Katti

Sitting MP

7.             

2.             

2

Belgaum

Shri Suresh C. Angadi

Sitting MP

8.             

3.             

3

Bagalkot

Shri P.C. Gaddigoudar

Sitting MP

9.             

4.             

4

Bijapur (SC)

Shri Ramesh C. Jigajinagi

Sitting MP

10.           

5.             

5

Gulbarga (SC)

Shri Revu Naik Belamgi

Ex-Minister

11.           

6.             

6

Raichur (ST)

Shri K. Sivanagouda Naik

 

12.           

7.             

8

Koppal

Shri Sanganna A. Karadi

 

13.           

8.             

10

Haveri

Shri Shivkumari C. Udasi

Sitting MP

14.           

9.             

11

Dharwad

Shri Prahlad Joshi

Sitting MP

15.           

10.           

12

Uttara Kannada

Shri Ananth Kumar Hegde

Sitting MP

16.           

11.           

13

Davanagere

Shri G.M. Siddeswara

Sitting MP

17.           

12.           

14

Shimoga

Shri B.S. Yeddyurappa

Ex-CM

18.           

13.           

17

Dakshina Kannada

Shri Nalin Kumar Katil

Sitting MP

19.           

14.           

18

Chitradurga (SC)

Shri Janardhana Swamy

Sitting MP

20.           

15.           

22

Chamarajanagar (SC)

Shri A.R. Krishna Murthy

 

21.           

16.           

23

Bangalore Rural

Shri P. Muniraja Gowda

State President BJYM

22.           

17.           

24

Bangalore North

Shri D.V. Sadananda Gowda

Ex-CM

23.           

18.           

25

Bangalore central

Shri P.C. Mohan

Sitting MP

24.           

19.           

26

Bangalore South

Shri Ananth Kumar

Sitting MP

25.           

20.           

27

Chikkballapur

Shri B.N. Bachhegouda

Ex-Minister

 

KERALA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

26.           

1.             

1

Kasaragod

Shri K. Surendran

State General Secretary

27.           

2.             

12

Ernakulam

Shri A.N. Radhakrishnan

State General Secretary

28.           

3.             

20

Thiruvananthapuram

Shri O. Rajagopal

Ex-Minister

 

ODISHA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

29.           

1.             

1

Bargarh

Shri Subash Chauhan

Co-convener Security Cell

30.           

2.             

5

Mayurbhanj (ST)

Dr. Nepol Raghu Murmu

 

31.           

3.             

6

Balasore

Shri Pratap Sarangi

Sitting MLA

32.           

4.             

11

Kalahandi

Shri Pradeep Nayak

Ex-Minister

33.           

5.             

21

Koraput (ST)

Shri Shibashankar Ulka

 

 

TRIPURA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

34.           

1.             

1

Tripura West

Shri Sudhindra Ch. Dasgupta

State President

35.           

2.             

2

Tripura East (ST)

Shri Parikshit Debbarma

State Vice President

 

WEST BENGAL

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

36.           

1.             

5

Raiganj

Shri Nimu Bhowmick

Film Artist

37.           

2.             

10

Baharampur

Shri Susanta Ranjan Pal

State Vice President

38.           

3.             

14

Bangaon (SC)

Shri K.D. Biswas

Retd. Commender

39.           

4.             

15

Barrackpore

Shri R.K. Handa

Retd. IPS

40.           

5.             

18

Basirhat

Shri Samik Bhattacharya

State General Secretary

41.           

6.             

28

Hooghly

Shri Chandan Mitra

Sitting MP (Rajya Sabha)

42.           

7.             

29

Arambagh (SC)

Shri Madhusudhan Bag

Teacher

43.           

8.             

30

Tamluk

Shri Badsah Alam

State Vice President

44.           

9.             

32

Ghatal

Md Alam

Vice President Minority Morcha

45.           

10.           

33

Jhargram (ST)

Shri Bikash Mudi

State President ST Morcha

46.           

11.           

34

Medinipur

Shri Prabhakar Tiwari

State Vice President

47.           

12.           

37

Bishnupur (SC)

Dr. Jayanta Mondal

Dist. President

48.           

13.           

38

Bardhaman Purba (SC)

Shri Santosh Roy

Dist. Secretary

49.           

14.           

39

Burdwan - Durgapur

Smt. Deboshree Chowdhury

State Secretary

50.           

15.           

40

Asansol

Shri Babul Supriya

Singer

51.           

16.           

41

Bolpur (SC)

Shri Kamini Mohan Sarkar

Ex. SDM

52.           

17.           

42

Birbhum

Shri Joy Banerjee

Film Artist

 


Third List Of BJP candidates:-

 

ASSAM

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

1.             

1.             

1

Karimganj (SC)

Shri Krishna Das

 

2.             

2.             

2

Silchar

Shri Kabindra Purkayastha

Sitting MP

3.             

3.             

4

Dhubri

Dr. Debomoy Sanyal

Distt. Vice President

4.             

4.             

6

Barpeta

Shri Chandra Mohan Patowari

 

5.             

5.             

9

Tezpur

Shri Ram Prasad Sharma

 

6.             

6.             

13

Dibrugarh

Shri Rameshwar Teli

 

BIHAR

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

7.             

1.             

1

Valmiki Nagar

Shri Satish Dubey

MLA

8.             

2.             

2

Paschim Champaran

Dr. Sanjay Jayaswal

Sitting MP

9.             

3.             

3

Purvi Champaran

Shri Radha Mohan Singh

Sitting MP

10.           

4.             

4

Sheohar

Smt. Rama Devi

Sitting MP

11.           

5.             

6

Madhubani

Shri Hukumdev Narayan Yadav

Sitting MP

12.           

6.             

9

Araria

Shri Pradeep Singh

Sitting MP

13.           

7.             

10

Kishanganj

Dr. Dilip Jayaswal

MLC

14.           

8.             

11

Katihar

Shri Nikhil Kumar Chaudhary

Sitting MP

15.           

9.             

12

Purnia

Shri Uday Singh

Sitting MP

16.           

10.           

13

Madhepura

Shri Vijay Kumar Kushwaha

 

17.           

11.           

14

Darbhanga

Shri Kirti Jha Azad

Sitting MP

18.           

12.           

15

Muzaffarpur

Shri Ajay Nishad

 

19.           

13.           

17

Gopalganj (SC)

Shri Janak Chamar

 

20.           

14.           

18

Siwan

Shri Om Prakash Yadav

Sitting MP

21.           

15.           

20

Saran

Shri Rajiv Pratap Rudy

Sitting MP (RS)

22.           

16.           

22

Ujiarpur

Shri Nityanand Rai

MLA

23.           

17.           

24

Begusarai

Shri Bhola Singh

Sitting MP

24.           

18.           

26

Bhagalpur

Shri Shahnawaz Hussain

Sitting MP

25.           

19.           

27

Banka

Smt. Putal Devi

Sitting MP

26.           

20.           

31

Pataliputra

Shri Ram Kripal Yadav

Sitting MP

27.           

21.           

32

Arrah

Shri R.K. Singh

 

28.           

22.           

34

Sasaram (SC)

Shri Chhedi Paswan

MLA

29.           

23.           

37

Aurangabad

Shri Sushil Singh

Sitting MP

30.           

24.           

38

Gaya (SC)

Shri Hari Majhi

Sitting MP

31.           

25.           

39

Nawada

Shri Giriraj Singh

MLC

KARNATAKA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

32.           

1.             

15

Udupi Chikmagalur

Kum. Shobha Karandlaje

 

33.           

2.             

19

Tumkur

Shri G.S. Basavaraj

 

34.           

3.             

20

Mandya

Shri Shivalingaiah

 

35.           

4.             

21

Mysore

Shri Prathap Simha

 

36.           

5.             

28

Kolar (SC)

Shri M. Narayanaswamy

 

KERALA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

37.           

1.             

2

Kannur

Shri P.C. Mohanan Master

National Secy. Kisan Morcha

38.           

2.             

3

Vadakara

Shri V.K. Sajeeva

State Spokesman

39.           

3.             

4

Wayanad

Shri P.R. Rasmilnath

 

40.           

4.             

5

Kozhikode

Shri C.K. Padmanabhan

National Executive Member

41.           

5.             

6

Malappuram

Adv. Sreeprakash

Distt. Secretary

42.           

6.             

7

Ponnani

Shri K. Narayanan Master

Distt. President

43.           

7.             

8

Palakkad

Smt. Shobha Surendran

National Executive Member

44.           

8.             

9

Alathur (SC)

Shri Shajumon Vattekad

State President SC Morcha

45.           

9.             

10

Thrissur

Shri K.P. Sreesan

State General Secretary

46.           

10.           

11

Chalakudy

Adv. B. Gopalakrishnan

 

47.           

11.           

13

Idukki

Adv. Sabu Varghese

State President Minority Morcha

48.           

12.           

17

Pathanamthitta

Shri M.T. Ramesh

State Vice President

49.           

13.           

18

Kollam

Shri P.M. Velayudhan

State Vice President

50.           

14.           

19

Attingal

Smt. Girijakumari

 

MADHYA PRADESH

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

51.           

1.             

1

Morena

Shri Anup Mishra

Ex-Minister

52.           

2.             

2

Bhind (SC)

Shri Bhagirath Prasad Singh

Ex-IAS

53.           

3.             

3

Gwalior

Shri Narendra Singh Tomar

State President

54.           

4.             

4

Guna

Shri Jaibhan Singh Pavaiya

MLA

55.           

5.             

6

Tikamgarh (SC)

Shri Virendra Khatik

Sitting MP

56.           

6.             

7

Damoh

Shri Prahlad Patel

Ex-MP

57.           

7.             

9

Satna

Shri Ganesh Singh

Sitting MP

58.           

8.             

10

Rewa

Shri Janardan Mishra

Distt. President

59.           

9.             

11

Sidhi

Smt. Riti Pathak

Distt. President Panchayat

60.           

10.           

12

Shahdol (ST)

Shri Dalpat Singh Paraste

Ex-MP

61.           

11.           

13

Jabalpur

Shri Rakesh Singh

Sitting MP

62.           

12.           

14

Mandla (ST)

Shri Faggan Singh Kulaste

Sitting MP (RS)

63.           

13.           

16

Chhindwara

Ch. Chandrabhan Singh,

MLA

64.           

14.           

17

Hoshangabad

Shri Rao Uday Pratap Singh

Sitting MP

65.           

15.           

18

Vidisha

Smt. Sushma Swaraj

LOP (Lok Sabha)

66.           

16.           

20

Rajgarh

Shri Rodmal Nagar

 

67.           

17.           

21

Dewas (SC)

Shri Manohar Utwal

MLA

68.           

18.           

22

Ujjain (SC)

Prof. Chintamani Malviya

 

69.           

19.           

24

Ratlam (ST)

Shri Dilip Singh Bhuria

Ex-MP

70.           

20.           

25

Dhar (ST)

Smt. Savitri Thakur

 

71.           

21.           

26

Indore

Smt. Sumitra Mahajan

Sitting MP

72.           

22.           

27

Khargone (ST)

Shri Subhash Patel

 

73.           

23.           

28

Khandwa

Shri Nandkumar Singh Chauhan

Ex-MP

74.           

24.           

29

Betul (ST)

Smt. Jyoti Dhurve

Sitting MP

MAHARASHTRA

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

75.           

1.             

29

Mumbai North Central

Smt. Poonam Mahajan

National Secretary

76.           

2.             

42

Solapur (SC)

Shri Sharad Bansode

 

JHARKHAND

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

77.           

1.             

1

Rajmahal (ST)

Shri Hemlal Murmu

MLA

78.           

2.             

2

Dumka (ST)

Shri Sunil Soren

Ex-MLA

79.           

3.             

3

Godda

Shri Nishikant Dubey

Sitting MP

80.           

4.             

4

Chatra

Shri Sunil Singh

 

81.           

5.             

5

Kodarma

Dr. Ravindra Kumar Rai

State President

82.           

6.             

6

Giridih

Shri Ravindra Pandey

Sitting MP

83.           

7.             

7

Dhanbad

Shri Pashupati Nath Singh

Sitting MP

84.           

8.             

8

Ranchi

Shri Ramtahal Chaudhary

Ex-MP

85.           

9.             

10

Singhbhum (ST)

Shri Laxman Gilua

MLA

86.           

10.           

11

Khunti (ST)

Shri Kariya Munda

Sitting MP

87.           

11.           

12

Lohardaga (ST)

Shri Sudarshan Bhagat

Sitting MP

88.           

12.           

13

Palamau (SC)

Shri V.S. Ram

Ex-IPS

89.           

13.           

14

Hazaribagh

Shri Jayant Sinha

 

LAKSHADWEEP

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

90.           

1.             

1

Lakshadweep (ST)

Shri M.P. Sayed Mohammaed Koya

 

WEST BENGAL

Sl.

No.

Constituency No. & Name

Name of Candidate

Remarks

91.           

1.             

2

Alipurduars (ST)

Shri Birendra Bora Oraon

 

92.           

2.             

4

Darjeeling

Shri S.S. Ahluwalia

Ex-MP

93.           

3.             

8

Maldaha Dakshin

Shri Bishnu Pada Roy

Distt. Treasurer

94.           

4.             

10

Baharampur

Shri Debesh Kumar Adhikari

 

95.           

5.             

19

Joynagar (SC)

Shri Biplab Mondal

 

96.           

6.             

31

Kanthi

Shri Kamalendu Pahari

Distt. Vice President

97.           

7.             

35

Purulia

Shri Bikash Banerjee

Distt. President


Fourth List Of BJP candidates:-

 

State

Paliament No

Paliament Name

candidate name

Remarks

Assam

11

Kaliabor

Shri Mrinal Kumar Saikia

 

BIHAR

19

Maharajganj

Shri Janardan Singh Sigriwal

MLA

BIHAR

30

Patna Sahib

Shri Shatrughan Sinha

Sitting MP

HARYANA

1

Ambala (SC)

Shri Ratan Lal Kahariya

Ex-MP

HARYANA

2

Kurukshetra

Shri Rajkumar Saini

 

HARYANA

6

Sonipat

Shri  Ramesh Kaushik

 

HARYANA

7

Rohtak

Shri Om Prakash Dhankhad

President Kisan Morcha

HARYANA

8

Bhiwani-Mahendragarh

Shri Dharamveer

 

HARYANA

9

Gurgaon

Shri Rao Indrajeet Singh

Sitting MP

HARYANA

10

Faridabad

Shri Krishnapal Gurjar

MLA

ODISHA

4

Keonjhar (ST)

Shri Anant Nayak

Ex-MP

ODISHA

13

Kandhamal

Shri Sukanta Panigrahi

State Executive Member

ODISHA

19

Aska

Shri Mahesh Mohanty

State Executive Member

ODISHA

20

Berhampur

Shri Ram Chandra Panda

Ex-Deputy Speaker

PUNJAB

2

Amritsar

Shri Arun Jaitley

LOP (Rajya Sabha)

PUNJAB

5

Hoshiarpur (SC)

Shri Vijay Sampla

 

UTTAR PRADESH

1

Saharanpur

Shri Raghav Lakhanpal

MLA

UTTAR PRADESH

2

Kairana

Shri Hukum Singh

MLA

UTTAR PRADESH

3

Muzaffarnagar

Dr. Sanjeev Balyan

 

UTTAR PRADESH

4

Bijnor

Shri Rajendra Singh Advocate

 

UTTAR PRADESH

6

Moradabad

Kunwar Sarvesh Singh

MLA

UTTAR PRADESH

7

Rampur

Dr. Naipal Singh

MLA

UTTAR PRADESH

10

Meerut

Shri Rajendra Aggarwal

Sitting MP

UTTAR PRADESH

11

Baghpat

Dr. Satpal Sing

Ex-IPS

UTTAR PRADESH

13

Gautam buddh Nagar

Dr. Mahesh Sharma

MLA

UTTAR PRADESH

14

Bulandshahr (SC)

Dr. Bhola Singh

 

UTTAR PRADESH

15

Aligarh

Shri Satish Goutam

 

UTTAR PRADESH

18

Agra (SC)

Prof. Ramshankar Katheriya

Sitting MP

UTTAR PRADESH

20

Firozabad

Shri S.P. Singh Baghel

Sitting MP

UTTAR PRADESH

21

Mainpuri

Shri B.S.S. Chouhan

 

UTTAR PRADESH

22

Etah

Shri Rajveer Singh

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

24

Aonla

Shri Dharmedra Kashyap

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

25

Bareilly

Shri Santosh Gangwar

Ex-MP

UTTAR PRADESH

26

Pilibhit

Smt. Maneka Sanjay Gandhi

Sitting MP

UTTAR PRADESH

28

Kheri

Shri Ajay Mishra ‘Taini’

MLA

UTTAR PRADESH

30

Sitapur

Shri Rajesh Verma

Ex-MP

UTTAR PRADESH

31

Hardoi (SC)

Shri Anshul Verma

 

UTTAR PRADESH

32

Misrikh (SC)

Smt. Anju Bala

 

UTTAR PRADESH

33

Unnao

Shri Harisakshi Maharaj

Ex-MP

UTTAR PRADESH

34

Mohanlalganj (SC)

Shri Kaushal Kishore

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

35

Lucknow

Shri Rajnath Singh

Sitting MP

UTTAR PRADESH

38

Sultanpur

Shri Varun Gandhi

Sitting MP

UTTAR PRADESH

40

Farrukhabad

Shri Mukesh Rajput

 

UTTAR PRADESH

41

Etawah (SC)

Shri Ashok Dohre

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

42

Kannauj

Shri Subrat Pathak

 

UTTAR PRADESH

43

Kanpur

Dr. Murali Manohar Joshi

Sitting MP

UTTAR PRADESH

46

Jhansi

Sadhvi Uma Bharti

MLA

UTTAR PRADESH

49

Fatehpur

Sadhvi Niranjan Jyoti

MLA

UTTAR PRADESH

50

Kaushambi (SC)

Shri Vinok Sonkar

 

UTTAR PRADESH

53

Barabanki (SC)

Smt. Priyanka Rawat

 

UTTAR PRADESH

54

Faizabad

Shri Lallu Singh

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

56

Bahraich (SC)

Savitri Bai Phule

MLA

UTTAR PRADESH

58

Shrawasti

Shri Daddan Mishra

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

61

Basti

Shri Harish Dwivedi

 

UTTAR PRADESH

63

Maharajganj

Shri Pankaj Choudhary

Ex-MP

UTTAR PRADESH

64

Gorakhpur

Shri Yogi Aditya Nath

Sitting MP

UTTAR PRADESH

66

Deoria

Shri Kalraj Mishra

MLA

UTTAR PRADESH

67

Bansgaon (SC)

Shri Kamlesh Paswan

Sitting MP

UTTAR PRADESH

68

Lalganj (SC)

Smt. Leelam Sonkar

 

UTTAR PRADESH

69

Azamgarh

Shri Ramakant Yadav

Sitting MP

UTTAR PRADESH

70

Ghosi

Shri Harinarayan Rajbhar

 

UTTAR PRADESH

71

Salempur

Shri Ravindra Kushwaha

 

UTTAR PRADESH

72

Ballia

Shri Bharat Singh

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

73

Jaunpur

Shri K.P. Singh

 

UTTAR PRADESH

74

Machhlishahr (SC)

Shri Ramcharitra Nishad

 

UTTAR PRADESH

76

Chandauli

Shri Mahendra Nath Pandey

Ex-MLA

UTTAR PRADESH

77

Varanasi

Shri Narendra Bhai Modi

CM Gujarat

UTTAR PRADESH

78

Bhadohi

Shri Virendra Singh Mast

 

UTTAR PRADESH

80

Robertsganj (SC)

Shri Chhote Lal Kharwar

 

CHATTISGARH

1

Sarguja (ST)

Shri Kamalbhan Singh

 

CHATTISGARH

2

Raigarh (ST)

Shri Vishnudev Sai

Sitting MP

CHATTISGARH

3

Janjgir-Champa (SC)

Smt. Kamla Patle

Sitting MP

CHATTISGARH

4

Korba

Dr. Banshilal Mahato

 

CHATTISGARH

5

Bilaspur

Shri Lakhanlal Sau

 

CHATTISGARH

6

Rajnandgaon

Shri Abhishek Singh

 

CHATTISGARH

7

Durg

Sushree Saroj Pandey

Sitting MP

CHATTISGARH

8

Raipur

Shri Ramesh Bais

Sitting MP

CHATTISGARH

9

Mahasamund

Shri Chandulal Sahu

Sitting MP

CHATTISGARH

10

Bastar (ST)

Shri Dinesh Kashyap

Sitting MP

CHATTISGARH

11

Kanker (ST)

Shri Vikram Usendi

 

UTTARAKHAND

1

Tehri Garhwal

Maharani Smt. Raj Laxmi

Sitting MP

UTTARAKHAND

2

Garhwal

Maj. Gen. B.C. Khandudi

Ex-CM

UTTARAKHAND

3

Almora (SC)

Shri Ajay Tamta

MLA

UTTARAKHAND

4

Nainital-Udhamsingh Nagar

Shri Bhagat Singh Koshyari

Sitting MP

UTTARAKHAND

5

Hardwar

Dr. Ramesh Pokhriyal Nishank

MLA

CHANDIGARH

1

Chandigarh

Smt. Kirron Kher

 

DELHI

1

Chandni Chowk

Dr. Harsh Vardhan

MLA

DELHI

2

North East Delhi

Shri Manoj Tiwari

 

DELHI

3

East Delhi

Shri Mahesh Giri

 

DELHI

4

New Delhi

Smt. Meenakshi Lekhi

 

DELHI

5

North West Delhi (SC)

Shri Udit Raj

 

DELHI

6

West Delhi

Shri Parvesh Verma

MLA

DELHI

7

South Delhi

Shri Ramesh Bidhuri

MLA


Source "bjp.org"



Find Your Assembly

Google Translate

Delhi Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN DELHI 2020?

Bihar Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN BIHAR 2020?

West Bengal Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN WEST BENGAL 2020?

CEO & Voter List