Political Survey Consulting Opinion Exit Poll India Constituency Profile Software Indian Assembly Bye Election Results Political News Candidates Schedule Election Commission India

    Leadtech Services
You are here: Home Odisha|
 

Odisha BJP declared their candidates for upcoming assembly election 2014 , odisha election 2014, orissa BJP Vidhan Sabha Candidates list 2014, BJP Candidate List for odissa assembly election2014, BJP Candidates Name for orissa Elections 2014, Complete Lis

Odissa BJP candidate list for assembly election 2014.

lotus

Odisha BJP declared their candidates for upcoming assembly election 2014 , odisha election 2014, orissa BJP Vidhan Sabha Candidates list 2014, BJP Candidate List for odissa assembly election2014, BJP Candidates Name for orissa Elections 2014, Complete List of BJP Candidates for odisha assembly 2014.

Also Read:  Opinion poll | Candidtate list | Election Schedule |  Odissa News  | National News .

 

 Check out...2ND LIST OF ODISHA LEGISLATIVE ASSEMBLY..Click here..>>>


First List of BJP Candidates for assembly election 2014:-

Sl. No.

Name of Constituency

Candidate

Phase

1

PC - Baragarh

 

 

1

3- Baragarh

Aswini Sarangi

First Phase

2

PC -Sundargarh(ST)

 

 

1

9-Sundargarh (ST)

Sahedev Khaka

First Phase

2

10-Biramitrapur(ST)

Shankar Oram

First Phase

3

11- Raghunath Palli

Jagbandhu Behera

First Phase

4

12-Rourkela

Dillip Ray

First Phase

5

13-Rajgangpur (ST)

Upendra Pradhan

First Phase

6

14-Bonai (ST)

Luthar Oram

First Phase

3

PC - Sambalpur

 

 

1

15-Kuchinda (ST)

Rabi Nayak

First Phase

2

16-Rengali (SC)

Nauri Naik

First Phase

3

17-Sambalpur

Jaynarayan Mishra

First Phase

4

19-Deogarh

Subash Panigrahi

First Phase

4

PC - Keonjhar(ST)

 

 

1

22-Anandapur (SC)

Alok Kumar Sethy

Second Phase

2

24-Keonjhar (ST)

Mohan Majhi

Second Phase

5

PC-Mayurbhanj(ST)

 

 

1

26-Jashipur (ST)

Dr. Raghunath Hembram

Second Phase

2

28-Rairangpur (ST)

Droupadi Murmu

Second Phase

3

29-Bangiriposi (ST)

Purusottam Naik (New)

Second Phase

4

34-Morada

Rajkishor Das

Second Phase

6

PC-Balasore

 

 

1

38-Baleswar

Madanmohan Dutta

Second Phase

2

39-Remuna (SC)

Gobind Dash

Second Phase

7

PC-Bhadrak(SC)

 

 

1

45 - Basudevpur

Dinabandhu Pati

Second Phase

2

46-Dhamnagar (SC)

Bishnu Sethy

Second Phase

3

47-Chandbali

Manmohan Samal

Second Phase

8

PC -Jajpur(SC)

 

 

1

53-Korei

Sanchita Mohanty

Second Phase

9

PC - Dhenkanal

 

 

1

55-Dhenkanal

Krushna Chandra Patra

Second Phase

2

56- Hindol (SC)

Lakshmi Dhar Behera

Second Phase

3

58 - Parjanga

Bibhuti Bhusan Pradhan

Second Phase

4

59 - Pallahara

Ashok Mohanty

Second Phase

5

60 - Talcher

Kalindi Samal

Second Phase

6

61 - Angul

Minakitan Ammat

Second Phase

10

PC -Bolangir

 

 

1

65-Sonepur

Pramod Mohapatra

First Phase

2

67-Patnagarh

K.V. Singhdeo

First Phase

3

68-Bolangir

Basudev Pati

First Phase

4

69- Titlagarh

Mahendra Kumar Thakur

First Phase

5

70-Kantabanji

Laxman Bag

First Phase

11

PC -Kalahandi

 

 

1

71-NUAPADA

Basanta Panda

First Phase

2

72-KHARIAR

Hitesh Bagarti

First Phase

12

PC -Nabarangpur(ST)

 

 

1

75-Nabarangpur (ST)

Birendra Pujari

First Phase

2

76-Dabugam (ST)

Sashidhar Majhi

First Phase

3

142-Kotpada (ST)

Padmanabha Majhi

First Phase

13

PC - Kandhamal

 

 

1

82-Baliguda (ST)

Karendra Majhi

First Phase

2

84- Phulbani (ST)

Debnarayan Pradhan

First Phase

3

121-Daspalla (SC)

Manoj Behera

First Phase

14

PC - Cuttack

 

 

1

91-Chowdwar Cuttack

Nayan Kishor Mohanty

Second Phase

2

93-Cuttack Sadar (SC)

Dillip Mallik

Second Phase

16

PC -Jagatsinghpur(SC)

 

 

1

92-Niali

Susanta Mallick

Second Phase

2

104 - Jagatsinghpur

Pratap Mishra

Second Phase

3

106 - Nimapara

Prabhati Parida

Second Phase

17

PC -Puri

 

 

1

107 - Puri

Krushna Panda

Second Phase

2

108 - Bramhagiri

Amruta Jena

Second Phase

3

118-Chilika

Dr. Bibhuti Bhusan. Harichandan

Second Phase

4

119-Ranapur

Surama Padhi

Second Phase

18

PC -Bhubaneswar

 

 

1

116 - Begunia

Dr. Jatin Mohanty

Second Phase

20

PC - Berhampur

 

 

1

127-Chatrapur (SC)

Dharani Behera

First Phase

2

132-Goplapur

Bhibhuti Jena

First Phase

3

136-Mohana (ST)

Bharat Parika

First Phase

21

PC -Koraput(ST)

 

 

1

140-Rayagada (ST)

Kaliram Majhi

First Phase

2

144-Koraput (SC)

Jayram Garada

First Phase

Sl. No. Name of Constituency Candidate Phase
1 PC - Baragarh
1 3- Baragarh Aswini Sarangi First Phase
2 PC -Sundargarh(ST)
1 9-Sundargarh (ST) Sahedev Khaka First Phase
2 10-Biramitrapur(ST) Shankar Oram First Phase
3 11- Raghunath Palli Jagbandhu Behera First Phase
4 12-Rourkela Dillip Ray First Phase
5 13-Rajgangpur (ST) Upendra Pradhan First Phase
6 14-Bonai (ST) Luthar Oram First Phase
3 PC - Sambalpur
1 15-Kuchinda (ST) Rabi Nayak First Phase
2 16-Rengali (SC) Nauri Naik First Phase
3 17-Sambalpur Jaynarayan Mishra First Phase
4 19-Deogarh Subash Panigrahi First Phase
4 PC - Keonjhar(ST)
1 22-Anandapur (SC) Alok Kumar Sethy Second Phase
2 24-Keonjhar (ST) Mohan Majhi Second Phase
5 PC-Mayurbhanj(ST)
1 26-Jashipur (ST) Dr. Raghunath Hembram Second Phase
2 28-Rairangpur (ST) Droupadi Murmu Second Phase
3 29-Bangiriposi (ST) Purusottam Naik (New) Second Phase
4 34-Morada Rajkishor Das Second Phase
6 PC-Balasore
1 38-Baleswar Madanmohan Dutta Second Phase
2 39-Remuna (SC) Gobind Dash Second Phase
7 PC-Bhadrak(SC)
1 45 - Basudevpur Dinabandhu Pati Second Phase
2 46-Dhamnagar (SC) Bishnu Sethy Second Phase
3 47-Chandbali Manmohan Samal Second Phase
8 PC -Jajpur(SC)
1 53-Korei Sanchita Mohanty Second Phase
9 PC - Dhenkanal
1 55-Dhenkanal Krushna Chandra Patra Second Phase
2 56- Hindol (SC) Lakshmi Dhar Behera Second Phase
3 58 - Parjanga Bibhuti Bhusan Pradhan Second Phase
4 59 - Pallahara Ashok Mohanty Second Phase
5 60 - Talcher Kalindi Samal Second Phase
6 61 - Angul Minakitan Ammat Second Phase
10 PC -Bolangir
1 65-Sonepur Pramod Mohapatra First Phase
2 67-Patnagarh K.V. Singhdeo First Phase
3 68-Bolangir Basudev Pati First Phase
4 69- Titlagarh Mahendra Kumar Thakur First Phase
5 70-Kantabanji Laxman Bag First Phase
11 PC -Kalahandi
1 71-NUAPADA Basanta Panda First Phase
2 72-KHARIAR Hitesh Bagarti First Phase
12 PC -Nabarangpur(ST)
1 75-Nabarangpur (ST) Birendra Pujari First Phase
2 76-Dabugam (ST) Sashidhar Majhi First Phase
3 142-Kotpada (ST) Padmanabha Majhi First Phase
13 PC - Kandhamal
1 82-Baliguda (ST) Karendra Majhi First Phase
2 84- Phulbani (ST) Debnarayan Pradhan First Phase
3 121-Daspalla (SC) Manoj Behera First Phase
14 PC - Cuttack
1 91-Chowdwar Cuttack Nayan Kishor Mohanty Second Phase
2 93-Cuttack Sadar (SC) Dillip Mallik Second Phase
16 PC -Jagatsinghpur(SC)
1 92-Niali Susanta Mallick Second Phase
2 104 - Jagatsinghpur Pratap Mishra Second Phase
3 106 - Nimapara Prabhati Parida Second Phase
17 PC -Puri
1 107 - Puri Krushna Panda Second Phase
2 108 - Bramhagiri Amruta Jena Second Phase
3 118-Chilika Dr. Bibhuti Bhusan. Harichandan Second Phase
4 119-Ranapur Surama Padhi Second Phase
18 PC -Bhubaneswar
1 116 - Begunia Dr. Jatin Mohanty Second Phase
20 PC - Berhampur
1 127-Chatrapur (SC) Dharani Behera First Phase
2 132-Goplapur Bhibhuti Jena First Phase
3 136-Mohana (ST) Bharat Parika First Phase
21 PC -Koraput(ST)
1 140-Rayagada (ST) Kaliram Majhi First Phase
2 144-Koraput (SC) Jayram Garada First Phase


2nd Candidate List:-

S.NO

ASSEMBLY NO. & NAME

NAME OF CANDIDATE

1

1. Padampur

Pradeep Purohit

2

2. Bijepur

Jay Shankar Pattanayak

3

4. Attabira (SC)

Millan Seth

4

5. Bhatli

Sauri Charan Barik

5

6. Brajarajnagar

Radharani Panda

6

8. Talsara (ST)

Santosh Amat

7

64. Birmaharajpur (SC)

Anand Barik

8

66. Loisingha (SC)

Paramananda Seth

9

73. Umarkot

Nityanand Gond

10

74. Jharigam (ST)

Kumar Pujari

11

146. Malkangiri (ST)

Aditya Madhi

12

147. Chitrakunda (ST)

Sarat Buruda

13

77. Lanjigarh (ST)

Bijay Disari

14

78. Junagarh

Anil Singh Deo

15

79. Dharamgarh

Rabindra Patajoshi

16

80. Bhawanipatna(SC)

Dayanidhi Nayak

17

81. Narla

Aniruddha Pradhan

18

83. G. Udayagiri (ST)

Manogobinda Pradhan

19

85. Kantamal

Sudhansu Danga

20

86. Boudh

Surya Narayan Mohapatra

21

123. Bhanjanagar

Pradeep Kumar Sahu

22

129. Sorada

Bhagban Panda

23

131. Hinjili

Debanand Mahapatra

24

137. Parlakhemundi

Tirupati Nayak

25

143. Jaipore

Bhrugu Buxipatra

26

145. Pottangi

Krushna Jani

27

20. Telkoi (ST)

Kailash Nayak

28

21. Ghasipura

Satyanarayan Panda

29

23. Patna (ST)

Bhabani Shankar Nayak

30

27. Saraskana

Narendra Singh

31

30. Karanjia(ST)

Jyotshna Bhan Singh

32

50. Barchana

Simantini Jena

33

115. Jatani

Sudipta Ray


3rd Candidate List:-

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE

S. No.

PCs No.

PCs Name

Candidate Name

1

1

Lumla (ST)

Shri Maling Gambo

2

6

Thrizino-Buragaon (ST)

Shri Gandi Sakrinso

3

7

Bomdila (ST)

Shri Japu Deru

4

8

Bameng (ST)

Shri Vijay Sonam

5

9

Chayang Tajo (ST)

Shri L.K. Yangfo

6

10

Seppa East (ST)

Shri Lelong Lingpa

7

14

Doimukh (ST)

Shri Ngurang Pinch

8

17

Ziro hapoli (ST)

Shri Er. Tage Taki

9

18

Palin (ST)

Shri Tarh Talo

10

22

Nacho (ST)

Shri Tapa Garam Baki

11

23

Taliha (ST)

Shri Nyato Rigia

12

24

Daporijo (ST)

Shri Tapen Siga

13

25

Raga (ST)

Shri Tamar Murtem

14

27

Liromoba (ST)

Shri Bai Gadi

15

28

Likabali (ST)

Dr. Nyada Mara

16

32

Rumgong (ST)

Shri Tamiyo Taga

17

33

Mechukha (ST)

Shro Maling Koje

18

34

Tuting Yingkiong (ST)

Shri Gegong Apang, Ex-CM

19

35

Pangin (ST)

Shri Ojing Tasing

20

37

Pasighat West (ST)

Dr. Tangor Tapak

21

38

Pasighat East (ST)

Shri Kaling Moyong

22

40

Mariyang-Geku (ST)

Shri Olom Panyang

23

41

Anini (ST)

Shri Eri Tayu

24

44

Tezu (ST)

Dr. Mahesh Chai

25

45

Hayuliang (ST)

Shri Mamin Kri

26

46

Chowkham (ST)

Shri Sotai Kri

27

48

Lekang (ST)

Shri Tape Bagra (Retd. IAS)

28

50

Miao (ST)

Shri Chomjong Haidley

29

51

Nampong (ST)

Shri Laisam Simai

30

52

Changlang South (ST)

Shri Hamjong Tangha

31

53

Changlang North (ST)

Shri Tesam Pongte

32

54

Namsang (ST)

Shri Wanglang Rajkumar

33

57

Borduria Bogapani (ST)

Shri Lowangcha Wanglet

34

58

Kanubari (ST)

Shri Rongnai Maham

35

59

Longding Pumao (ST)

Shri Tanpho Wangnaw

36

60

Pongchao Wakka (ST)

Shri Holai Wangsa

 

Add comment


Security code
Refresh

Find Your Assembly

Google Translate

List of

 PCs
 MLA
 Result
 AC Result

Karnataka Polls

Which Party will win Elections in Karnataka 2018?

BJP - 57.4%
INC - 35.6%
JD(S) - 5.4%
Others - 1.6%

Total votes: 796
The voting for this poll has ended on: 24 Apr 2018 - 10:54

Lok Sabha 2019 Polls

Which Party Will Form Government in Lok Sabha elections 2019?

Madhya Pradesh Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN MADHYA PRADESH 2018?

Rajasthan Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN RAJASTHAN 2018?

Chhatisgarh Polls

WHICH PARTY WILL WIN ELECTIONS IN CHHATTISGARH 2018?

BJP - 67.1%
INC - 32%
Others - 0.9%

Total votes: 319
The voting for this poll has ended on: 24 Apr 2018 - 11:28

CEO & Voter List