Political Survey Consulting Opinion Exit Poll India Constituency Profile Software Indian Assembly Bye Election Results Political News Candidates Schedule Election Commission India

    Leadtech Services
You are here: Home Election Results Andhra pradesh Election Result
 

Andhra Pradesh Election Results Live, Assembly Lok Sabha Party Constituency Wise Election Results

Andhra Pradesh Election Result 2009 With Vote Margin, Andhra Assembly Election Result 2009, AP Vidhan Sabha Election Result 2009, Andhra Pradesh Constituency List, AP MLA List, AP Election 2009 Runner Up Votes Polled, AP Winner List

Andhra Pradesh Election Result 2009 With Vote Margin, Andhra Assembly Election Result 2009, AP Vidhan Sabha Election Result 2009, Andhra Pradesh Constituency List, AP MLA List, AP Election 2009 Runner Up Votes Polled, AP Winner List

Party Wise Result 2009

Indian National Congress

156

Telugu Desam

92

Telangana Rashtra Samithi

10

All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen

7

Praja Rajyam Party

18

Bharatiya Janata Party

2

Communist Party Of India

4

Communist Party Of India (Marxist)

1

Lok Satta Party

1

Independent

3

Total

294

 
 
 

Constituency Wise Result 2009 

S.No

CONSTITUENCY

WINNER

SEX

PARTY

1

Sirpur

Kaveti Sammaiah

M

TRS

2

Chennur (SC)

Nallala Odelu

M

TRS

3

Bellampally (SC)

Gunda Mallesh

M

CPI

4

Mancherial

Aravinda Reddy Gaddam

M

TRS

5

Asifabad (ST)

Athram Sakku

M

INC

6

Khanapur (ST)

Suman Rathod

F

TDP

7

Adilabad

Jogu Ramanna

M

TDP

8

Boath (ST)

Godam Nagesh

M

TDP

9

Nirmal

Alleti Maheshwar Reddy

M

PRAP

10

Mudhole

Venugopala Chary. S

M

TDP

11

Armur

Annapurna Aleti

F

TDP

12

Bodhan

Sudershan Reddy

M

INC

13

Jukkal (SC)

Hanmanth Shinde

M

TDP

14

Banswada

Pocharam Srinivas Reddy (Parige)

M

TDP

15

Yellareddy

Eanugu Ravinder Reddy

M

TRS

16

Kamareddy

Gampa Govardhan

M

TDP

17

Nizamabad (Urban)

Endala Lakshmi Narayana

M

BJP

18

Nizamabad (Rural)

Mandava Venkateshwara Rao

M

TDP

19

Balkonda

Anil Kumar Eravathri

M

PRAP

20

Koratla

Kalvakuntla Vidyasagar Rao

M

TRS

21

Jagtial

L. Ramana

M

TDP

22

Dharmapuri (SC)

Eshwar Koppula

M

TRS

23

Ramagundam

Somarapu Satyanarayana

M

IND

24

Manthani

Duddilla Sridhar Babu

M

INC

25

Peddapalle

Chinthakunta Vijaya Ramana Rao

M

TDP

26

Karimnagar

Gangula Kamalakar

M

TDP

27

Choppadandi (SC)

Suddala Devaiah

M

TDP

28

Vemulawada

Ramesh Chennamaneni

M

TDP

29

Sircilla

Kalvakuntla Taraka Rama Rao

M

TRS

30

Manakondur (SC)

Arepalli Mohan

M

INC

31

Huzurabad

Eatala Rajender

M

TRS

32

Husnabad

Aligireddy Praveen Reddy

M

INC

33

Siddipet

Thaneeru Harish Rao

M

TRS

34

Medak

Mynampalli Hanumanth Rao

M

TDP

35

Narayankhed

Patlolla Kista Reddy

M

INC

36

Andole (SC)

C. Damodar Raja Narsimha

M

INC

37

Narsapur

Vakiti Sunitha Laxmareddy

F

INC

38

Zahirabad (SC)

Dr. J. Geeta

F

INC

39

Sangareddy

Jaya Prakash Reddy .T

M

INC

40

Patancheru

T. Nandeshwar Goud

M

INC

41

Dubbak

Cheruku Muthyam Reddy

M

INC

42

Gajwel

Tumkunta Narsa Reddy

M

INC

43

Medchal

Kichannagari Laxma Reddy

M

INC

44

Malkajgiri

A.Rajender

M

INC

45

Quthbullapur

Kuna Srisailam Goud

M

IND

46

Kukatpally

Dr.Jaya Prakash Narayan

M

LSP

47

Uppal

Bandari Raji Reddy

M

INC

48

Ibrahimpatnam

Manchireddy Kishan Reddy

M

TDP

49

Lal Bahadur Nagar

Sudheer Reddy Devireddy

M

INC

50

Maheshwaram

Patlolla Sabitha

F

INC

51

Rajendranagar

T.Prakash Goud

M

TDP

52

Serilingampally

Bikshapathi Yadav.M

M

INC

53

Chevella (SC)

K.S.Ratnam

M

TDP

54

Pargi

Koppula Harsihwar Reddy

M

TDP

55

Vicaradab (SC)

G.Prasad Kumar

M

INC

56

Tandur

P.Mahender Reddy

M

TDP

57

Musheerabad

T. Manemma

F

INC

58

Malakpet

Ahmed Bin Abdullah Balala

M

AIMIM

59

Amberpet

G. Kishan Reddy

M

BJP

60

Khairatabad

Danam Nagender

M

INC

61

Jubilee Hills

P. Vishnuvardhan Reddy

M

INC

62

Sanath Nagar

Marri Shashidhar Reddy

M

INC

63

Nampalli

Mohd. Virasat Rasool Khan

M

AIMIM

64

Karwan

Mohd. Muqtada Khan

M

AIMIM

65

Goshamahal

M Mukesh Goud

M

INC

66

Charminar

Syed Ahmed Pasha Quadri

M

AIMIM

67

Chandrayangutta

Akbaruddin Owaisi

M

AIMIM

68

Yakutpura

Mumtaz Ahmed Khan

M

AIMIM

69

Bahdurpura

Mohd. Moazam Khan

M

AIMIM

70

Secundrabad

Jayasudha Kapoor

F

INC

71

Secunderabad Cantt. (SC)

Dr.P.Sankar Rao

M

INC

72

Kodangal

Anumula Revanth Reddy

M

TDP

73

Narayanpet

Yelkoti Yella Reddy

M

TDP

74

Mahbubnagar

N.Rajeshwar Reddy

M

IND

75

Jadcherla

M.Chandra Shekar

M

TDP

76

Devarkadra

Seetha Dayakar Reddy

F

TDP

77

Makthal

K.Dayakar Reddy

M

TDP

78

Wanaparthy

Ravula Chandra Shekar Reddy

M

TDP

79

Gadwal

Aruna D.K

F

INC

80

Alampur (SC)

Abraham.V.M.

M

INC

81

Nagarkurnool

Dr. Nagam Janardhan Reddy

M

TDP

82

Achampet (SC)

P.Ramulu

M

TDP

83

Kalwakurthy

G.Jaipal Yadav

M

TDP

84

Shadnagar

Chowlapally Pratap Reddy

M

INC

85

Kollapur

Jupally Krishna Rao

M

INC

86

Devarakonda (ST)

Balu Naik Nenavath

M

INC

87

Nagarjuna Sagar

Kunduru Jana Reddy

M

INC

88

Miryalguda

Julakanti Ranga Reddy

M

CPM

89

Huzurnagar

Nalamada Uttam Kumar Reddy

M

INC

90

Kodad

Chander Rao Venepalli

M

TDP

91

Suryapet

R.Damodar Reddy

M

INC

92

Nalgonda

Komatireddy Venkat Reddy

M

INC

93

Munugode

Vujjini Yadagiri Rao

M

CPI

94

Bhongir

Alimineti Uma Madhava Reddy

F

TDP

95

Nakrekal (SC)

Chirumarthy Lingaiah

M

INC

96

Thungathurthy (SC)

Mothukupally Narsimhulu

M

TDP

97

Alair

Budida Bikshmaiah

M

INC

98

Jangoan

Ponnala Lakshmaiah

M

INC

99

Ghanpur (Station) (SC)

Rajaiah Thatikonda

M

INC

100

Palakurthi

Errabelli Dayakar Rao

M

TDP

101

Dornakal (ST)

Satyavathi Rathod

F

TDP

102

Mahabubabad (ST)

Kavitha Maloth

F

INC

103

Narsampet

Prakash Reddy Revuri

M

TDP

104

Parkal

Konda Surekha

F

INC

105

Warangal West

Dasyam Vinaya Bhasker

M

TRS

106

Warangal East

Baswaraju Saraiah

M

INC

107

Wardhanapet (SC)

Kondeti Sridhar

M

INC

108

Bhupalpalle

Gandra Venkata Ramana Reddy

M

INC

109

Mulug (ST)

Anasuya Dansari

F

TDP

110

Pinapaka (ST)

Rega Kantha Rao

M

INC

111

Yellandu (ST)

Abbaiah Vooke

M

TDP

112

Khammam

Thummala Nageswara Rao

M

TDP

113

Palair

Venkata Reddy Ramreddy

M

INC

114

Madira (SC)

Bhatti Vikramarka Mallu

M

INC

115

Wyra (ST)

Chandravathi Banoth

F

CPI

116

Sathupalli (SC)

Sandra Venkata Veeraiah

M

TDP

117

Kothagudem

Kunamneni Sambasiva Rao

M

CPI

118

Aswaraopeta (ST)

Mithrasena Vaggela

M

INC

119

Bhadrachelam (ST)

Kunja Satyavathi

F

INC

120

Ichchapuram

Piriya Sairaj

M

TDP

121

Palasa

Juttu Jagannaikulu

M

INC

122

Tekkali

Revatipathi Korla

M

INC

123

Pathapatnam

Vijayaramaraju Satrucherla

M

INC

124

Srikakulam

Dharmana Prasada Rao

M

INC

125

Amadalavalasa

Boddepalli Satyavathi

F

INC

126

Etcherla

Meesala Neelakantam

M

INC

127

Narasannapeta

Dharmana Krishna Das

M

INC

128

Rajam (SC)

Kondru Murali Mohan

M

INC

129

Palakonda (ST)

Nimmaka Sugreevulu

M

INC

130

Kurupam (ST)

Janardhana That Raj Veera Vara

M

INC

131

Parvathipuram (SC)

Jayamani Savarapu

F

INC

132

Salur (ST)

Rajanna Dora Peedika

M

INC

133

Bobbili

Venkata Sujay Krishna Ranga Rao

M

INC

134

Cheepurupalle

Botcha Satyanarayana

M

INC

135

Gajapathinagaram

Appalanarasayya Botcha

M

INC

136

Nellimarla

Appalanaidu Baddukonda

M

INC

137

Vizianagaram

Ashok Gajapathi Raju Pusapati

M

TDP

138

Srungavarapukota

Kolla Lalitha Kumari

F

TDP

139

Bhimli

Muttamsetti Srinivasa Rao (Avanthi

M

PRAP

140

Visakhapatnam East

Ramakrishna Babu Velagapudi

M

TDP

141

Visakhapatnam South

Dronamraju Srinivasa Rao

M

INC

142

Visakhapatnam North

Vijaya Kumar Thynala

M

INC

143

Visakhapatnam West

Vijaya Prasad Malla

M

INC

144

Gajuwaka

Chinthalapudi Venkataramaiah

M

PRAP

145

Chodavaram

Kalidindi Suryana Naga Sanyasi Raju

M

TDP

146

Madugula

Gavireddi Rama Naidu

M

TDP

147

Araku Valley (ST)

Siveri Soma

M

TDP

148

Paderu (ST)

Pasupuleti Balaraju

M

INC

149

Anakapalle

Ganta Srinivasa Rao

M

PRAP

150

Pendurthi

Panchakarla Ramesh Babu

M

PRAP

151

Elamanchili

Uppalapati Venkata Ramanamurthy

M

INC

152

Payakaraopet (SC)

Golla Baburao

M

INC

153

Narsipatnam

Bolem Muthyala Papa

F

INC

154

Tuni

Venkata Krishnam Raju Sriraja

M

INC

155

Prathipadu

Parvatha Srisatyanarayana Murthy

M

TDP

156

Pithapuram

Vanga Geetha Viswanadh

F

PRAP

157

Kakinada Rural

Kurasala Kannababu

M

PRAP

158

Peddapuram

Pantham Gandhi Mohan

M

PRAP

159

Anaparthy

Nallamilli Seshareddy

M

INC

160

Kakinada City

Dwarampudi Chandrasekhara Reddy

M

INC

161

Ramachandrapuram

Bose Pilli

M

INC

162

Mummidivaram

Ponnada Venkata Satish Kumar

M

INC

163

Amalapuram (SC)

Pinipe Viswsarupu

M

INC

164

Razole (SC)

Rapaka Vara Prasada Rao

M

INC

165

Gannavaram (SC)

Pamula Rajeswari Devi

F

INC

166

Kothapeta

Bandaru Satyananda Rao

M

PRAP

167

Mandapeta

Jogeswara Rao V.

M

TDP

168

Rajanagaram

Pendurthi Venkatesh

M

TDP

169

Rajahmundry City

Routhu Surya Prakasarao

M

INC

170

Rajamundry Rural

Chandana Ramesh

M

TDP

171

Jaggampeta

Thota Narasimham

M

INC

172

Rampachodavaram (ST)

Kosuri Kasi Viswanadha Veera Venkata

M

INC

173

Kovvur (SC)

T V Rama Rao

M

TDP

174

Nidadavole

Burugupalli Sesha Rao

M

TDP

175

Achanta

Satyanarayana Pithani

M

INC

176

Palacole

Usha Rani Bangaru

F

INC

177

Narasapuram

Mudunuri Prasada Raju

M

INC

178

Bhimavaram

Ramanjaneyulu Pulaparthi (Anjibabu)

M

INC

179

Undi

V V Siva Rama Raju (Kalavapudi Siva)

M

TDP

180

Tanuku

Karumuri Venkata Nageswara Rao

M

INC

181

Tadepalligudem

Eli Venkata Madhusudhanarao (Nani)

M

PRAP

182

Unguturu

Vatti Vasant Kumar

M

INC

183

Denduluru

Prabhakar Chintamaneni

M

TDP

184

Eluru

Alla Kali Krishna Srinivas ( Alla Nani)

M

INC

185

Gopalapuram (SC)

Taneti Vanita

F

TDP

186

Polavaram (ST)

Tellam Bala Raju

M

INC

187

Chintalapudi (SC)

Maddala Rajesh Kumar

M

INC

188

Tiruvuru (SC)

Dirisam Padma Jyothi

F

INC

189

Nuzvid

Chinnam Rama Kotaiah

M

TDP

190

Gannavaram

Venkata Bala Vardhana Rao Dasari

M

TDP

191

Gudivada

Kodali Sri Venkateswara Rao ( Nani )

M

TDP

192

Kaikalur

Jayamangala Venkata Ramana

M

TDP

193

Pedana

Jogi Ramesh

M

INC

194

Machilipatnam

Perni Venkataramaiah

M

INC

195

Avanigadda

Ambati Brahmanaiah

M

TDP

196

Pamarru (SC)

D.Y.Das

M

INC

197

Penamaluru

Parthasarothy Kolusu

M

INC

198

Vijaywada West

Velampalli Srinivasa Rao

M

PRAP

199

Vijayawada Central

Malladi Vishnu

M

INC

200

Vijayawada East

Ravi Yalamanchili

M

PRAP

201

Mylavaram

Uma Maheswara Rao Devineni

M

TDP

202

Nandigama (SC)

Prabhakara Rao Tangirala

M

TDP

203

Jaggayyapeta

Rajagopal Sreeram

M

TDP

204

Pedakurapadu

Kommalapati Sreedhar

M

TDP

205

Tadikonda (SC)

Dokka Manikya Vara Prasada Rao

M

INC

206

Mangalagiri

Kamala Kandru

F

INC

207

Ponnur

Dhulipalla Narendra Kumar

M

TDP

208

Vemuru (SC)

Ananda Babu Nakka

M

TDP

209

Repalle

Mopidevi Venkata Ramana Rao

M

INC

210

Tenali

Nadendla Manohar

M

INC

211

Bapatla

Gade Venkata Reddy

M

INC

212

Prathipadu (SC)

Sucharitha Mekathoti

F

INC

213

Guntur West

Kanna Lakshminarayana

M

INC

214

Guntur East

Shaik Mastan Vali

M

INC

215

Chilakaluripet

Prathipati Pulla Rao

M

TDP

216

Narasaraopet

Kasu Venkata Krishna Reddy

M

INC

217

Sattenpalli

Yarram Venkateswara Reddy

M

INC

218

Vinukonda

Gonuguntla Venkata Seeta

M

TDP

219

Guruzala

Yarapathineni Srinivasa Rao

M

TDP

220

Macherla

Rama Krishna Reddy Pinnelli

M

INC

221

Yerragondapalem (SC)

Audimulapu Suresh

M

INC

222

Darsi

Buchepalli Siva Prasada Reddy

M

INC

223

Parchur

Daggubati Venkateswara Rao

M

INC

224

Addanki

Gottipati Ravikumar

M

INC

225

Chirala

Amanchi Krishna Mohan

M

INC

226

Santhanuthalapadu (SC)

B.N. Vijay Kumar

M

INC

227

Ongole

Balineni Srinivasa Reddy (Vasu)

M

INC

228

Kandukur

Maheedhar Reddy Manugunta

M

INC

229

Kondapi (SC)

Gurrala Venkata Seshu

M

INC

230

Markapuram

Kandula Narayana Reddy

M

TDP

231

Giddalur

Anna Rambabu

M

PRAP

232

Kanigiri

Ugra Narasimha Reddy Mukku

M

INC

233

Kavali

Beeda Masthan Rao

M

TDP

234

Atmakur

Anam Rama Narayana Reddy

M

INC

235

Kovur

Nallapareddy Prasanna Kumar Reddy

M

TDP

236

Nellore City

Mungamuru Sridhara Krishna Reddy

M

PRAP

237

Nellore Rural

Anam Vivekananda Reddy

M

INC

238

Sarvepalli

Adala Prabhakara Reddy

M

INC

239

Gudur (SC)

Durga Prasad Rao Balli

M

TDP

240

Sullurpeta (SC)

Dr.Parasa Venkata Rathnaiah

M

TDP

241

Venkatagiri

Kurugondla Rama Krishna

M

TDP

242

Udayagiri

Mekapati Chandra Sekhar Reddy

M

INC

243

Badvel (SC)

Kamalamma P.M

F

INC

244

Rajampet

Amaranath Reddy Akepati

M

INC

245

Kadapa

Ahamadullah Mohammad Syed

M

INC

246

Kodur (SC)

Koramutla Srinivasulu

M

INC

247

Rayachoti

Gadikota Srikanth Reddy

M

INC

248

Pulivendla

Y.S. Raja Sekhar Reddy

M

INC

249

Kamalapuram

Gandluru Veera Siva Reddy

M

INC

250

Jammalamadugu

Adi Narayana Reddy Chadipiralla

M

INC

251

Proddatur

Lingaareddy Mallela

M

TDP

252

Mydukur

Duggireddy Lakshmireddy Ravindra

M

INC

253

Allagadda

Bhuma Shobha Nagi Reddy

F

PRAP

254

Srisailam

Earasu Prathap Reddy

M

INC

255

Nandikotkur (SC)

Labbi Venkataswamy

M

INC

256

Kurnool

T.G.Venkatesh

M

INC

257

Panyam

Katasani Ramabhupal Reddy

M

INC

258

Nandyal

Silpa Mohan Reddy

M

INC

259

Banaganapalle

Katasani Rami Reddy

M

PRAP

260

Dhone

Kambalapadu Ediga Krishna Murthy

M

TDP

261

Pattikonda

Kambalapadu Edige Prabhakar

M

TDP

262

Kodumur (SC)

Parigela Murali Krishna

M

INC

263

Yemmiganur

K.Chenna Kesava Reddy

M

INC

264

Mantralayam

Y.Balanagi Reddy

M

TDP

265

Adoni

K.Meenakshi Naidu

M

TDP

266

Alur

Patil Neeraja Reddy

F

INC

267

Rayadurg

Kapu Ramachandra Reddy

M

INC

268

Uravakonda

Payyavula Keshav

M

TDP

269

Guntakal

Madhusudhan

M

INC

270

Tadpatri

Diwakar Reddy J.C.

M

INC

271

Singanamala (SC)

Dr Sake Sailajanath

M

INC

272

Anantapur Urban

B Gurunatha Reddy

M

INC

273

Kalyandurg

Neelakantapuram Raghuveera Reddy

M

INC

274

Raptadu

Paritala Sunithamma

F

TDP

275

Madakasira (SC)

K Sudhakar

M

INC

276

Hindupur

P Abdul Ghani

M

TDP

277

Penukonda

B K Parthasarathi

M

TDP

278

Puttaparthi

Palle Raghunatha Reddy

M

TDP

279

Dharmavaram

Kethireddi Venkata Rami Reddy

M

INC

280

Kadiri

Kandikunta Venkata Prasad

M

TDP

281

Thamballapalle

Anipireddy Venkata Praveen Kumar

M

TDP

282

Pileru

Nallari Kiran Kumar Reddy

M

INC

283

Madanapalle

M.Shajahan Basha (Jaha)

M

INC

284

Punganur

Peddireddy Ramachandra Reddy

M

INC

285

Chandragiri

Aruna Kumari Galla

F

INC

286

Tirupati

Konidala Chiranjeevi

M

PRAP

287

Srikalahasti

Gopalakrishna Reddy Bojjala

M

TDP

288

Satyavedu (SC)

H.Hemalatha

F

TDP

289

Nagari

Gali Muddukrishnama Naidu

M

TDP

290

Gangadhara Nellore (SC)

Kuthuhalam Gummadi

F

INC

291

Chittoor

C.K.Jayachandra Reddy @ C.K.Babu

M

INC

292

Puthalapattu (SC)

Dr.P.Ravi

M

INC

293

Palamaner

Amaranatha Reddy.N

M

TDP

294

Kuppam

Nara Chandrababu Naidu

M

TDP

Add comment


Security code
Refresh

Find Your Assembly

Google Translate

List of

 PCs
 MLA
 Result
 AC Result

Gujarat Polls

Which Party will form Government in Gujarat?

BJP - 65.7%
INC - 31.5%
Others - 2.9%

Total votes: 5671
The voting for this poll has ended on: 01 Dec 2017 - 00:00

Himachal Polls

Which Party will form Government in Himachal Pradesh?

BJP - 66.8%
INC - 31.5%
Others - 1.6%

Total votes: 3323
The voting for this poll has ended on: 08 Nov 2017 - 00:00

Tripura Polls

Which Party Will Win Elections in Tripura?

CPI(M) - 15%
BJP - 65.7%
INC - 17.7%
Others - 1.5%

Total votes: 1708
The voting for this poll has ended on: 30 Nov 2017 - 00:00

Lok Sabha 2019 Polls

Which Party Will Form Government in Lok Sabha elections 2019?

BJP (NDA) - 69.9%
INC (UPA) - 26.6%
Third Front - 3.5%

Total votes: 2429
The voting for this poll has ended on: 30 Nov 2017 - 00:00

CEO & Voter List